Darbininkes imigrantes prievartaujantys Ispanijos ūkininkai pagaliau sulauks atpildo?

Vieša paslaptis, kad braškių rinkėjos iš Vidurio ir Rytų Europos šalių yra prievartaujamos Ispanijos plantacijose, pagaliau sulaukė rimto teisėsaugos dėmesio.

Naktiniai apsilankymai

Ispanai ūkininkai naktį įsliūkino į marokiečių darbininkių barakus. Lovų prigrūsti nameliai yra įsiterpę tarp braškių šiltnamių kaimo vietovėje, už daugybės kilometrų nuo artimiausio miesto. Pakėlę antklodes, jie paspoksojo į nuogas miegančias moteris ir nuėjo į dušą. Ten besipraususiai moteriai buvo liepta tęsti vyrų akivaizdoje.

„Arba atsiduosi, arba neteksi darbo“, – tarė ispanai.

„Jeigu nebusi man gera, gali neatvažiuoti kitais metais“, – šnabždėjo jie kitoms moterims.

Huelvos teisme šiuo metu nagrinėjami du ieškiniai, kurį prieš penkis darbdavius ispanus pateikė aštuonios marokietės nuo 18 iki 30 metų amžiaus. Iki šiol Ispanijos ūkiuose dirbančios braškių rinkėjos iš Maroko, Rumunijos, Lenkijos ir kitų Vidurio bei Rytų Europos šalių neišdrįsdavo viešai prabilti, o retos bylos dėl darbininkų imigrančių prievartavimo nepasiekdavo teismų arba būdavo nutraukiamos. Bet dabar aštuonios moterys ryžosi atvirai papasakoti apie darbdavių naktinius apsilankymus ir kovoti už teisybę iki galo.

Neduodavo vandens

Vieną ieškinį 2009 m. balandį pateikė keturios jaunos marokietės. Jos kaltina ūkio savininką, jo sūnų ir vadybininką prievarta, grasinimais ir seksualiniu priekabiavimu.

Moterys pasakojo, kad patirdavo žeminimus ne tik barakuose, bet ir laukuose. Jeigu nepaklusdavo reikalavimams, joms buvo draudžiama praustis ir gerti vandenį, nors oro temperatūra siekdavo 40 laipsnių Celsijaus.

Marokietės kentėjo patyčias tris mėnesius, kol vienas darbininkas rumunas sutiko paliudyti teisme. Prokurorai nusprendė, kad įrodymų pakanka, ir perdavė bylą teismui.

Antroji byla dar nebaigta tirti. Kitos keturios marokietės taip pat kaltina darbdavius seksualiniu išnaudojimu grasinant. Prievartautojai elgėsi lygiai taip pat, kaip ir kaltinamieji pirmoje byloje, o taip pat siūlė draugams už pinigus pasinaudoti merginoms. Jeigu pastarasis faktas bus įrodytas, kaltinamiesiems teks atsakyti ir už prostituciją.

Galvosūkis teisininkams

Tokio pobūdžio ieškiniai Ispanijoje yra tokie reti, kad teisėsauga nusprendė viską kruopščiai fiksuoti, kad bylos nesubyrėtų, jeigu ieškovės netikėtai dingtų. Pareigūnai pripažįsta, kad šios bylos yra labai sudėtingos.

„Tokiais atvejais mes dažniausiai kalbame apie iškreiptą sutikimą. Darbdaviams net nereikia naudoti jėgos ir kišti peilio po kaklu savo darbuotojoms. Sutikti moteris verčia tai, kad jos nėra pakankamai apsaugotos“, – laikraščiui „El Pais“ sakė neįvardijamas šaltinis teisėsaugos institucijose.

Huelvos Braškių augintojų ir eksportuotojų asociacijos prezidentas Alberto Garrocho apie pateiktus ieškinius nebuvo girdėjęs, bet pripažino, kad tokia problema egzistuoja. Jis irgi pripažino, kad tokios bylos yra labai komplikuotos, nes jose pasitaiko ir šmeižto, ir keršto, ir kitokių žemų motyvų.

„Prisimenu tik vieną tokią bylą, kurioje figūravo mano partneriai. Bet jų kaltės įrodyti nepavyko“, – teigė A.Garrocho.

Moka už tylėjimą

Advokatai gali papasakoti daug darbininkių seksualinio išnaudojimo istorijų, bet dauguma jų nepasiekia teismų arba būna nutraukiamos. Pavyzdžiui, viena mergina pasiskundė, kad darbdavys ją išprievartavo automobilyje. Šioje byloje buvo daug įkalčių, bet mergina po kurio laiko dingo, ir procesą teko nutraukti. Vėliau paaiškėjo, kad darbdavys jai sumokėjo už tylėjimą.

Darbininkės kasdien laukuose pluša mažiausiai šešias su puse valandos ir gauna maždaug 36 eurų (125 litų) atlyginimą. Kai kurios jų sutinka lytiškai tenkinti darbdavius mainais į trumpesnę darbo dieną arba vienvietį kambarį. Jeigu apie tai sužino teisėsauga, jos dažnai pareiškia, kad yra darbdavių sužadėtinės.

Būti gražiai – sunku

Šį sezoną Huelvos braškių plantacijose dirba 65 tūkst. moterų, 50 tūkst. jų – iš Vidurio ir Rytų Europos. Ispanijos ūkininkai labiau linkę įdarbinti būtent moteris, nes jos yra paklusnesnės ir lengviau išgyvena sunkumus.

Tvyrant karščiams, jos dirba laukuose marškinėlius užsirišusios aukščiau bambos. Aplink jas nuolat sukasi viršininkai ir sunkvežimių vairuotojai. Jie svaido komplimentus ir seksualias užuominas.

„Būti gražiai ne visada yra gerai“, – sakė Mazagone įsikūrusios interneto kavinės savininkas. Pas jį dažnai užsuka darbininkės imigrantės, kad paskambintų arba parašytų laišką artimiesiems. Vyras girdėjo daugybę prievartavimo, žeminimo ir išnaudojimo istorijų. Tačiau jos retai iškylą į viešumą.

Laiko liežuvį už dantų

Huelvoje sunku rasti žmogų, kuris sutiktų atvirai papasakoti apie braškių ūkiuose vykstančias negeroves. Raudonu auksu vadinamos uogos kasmet sukuria 320 mln. eurų (1,1 mln. litų) apyvartą. Policininkai, teisėjai, politikai, verslininkai, žurnalistai – visi yra girdėję apie darbininkių imigrančių seksualinį išnaudojimą, bet mažai kas nori apie tai kalbėti. Juk iš braškių auginimo gyvena pusė provincijos.

Problema buvo eilinį kartą iškelta į viešumą prieš kelias savaites, kai Prancūzijoje ir Vokietijoje buvo parodyti dokumentiniai filmai apie darbo sąlygas ir ekologinę aplinką Ispanijos ūkiuose. Europiečių pyktis nėra grynai altruistinis: spaudimą Huelvai, eksportuojančiai 80 proc. produkcijos, kursto ir Vidurio Europos braškių augintojai, norintis atsikovoti savo rinkos dalį.


Šiame straipsnyje: emigrantai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių