CŽV: „Al-Qaeda“ narys buvo kankinamas Lenkijoje

Buvę CŽV pareigūnai pripažino, kad jos agentai slaptame tardymo centre Lenkijoje kankino terorizmu įtariamus asmenis.

Kaip praneša Lenkijos radijas, gandai, jog Lenkijoje buvo slaptas CŽV kalėjimas, sklandė 5 metus, tačiau tik dabar CŽV pripažino, kad bazėje netoli Šymanų oro uosto (Šiaurės Lenkija) buvo kankinami terorizmu įtariami „Al-Qaeda“ nariai.

Lenkijos radijas, kuris remiasi naujienų agentūros „Associated Press“ pranešimu, teigia, kad CŽV agentai ir buvęs egiptiečių kilmės FTB agentas, kurio kodinis vardas „Albertas“, naudojo elektrinį grąžtą bei pusiau automatinį pistoletą gąsdindami Abdą al-Rahimą al-Nashirį.

Šis vyriškis buvo įtariamas prisidėjęs prie JAV lėktuvnešio „USS Cole“ sprogdinimo Jemene 2000 metų spalį. Per šį teroristinį išpuolį žuvo 17 JAV karių.

Teigiama, kad CŽV Abdą al-Rahimą al-Nashirį kankino 2002 m. pabaigoje ar 2003 m. pradžioje. Naujienų agentūra AP teigia, kad vyriškis buvo kalinamas nuogas, o Albertas jam į galvą buvo įrėmęs neužtaisytą ginklą. Anot CŽV ataskaitos, apklausos metu prie pat tardomojo ausies buvo įjungtas grąžtas.

CŽV ataskaitose taip pat teigiama, kad agento Alberto prižiūrėtojas „Mike`as“ leido naudoti nesankcionuotas tardymo priemones, nors tokį leidimą galėjo suteikti tik CŽV vadovybė.

Anot CŽV, agentams Mike`ui ir Albertui pareikšti papeikimai.

CŽV inspektorius, kuris tyrė šią bylą, stengėsi, kad Albertas būtų teisiamas, tačiau tuometinio JAV prezidento George`o W. Busho administracijai pavaldus Teisingumo departamentas atsisakė kelti kaltinimus kankinimu.

Kaip praneša Lenkijos radijas, tai nepaneigiami įrodymai, kad Lenkijos teritorijoje buvo kalinami ir kankinami CŽV kaliniai – iki šiol šalies politikai, įskaitant ir buvusį Lenkijos prezidentą Aleksanderą Kwasniewskį, kategoriškai neigė ką nors apie tai žinantys.

Saudo Arabijoje gimęs Abdas al-Rahimas al-Nashiris šiuo metu kalinamas Gvantanamo kalėjime. Į Lenkiją iš Tailando CŽV lėktuvu jis buvo atgabentas 2002 metais. Vyriškis buvo sulaikytas Jungtiniuose Arabų Emyratuose pareiškus kaltinimus terorizmu.   

Primename, kad Lietuvos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas yra nustatęs, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002–2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę. Išvadose teigiama, kad VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Dainius Dabašinskas su VSD generalinio direktoriaus Arvydo Pociaus žinia mažiausiai du kartus sudarė galimybę JAV pareigūnams nekliudomai patekti prie orlaivių.   

Pagal parlamentinio tyrimo metu gautą informaciją, 2002 metais buvo pradėtas vykdyti VSD bendradarbiavimo su partneriais projektas. Jo metu, atsižvelgiant į partnerių pageidavimus ir jų nustatytas sąlygas, buvo įrengtos patalpos, tinkamos laikyti sulaikytajam asmeniui.

Tačiau klausimas, ar šiose patalpose buvo kalinami ar kankinami CŽV kaliniai, lieko neatsakytas.

NSGK nustatė, kad apie projektą žinojo VSD generalinis direktorius Mečys Laurinkus ir jo pavaduotojas D. Dabašinskas.

Tyrimą atlikęs NSGK pasiūlė Generalinei prokuratūrai ištirti, ar M. Laurinkaus, A. Pociaus ir D. Dabašinsko veiksmuose nebuvo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ar įgaliojimų viršijimo požymių.


Šiame straipsnyje: CŽVLenkija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių