Čilėje po žeme įstrigusius kalnakasius pradžiugino karštas maistas ir muzika

Čilėje prieš beveik mėnesį po žeme įstrigusių 33 kalnakasių nuotaika trečiadienį pagerėjo. Jie gavo karšto maisto ir galėjo pasiklausyti muzikos.

Narsūs ir ištvermingi

Konsultantai iš JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) trečiadienį atvyko į kasyklą Čilėje, kuri mėgins padėti po žeme įkalintiems vyrams išlaikyti sveikus protus ir kūnus. Ekspertai patarė, kaip sušvelninti šviesos stygiaus poveikį, ir gyrė kalnakasių ištvermę.

"Mums padarė didelį įspūdį šių kalnakasių narsa ir organizuotumas šiomis labai sudėtingomis aplinkybėmis", – sakė NASA vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Jamesas Michaelas Duncanas.

Antradienio vakarą Čilės valstybinė televizija parodė naują vaizdo įrašą, kuriame į nelaimę patekę kalnakasiai matomi nusiskutę, vilkintys švarius drabužius ir besiklausantys nuotaikingos muzikos.

Jie labai skyrėsi nuo pusnuogių barzdomis apžėlusių ir purvinų vyrų, kurie buvo matomi praeitą savaitę paskelbtame pirmajame vaizdo įraše, kuris buvo nufilmuotas išgręžus žvalgomąjį gręžinį, praėjus kelioms dienoms po avarijos.

Čilės šiaurėje esančioje San Chosė kasykloje kalnakasiai po žeme įstrigo beveik prieš mėnesį, rugpjūčio 5 d., įvykus griūčiai. Kiek žinoma, mūsų laikais dar niekam nėra pavykę taip ilgai išgyventi po avarijos šachtoje.

Kinijoje pernai po žeme įstrigę trys angliakasiai buvo išgelbėti liepą po 25 dienų. Visą tą laiką jie praleido pusiau užtvindytoje kasykloje, kramtydami akmens anglis ir kęsdami 13 žuvusių bendradarbių lavonų tvaiką.

Sveikatos sutrikimai

Milžiniškas 30 tonų grąžtas nuo pirmadienio pamažu gilina šulinį, vedantį prie kalnakasių slėptuvės, tačiau ši operacija gali užtrukti 3-4 mėnesius.

Kalnakasiai įstrigę 700 metrų gylyje, o grąžtas per dieną gali išgręžti tik apie 20 metrų. Be to, pirmojo gręžinio skersmuo dar turės būti dvigubai padidintas, kad žmonės būtų galima po vieną iškelti.

Vanduo, maistas ir kitos atsargos įstrigusiems kalnakasiams nuleidžiamos pro tris siaurus gręžinius. Pareigūnai pradėjo tiekti kalnakasiams skiepus nuo stabligės, difterito, gripo ir infekcinės pneumonijos, siekiant užkirsti kelią ligų protrūkiui.

Antradienį paskelbtoje gydytojų ataskaitoje nurodoma, kad penkiems kalnakasiams tebėra sutrikęs virškinimas, dar keli skundėsi miego sutrikimais.

Vyrai taip pat persikėlė į sausesnę vietą už maždaug 300 metrų nuo slėptuvės, nes kai kuriems dėl kaitros ir drėgmės išsivystė grybinės infekcijos, o ant kūnų atsirado opų.

Kalnakasiai, kurie buvo rasti gyvi rugpjūčio 22 d., rado keturis vandens šaltinius, iš kurių du pripažinti tinkamais gerti.

Jie taip pat gali nusiskusti ir persirengti. Rūkaliams teks apseiti be cigarečių, tačiau jiems parūpinta pleistrų su nikotinu, kad būtų lengviau atlaikyti abstinenciją.

Imituos dieną ir naktį

"Psichologiniu požiūriu mums dabar svarbiausia imituoti dienos ir nakties sąlygas, taip pat suskirstyti jų gyvenamąją erdvę į zonas", – žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministras Jaime Manalichas.

Čilės psichologų ir medicinos specialistų parengta programa šiuo metu tikslinama pagal keturių atvykusių NASA pareigūnų rekomendacijas.

"Jie atveš įrangos, energijos prietaisų, sukurs LED šviestuvus ir tiksliai apskaičiuos, koks šviesos intensyvumas reikalingas kiekvienoje šachtos dalyje", – aiškino J.Manalichas.

NASA ekspertai taip pat patarė atvirai informuoti kalnakasius apie padėtį ir supažindinti juos su gelbėjimo planu, pateikiant atskirų uždavinių kalendorių, o ne konkrečią jų iškėlimo datą.

Tačiau kalnakasiams jau aiškiai pasakyta, kad jie bus išgelbėti ne anksčiau nei po trijų mėnesių.

"Sakėme, kad tikimės juos išgelbėti lapkričio pradžioje arba gruodžio pradžioje ir tikimės, jog jie bus su mumis per Kalėdas. Nemanau, kad tai juos nors kiek nustebino", – sakė J.Manalichas.

Kalnakasių rutina

Kalnakasiai kasdien keliasi 7 val. 30 min. vietos (14 val. 30 min. Lietuvos) laiku, o per pusryčius valgo sumuštinius ir geria jogurtą arba pieną. Vėliau jie tvarkosi ir per pasikalbėjimo prietaisą praneša apie savo sveikatos būklę arba išklauso naujausios informacijos iš viršaus.

Po pietų kalnakasiai tariasi dėl naujų darbų, taip pat gali perskaityti artimųjų laiškus ir parašyti atsakymus.

Vakarieniaujama 20 val., o miegoti kalnakasiai eina 22-23 valandą.


Šiame straipsnyje: Čilėkalnakasiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių