Britų karalienės valdymo jubiliejaus šventes temdo įtampa

Pasiruošimą Britanijos karalienės Elizabeth II deimantinio karaliavimo jubiliejaus paminėjimui, į kurį atvykti buvo pakviesti monarchai iš viso pasaulio, ketvirtadienį aptemdė pranešimai apie kai kurių karalių atsisakymai, taip pat ir protestai bei dėl svečių sąrašo kilusios diskusijos.

Į vakarus nuo Londono esančiuose Vindzoro rūmuose penktadienį priėmime nedalyvaus Ispanijos karalienė Sofia. Tokį jos sprendimą nulėmė tarp šalių tvyranti įtampa dėl Gibraltaro. Tai pat buvo pranešta apie protestą, kilusį dėl Svazilando karalius Mswati III trečiojo kelionės į Londoną.

Bahreino pareigūnai taip pat pranešė, kad pagerbti Elizabeth II atvyksta Bahreino karalius Hamadas, nepaisant neramumų jo šalyje, kurie kilo po kruvino susidorojimo su protestuotojais praėjusiais metais ir kurie užrūstino žmogaus teisių gynėjus.

Bakingamo rūmai nenurodė, kokie asmenys įtraukti į karalienės valdymo 60-mečio proga jos rengiamų pietų svečių sąrašą.

Gibraltaras, kurį Ispanija perleido Britanijai pagal 1713 metų Utrechto sutartį, jau ilgai kelia įtampą šių šalių santykiuose.

Madridas reikalauja, kad 6,5 kvadratinio kilometro užimantis maždaug 30 tūkst. gyventojų turintis Gibraltaro kyšulys būtų grąžintas Ispanijai.

„Vyriausybė mano, kad esamomis aplinkybėmis karalienei Sofiai vargu ar tiktų dalyvauti karalienės Elizabeth jubiliejuje“, - trečiadienį pareiškė Ispanijos karališkosios šeimos atstovas.

Dar praėjusią savaitę Madridas pareiškė protestą dėl numatomo karalienės Elizabeth II jauniausiojo sūnaus princo Edwardo ir jo sutuoktinės Vesekso grafienės Sophie vizito į Gibraltarą.

Princo Edwardo apsilankymas šioje teritorijoje birželio 11-13 dienomis taip pat yra susijęs su karalienės deimantiniu valdymo jubiliejumi, minint kurį britų karališkosios šeimos atstovai Elizabeth II vardu lankosi Sandraugos šalyse.

Ispanijos karalius Juanas Carlosas su sutuoktine anksčiau ketino dalyvauti Vindzoro rūmų pietuose, tačiau praėjusį mėnesį jam buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija, kurios prireikė po medžioklėje Afrikoje patirtos traumos, todėl karališki rūmai paskelbė, kad karalienė į Angliją vyks viena.

Londono Bakingamo rūmuose penktadienį kviestinę vakarienę karališkiems svečiams rengia Jungtinės Karalystės sosto įpėdinis princas Charlesas ir jo sutuoktinė Kornvalio hercogienė Camilla.

Kiek anksčiau įvyksiančiuose pietuose, kurių šeimininkė bus pati solenizantė Elizabeth II, dalyvaus princo Charleso sūnūs Williamas ir Haris, Williamo sutuoktinė Kembridžo kunigaikštienė Catherine, antrasis karalienės sūnus princas Andrew, jo dukterys princesės Beatrice ir Eugene, o taip pat princas Edwardas su Sophie.

Tačiau ne visi į Londoną atvyksiantys kilmingieji dalyvaus abiejuose renginiuose.

Japonijos imperatorius Akihito, buvęs karalienės karūnavimo liudininku 1953 metais, ir imperatorienė Michiko ketvirtadienį prieš pietus apsilankė Londono Olandijos parke esančiame Kijoto sode.

Trečiadienį protestą šalia prabangaus Londono viešbučio „Savoy“ surengė grupė Britanijoje gyvenančių Svazilando piliečių, protestuotojančių prieš karaliaus Mswati viešnagę. Pranešama, kad į minėtą viešbutį karalius atsiveža daugiau nei 30-ies žmonių palydą.

Ketvirtadienį pareigūnai taip pat pranešė, kad birželio 2 dieną Princas Williamas ir jo suoktinė Catherine kartu su karaliene Elizabeth II karališkąja barža plauks per Londoną tekančia Temzės upe flotilės priešakyje.

Kaip pranešė rūmai, jaunoji pora 86-erių metų monarchę pasitiks jau baržoje, į kurią garbaus amžiaus karalienė įlips vakarų Londone esančioje prieplaukoje. Septynių mylių ilgio laivų procesija bus „viena iš didžiausių flotilių kada nors plaukusių šia upe“, - sakė renginio organizatoriai, pasak kurių, dalyvauti turėtų maždaug  tūkstantis laivų, įskaitant pramogų laivelius ir karo laivus.

Renginio organizatoriai tikisi, kad pasižiūrėti įspūdingo reginio, kuris prasidės 17.30 val. Lietuvos laiku, ant Temzės krantų susirinks iki milijono žiūrovų.


Šiame straipsnyje: Elizabeth II

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių