B.Obamos bendražygiai bėga iš skęstančio laivo?

JAV prezidento komandoje iškilo rimtų problemų. Joje gali nelikti dviejų svarbių Baracko Obamos bendražygių.

Pirmas atsistatydinimas

Šie metai JAV prezidentui atnešė daug nemalonių netikėtumų. Meksikos įlankoje iš po žemės trykšta nafta, ir per du mėnesius jos nepavyko sustabdyti. Karas Afganistane nesiseka, ir B.Obamos ketinimai kitų metų viduryje išvesti iš šios šalies bent dalį amerikiečių karių atrodo vargiai įmanomi. Smarkiai krito ir kadaise plačiai dievinamo prezidento reitingai: viešosios nuomonės tyrimo agentūros „Gallup“ duomenimis, kiek daugiau nei pusė amerikiečių nenori, kad jis liktų antrai kadencijai.

Visai neseniai B.Obama sužinojo dar vieną nemalonią naujieną. Apie ketinimus atsistatydinti pranešė vienas svarbiausių jo ekonomikos politikos formavimo komandos narių, Baltųjų rūmų biudžeto direktorius Peteris Orszagas. Jei jis išties pasitrauks iš užimamo posto, tai bus pirmasis atsistatydinimas B.Obamos kabinete.

P.Orszagas, pasirodydavęs Kongrese su kostiumu ir kaubojiškais batais ir cituodavęs kantri muzikos dainas per biudžeto klausymus, nuo 2009 m.sausio, kai B.Obama tapo prezidentu, vadovauja Administracinei biudžeto valdybai, kuri kasmet rengia federalinio biudžeto projektą ir kontroliuoja, kaip jis vykdomas. Jis yra vienas svarbiausių prezidento ekonomikos patarėjų komandos narių ir nemažai prisidėjo rengiant dvi reikšmingas B.Obamos įstatymines iniciatyvas – ekonomikos skatinimo plano projektą ir istorinę sveikatos apsaugos sistemos reformą.

B.Obamai teks skubiai ieškoti pamainos P.Orszagui, nes Administracinė biudžeto valdyba jau rengia biudžeto planą fiskaliniams 2012 m., kuris bus pristatytas kitų metų pradžioje ir tikriausiai susilauks didelio Kongreso pasipriešinimo.

Paaukos karjerą dėl moters?

Pats P.Orzsakas apie atsistatydinimą dar viešai nepareiškė ir priežasčių nenurodė. Dar anksčiau jis sakė, kad Baltuosiuose Rūmuose ketina dirbti ne daugiau dviejų metų.

JAV laikraščiai, ieškodami pasitraukimo motyvų, prisiminė 41 metų P.Orzsako asmeninį gyvenimą, kuris ne kartą patraukdavo žiniasklaidos dėmesį. Neseniai laikraščiai rašė, kad jis sulaukė vaiko nuo buvusios merginos, Graikijos laivybos magnato dukros Claire Milonas. Dabar pareigūnas yra susižadėjęs su televizijos „ABC News“ naujienų reportere Bianna Golodryga, rugsėjį jie ketina susituokti. Spėjama, kad tai gali būti viena atsistatydinimo priežasčių.

Pragmatikui atsibodo idealistai

Praėjusį savaitgalį pasklido gandai, kad trauktis nusprendė ir Baltųjų Rūmų kanceliarijos vadovas Rahmas Emanuelis. Didžiosios Britanijos laikraštis „The Daily Telegraph“ rašė, kad pareigūnas nusivylė B.Obamos aplinkos žmonėmis, kurie, jo manymu, yra pernelyg dideli idealistai ir nesugeba dirbti kaip vieninga bei tvirta komanda.

R.Emanuelio draugai pasakojo, kad dar prieš pradėdamas dirbti Baltuosiuose Rūmuose jis dvejojo, nenorėdamas iškeldinti savo trijų vaikų iš Čikagos. Vašingtone tarp jo ir kitų B.Obamos komandos narių dažnai kildavo ginčų, ypač dėl sveikatos apsaugos reformos.

50 metų pragmatiškas ir visuomet kompromisų ieškantis Kongreso veteranas anksčiau buvo užsiminęs apie ketinimus kandidatuoti į gimtosios Čikagos mero postą. Jis bus renkamas kitais metais.


Šiame straipsnyje: ObamaBaltieji rūmai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių