B.Obamai prieš rinkimus bus svarbus B.Clintono palaikymas

Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas praėjus vos kelioms valandoms po savo kadencijos pabaigos per atsisveikinimo mitingą ištarė: „Palikau Baltuosius rūmus, tačiau tebesu čia.“

Šie žodžiai puikiai tinka ir mūsų dienomis.

B.Clintonas tapo aktyviausiu naujausių laikų buvusiu JAV vadovu, o per savo dvi kadencijas sukauptą palikimą jis paskolins dabartinio prezidento Baracko Obamos perrinkimo kampanijai, trečiadienį pasakydamas kalbą Demokratų nacionaliniame suvažiavime.

42-ojo JAV prezidento darbą ir gyvenimą Baltuosiuose rūmuose 1993-2001 metais temdė skandalai, aršios rietenos su respublikonais ir apkaltos gėda.

Tačiau po Didžiosios recesijos jo kadencija dabar atrodo tarsi aukso amžius, kai viešpatavo taika ir klestėjo vidurinioji klasė.

B.Clintonas dabar yra toks pats populiarus kaip savo inauguracijos dieną: neseniai televizijos CNN atlikta apklausa rodo, kad jį palankiai vertina 66 proc. amerikiečių.

Dėl to jis tampa svarbiu sąjungininku B.Obamai, nors jųdviejų santykiai gana sudėtingi: B.Obama sužlugdė jo žmonos svajones tapti pirmąja Amerikos prezidente.

B.Clintonui, kuris dažnai amerikiečiams sukeldavo įtūžį, tačiau sugebėjo išsaugoti jų palankumą, taip pat puikiai sekasi bendrauti su rinkėjų grupėmis, kurios bus itin svarbios B.Obamos siekiams, įskaitant baltaodžius darbininkus vyrus permainingai balsuojančiose valstijose.

Jo pasirodymas demokratų suvažiavime, kuris vyks Šiaurės Karolinos mieste Šarlotėje, padės įtvirtinti pasirinkimą amerikiečių akyse, o netgi respublikonai pripažįsta, kad B.Clintonas yra puikus šios srities meistras.

66 metų B.Clintonas yra tik septyniais mėnesiais vyresnis negu respublikonų kandidatas Mittas Romney. Jo kalba gali tapti svarbia atsvara M.Romney pasisakymui respublikonų nacionaliniame suvažiavime, kur kandidatas vaizdavo apgailestaujantį vyresnį žmogų, teigiantį, jog jaunėlis B.Obama nepakankamai gerai pasirodė.

„(B.Obama) padarė geriausia, ką galėjo apverktinomis sąlygomis, - B.Clintonas sakė birželį per vieną prezidento rinkimų kampanijos lėšų rinkimo renginį. - Jam seksis geriau, jeigu Amerikos žmonės pasakys: “Ne, mes nenorime grįžti atgal ten, kur pirmiausiai patekome į bėdą. Duokite mums 21-ojo šimtmečio ekonomiką, kurios dalimi galėtume tapti mes visi."

B.Clintonas vėl atsidurs dėmesio centre, praėjus 20 metų po jo paties padėkos kalbos, kai buvo iškeltas partijos kandidatu per partijos nacionalinį suvažiavimą Niujorke. Tąsyk būsimasis šalies vadovas pažymėjo savo kuklią pradžią Arkanzaso miestelyje Houpe, kurio pavadinimas anglų kalba reiškia „viltis“.

Jis taip pat dėstė tuos pačius argumentus, kaip ir dabar: respublikonai paliko likimo valiai viduriniąją klasę.

Philas Singeris, kuris buvo Hillary Clinton (Hilari Klinton) vyriausiasis strategas per 2008 metų prezidento rinkimų kampaniją, sakė, kad buvusio prezidento palaikymas bus labai naudingas B.Obamai.

„Jo pasiekimai prezidento poste suteikia jam neabejotino pasitikėjimo ekonomikos srityje, - pažymėjo Ph.Singeris. - Praėjus 12 metų po to, kai Clintonas paliko postą, jis susikūrė svarbią vietą Amerikos gyvenime ir dabar yra visuotinai pripažįstamas netgi tų, kuriems jis anksčiau galėjo nepatikti.“

B.Clintonas, šiuo metu daugiausiai dėmesio skiriantis savo pasauliniam humanitariniam fondui, per partijos suvažiavimą bus daug svarbesnis veikėjas nei eilinis žilstelėjęs demokratų veteranas.

„Clintonas kitoks - jis gana jaunas buvęs prezidentas. Jo įvertinimas tikriausiai labai aukštas, nes juo naudojamasi Romney reklamose“, - sakė Colby kolegijos politologas Danas Shea.

M.Romney stovykla išnaudojo B.Clintono populiarumą, lygindama šalies klestėjimą per jo kadenciją 10-ame dešimtmetyje su B.Obamos laikų Amerika, taip pat kaltindama prezidentą, kad jis žlugdo savo pirmtako atliktą socialinės sistemos reformą.

„Prezidentas Clintonas turi pasiekimų, kuriems prezidentas Obama tiesiog nepajėgus, - teigė M.Romney atstovas Ryansa Williamsas. - Užuot kliovęsis savo pragaištingais darbais, Barackas Obama begėdiškai mėgina išnaudoti savo pirmtako pasiekimus.“

B.Clintono ir B.Obamos santykiai retai būdavo geri, nors buvęs prezidentas išreiškė palaikymą B.Obamai kandidatuojant į Baltuosius rūmus 2008 metais.

Būdamas kandidatu, B.Obama supykdė B.Clintono padėjėjus, pareiškęs, kad nori tapti prezidentu reformatoriumi, panašiu į respublikoną Ronaldą Reaganą.

Tai buvo akivaizdus kirtis vieninteliam Amerikai po Antrojo pasaulinio karo vadovavusiam demokratui, kuris buvo perrinktas antrai kadencijai.

H.Clintonas dideliais lūkesčiai pagrįstą B.Obamos kampaniją yra pavadinęs pasaka.

Tačiau B.Obamos sprendimas pasirinkti H.Clinton savo valstybės sekretore ir glaudūs ryšiai tarp B.Clintono palikimo bei B.Obamos ekonomikos vizijos padėjo abiem lyderiams suartėti.

B.Clintonas negailėjo pagyrimų B.Obamos kadencijos laimėjimam, įskaitant rizikingą prezidento žingsnį, kai jis įsakė likviduoti Pakistane besislapstantį tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ vadovą Osamą Bin Ladeną.

Kita vertus jųdviejų stiliai labai skiriasi: Billas Clintonas politikoje jaučiasi kaip žuvis vandenyje, o B. Obama, regis, į ją žvelgia su panieka.

Kai B.Obama stengiasi uždegti klausytojus, jie patiria beveik religinių pojūčių, jog priklauso judėjimui, didesniam už juos pačius. Tuo tarpu B.Clintono klausytojams dažnai atrodo, kad jis į kiekvieną kreipiasi asmeniškai.

B.Obama dažniausiai siekia kurstyti emocijų audrą, o B.Clintonas sugeba nusakyti esmę keliais žodžiais.

Tačiau B.Clintono vaidmuo susijęs su tam tikra rizika: jo pagarsėjusios empatijos neigiamu aspektu gali tapti savigyra, o M.Romney nedelsdamas pasinaudos kiekviena proga, kai atrodys, jog buvęs prezidentas reklamuoja save, o ne B.Obamą.

B.Clintonas kai kada vertinamas kaip šiek tiek per lėtas socialinių tinklų epochos politikai. Jis yra pagyręs M.Romney pasiekimus versle, nors B.Obama apie juos atsiliepia neigiamai.

Buvusio prezidento reputacijai pakenkė mėginimai auklėti žurnalistus per H.Clinton pirminių rinkimų kampaniją. Jis netgi patyrė kaltinimų, jog naudojo rasinius argumentus, nukreiptus prieš juodaodį B.Obamą.

Tačiau su B.Clintono palaikymu susiję pavojai nublanksta prieš jo teikiamus privalumus.

B.Clintonas gali nuspręsti susieti savo palikimą su B.Obamos kampanijos šūkiu, pakartodamas frazę iš savo kalbos 1992 metais, kurioje išreiškiama nuotaika persipina su jų abiejų politiniu identitetu: „Tebetikiu vieta, vadinama Houpu (Viltimi).“



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių