B.Obama - JAV prezidentas

Po dvejus metus trukusios intensyvios rinkimų kampanijos ir atkaklios kovos, įveikęs savo priešinininką respublikoną Johną McCainą, naujuoju JAV vadovu išrinktas demokratas Barackas Obama.

Surinko reikiamą balsų skaičių


44-asis išrinktasis šalies prezidentas B.Obama bus pirmasis šalies istorijoje Baltuosiuose rūmuose šeimininkausiantis juodaodis.

Nors dar nėra galutinių rezultatų, jis jau užsitikrino 338 rinkikų balsus. Pergalei pasiekti reikia 270 iš 538 rinkikų balsų, pranešė nacionalinis transliuotojas. Respublikonų senatorius Johnas McCainas kol kas sukaupė 156 rinkikų balsus.

Šventinės nuotaikos išrinkus naują prezidentą atskriejo ir iki Vilniaus. Visą naktį balsavimo rezultatų laukę amerikiečių diplomatai, Lietuvos politikai ir politologai šįryt viešbutyje „Radisson SAS Astorija“ susirinko šventinių pusryčių. Neformalioje aplinkoje jie aptarinėjo rinkimų rezultatus ir Jungtinių Valstijų politiką po rinkimų.


Kreipėsi į savo rėmėjus

Pirmojoje savo kalboje į Čikagoje susirinkusią tūkstantinę rėmėjų minią kreipęsis naujai išrinktas prezidentas B.Obama teigė, kad Amerikai atėjo permainų metas. „Jei kas nors dar abejoja, jog Amerikoje – viskas įmanoma... Šis vakaras yra atkirtis jiems“, – teigė jis.

Jis taip pat kvietė amerikiečius atnaujinti savo patriotiškumą, ie škoti bendros kalbos su politiniais priešininkais ir rūpintis ne vien savimi, bet ir savo artimuoju. Pradėdamas savo kalbą jis pripažino varžovo J. McCaino nepaprastą atsidavimą savo šaliai.

Primindamas, kad šalis išgyvena sunkią ūkio krizę, du karus ir iššūkius planetos gamtai, B.Obama optimistiškai pareiškė, jog drauge šiuos iššūkius galima įveikti.
„Amerika puiki tuo, kad kiekvieni rinkimai yra proga atnaujinti pasiryžimą gyventi pagal savo idealus“, – kalbėjo B.Obama.

Pasak jo, šie rinkimai parodė, jog amerikiečiai supranta, kad bepigu džiaugtis Wall Streeto pasiekimais, kai kenčia „Main Streetas“, tai yra paprasti žmonės, ir kad metas gydyti žaizdas, kurias sukelia politinės pjautynės.

G.W.Bushas pakvietė į svečius

J.McCainas telefonu ir viešai pasveikino B. Obamą su istorine pergale, pasidžiaugdamas, jog pirmąsyk Jungtinėms Valstijoms vadovaus juodaodis. Žiniasklaidos teigimu, kalbėdamas telefonu B. Obama J.McCainui pasakė, kad jam reikės jo pagalbos.

J.McCainas savo rėmėjus paragino pagerbti naują prezidentą ir padėti jam rasti bendrą kalbą su politiniais priešininkais sprendžiant opias šalies problemas. „Kad ir kokie skirtingi, vis dėlto esame amerikiečiai ir patikėkite manimi, kad svaresnės priežasties bendradarbiavimui už tai nėra, - teigė J. McCainas. - Šį vakarą natūralu jausti nusivylimą, tačiau rytoj mes turime judėti pirmyn, nepaisant pralaimėjimo kartėlio“.

B.Obamą su pergale pasveikino ir Jungtinių Valstijų prezidentas George`as W. Bushas, pranešė Baltųjų rūmų atstovė. G.W.Bushas pakvietė B.Obamą su šeima artimiausiu metu apsilankyti Baltuosiuose rūmuose.

„Jums dabar teks ruoštis didžiausiai savo gyvenimo kelionei. Sveikinu jus, mėgaukitės savo pergale“, – Baltųjų rūmų atstovės Danos Perino teigimu, G.W.Bushas telefonu teigė B.Obamai.

Laimėjo lemiamose valstijose

Jau skaičiuojant balsus Ohajo ir Pensilvanijos valstijose paaiškėjo, jog šiose lemiamose valstijose B.Obama nugalėjo J. McCainą. Vėliau paaiškėjo, kad jis nugalėjo ir Floridoje bei Virdžinijoje. Iki rinkimų dienos buvo neaišku, kas nugalės šiose ir keliose kitose valstijose.

JAV prezidento rinkimai nėra tiesioginiai – rinkėjai pirmiausia renka rinkikų kolegijos narius, kurie vėliau išrenka JAV prezidentą. Rinkikų kolegijų narių skaičius nustatomas proporcingai pagal valstijoje esantį rinkėjų skaičių. Kandidatas, valstijoje surinkęs daugiausiai balsų, gauna visus tos valstijos rinkikų balsus.

Daugeliu atvejų jau prieš rinkimus būna aišku, kam teks kurių valstijų elektoriai. Dėl to valstijos, kaip Florida, Ohajas ir Pensilvanija, kuriose gyventojų gausu ir kuriose politinės jėgos pasidalija maždaug perpus įgija lemiamą reikšmę.

Kaip B.Obama gyveno anksčiau?

1961 m. Havajuose gimęs Barackas Obama tapo pirmuoju afroamerikiečiu vienos didžiausių JAV politinės partijos atstovu prezidentų rinkimuose.

XX a. 9 dešimtmetyje B.Obama prestižiniame Kolumbijos universitete ir Harvardo teisės mokykloje įgijo teisininko specialybę.

B.Obama tris kadencijas dirbo Ilinojaus Senate, vadovavo teisės žurnalui „Harvard Law Review“, Čikagos universiteto teisės mokykloje nuo 1992 iki 2004 m. dėstė konstitucinę teisę.

Po nesėkmingo kandidatavimo į Atstovų rūmus 2000 m. B.Obama 2003 m. pradėjo rinkimų kompaniją į JAV Senatą, kurią laimėjo 2004 metais. Tuo metu Demokratų partijos kandidatą parrėmė 70 proc. partijos narių.

Nors JAV Senate B.Obama dirbo opozicijoje, tačiau jis buvo didesnio įprastinės ginkluotės reguliavimo ir platesnio federacinių lėšų panaudojimo šalininkas. Senatorius prisidėjo prie lobistinės veiklos, klimato kaitos, rinkiminio sukčiavimo bei atominio terorizmo įstatymų rengimo.

Senatorius B.Obama buvo aršus JAV prezidento George`o W. Busho priešininkas, nepritarė invazijai į Iraką. Tai, jo manymu, atitraukė JAV dėmesį nuo „al Qaedos“, kuri spėjo įsitvirtinti Afganistano ir Pakistano pasienyje.

Disputai tarp B. Obamo ir Johno McCaino, kito kandidato į JAV prezidentus, pasižymėjo tuo, kad abu kalbėdami apie užsienio politiką spjaudė į Rusiją ugnimi.

Tiesa, analitikai pastebėjo, kad B.Obama nebus tas žmogus, kuris dažnai ir griežtai smerks Rusiją, tačiau būtent B. Obama turi didžiausią galimybę sutelkti Vakarus ir neleisti Rusijai išnaudoti Vakarų nesutarimų.


Šiame straipsnyje: ObamaMcCain

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių