B.Clintono administracija buvo pametusi branduolinės atakos kodus

Specialūs kodai, leidžiantys JAV prezidentui įsakyti pradėti branduolinę ataką, buvo "kelis mėnesius" dingę, kai Baltuosiuose rūmuose šeimininkavo Billas Clintonas, savo memuaruose teigia vienas buvęs aukšto rango kariškis.

Branduolinės atakos kodai, surašyti plastikinėje kortelėje, dažnai vadinamoje sausainiuku, privalo nuolat būti šalia JAV prezidento ir yra saugomi vieno iš jo padėjėjų.

"Vienu metu Clintono administracija - kiek žinau, tai iki šios dienos nebuvo paskelbta - neturėjo šių kodų ištisus mėnesius", - buvęs Štabų vadų tarybos pirmininkas Hugh Sheltonas rašo neseniai išleistoje atsiminimų knygoje "Be dvejonės: Amerikos kario odisėja".

"Tai buvo didelė problema - milžiniška problema - ir mes išvengėme sidabrinės kulkos", - rašo buvęs kariškis.

Prezidento padėjėjas, atsakingas už "sausainio" saugojimą, sugebėjo pamesti šiuos kodus 2000 metais, teigia į pensiją išėjęs generolas.

Kai vienas Pentagono darbuotojas atvyko į Baltuosius rūmus patvirtinti kodų pagal įprastą kas mėnesį atliekamą procedūrą, prezidento padėjėjas išsiuntė jį atgal, pareiškęs, kad kodus turi B.Clintonas, kuris tuo metu dalyvavo viename svarbiame posėdyje.

"Ši klaidų komedija tęsėsi, neabejoju, be prezidento Clintono žinios", - pabrėžė H.Sheltonas. Pasak jo, ši problema išsisprendė, kai buvo išduoti nauji kodai - ši procedūra atliekama kas keturis mėnesius.

"Tuo metu sužinojome, kad padėjėjas nenutuokia, kur yra senieji kodai, nes jie buvo dingę ištisus mėnesius, - pridūrė jis. - Prezidentas niekada jų neturėjo, tačiau esu įsitikinęs, kad jis manė, jog juos turi padėjėjas, kaip ir turėtų būti".

Sužinojęs apie šį incidentą, H.Sheltonas nuskubėjo į tuomečio gynybos sekretoriaus Williamo Coheno kabinetą ir pareiškė: "Jūs tuo nepatikėsit..."

Po šio incidento procedūros buvo pakeistos, o nuogąstavimai, jog žinia apie klaidą pateks į pirmuosius puslapius, taip ir neišsipildė.

Prieš kelis metus išleistoje kitoje knygoje aprašomas panašus incidentas, tačiau ten teigiama, jog jis įvyko 1998 metais, kitą dieną po to, kai kilo skandalas dėl Baltųjų rūmų stažuotojos Monicos Lewinsky intymių ryšių su B.Clintonu.

Buvęs JAV oro pajėgų pulkininkas leitenantas Robertas Pattersonas savo prisiminimuose rašė, kad branduolinės atakos kodus buvo pametęs prezidentas, o ne jo patarėjas.


Šiame straipsnyje: B.Clintonas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių