Baltarusijoje opozicija ragina eiti grybauti, o ne balsuoti

Baltarusijoje sekmadienį prasidėjo balsavimas parlamento rinkimuose, kuriuos opozicija daugiausia boikotuoja ir per kuriuos autoritariškasis prezidentas Aleksandras Lukašenka turi išlaikyti valdžioje savus žmones.

Balsavimas 9,5 mln. gyventojų turinčioje šalyje prasidėjo 8 val. (ir Lietuvos laiku), o baigsis 20 valandą. Visoje sostinėje valstybė rinkimų dieną suorganizavo ir sovietinio stiliaus muges bei koncertus.

„Rinkimų apylinkės buvo atidarytos visoje Baltarusijoje“, - paskelbė valstybinės televizijos „Belarus 1“ pranešėjas.

A. Lukašenka, kurio 18 metų trunkantis valdymas pernai, regis, buvo susvyravęs, kai ekonominė krizė nuvertino žmonių santaupas ir ištuštino parduotuvių lentynas, sugebėjo atgauti pasitikėjimą - dėl gautų paskolų ir prekybinių nuolaidų iš Rusijos.

Praėjus beveik dvejiems metams po to, kai buvo nuslopintos demonstracijos, kurių dalyviai drįso abejoti jo išrinkimu ketvirtai kadencijai, šio buvusio kolūkio pirmininko dideli iššūkiai nelaukia, nes jo politiniai priešininkai yra išsibarstę ir susilpnėję.

Tačiau valdžia, regis, vis tiek apsidraudė, kiek tik galėdama. Labiausiai izoliuota Europos valstybe laikomoje Baltarusijoje pastarąją savaitę buvo areštuota maždaug tuzinas protestuotojų, pareigūnai konfiskavo tūkstančius skrajučių, kuriose buvo raginama boikotuoti rinkimus.

Praėjusius parlamento rinkimus 2008 metais laimėjo vien A.Lukašenką remiančios jėgos ir manoma, kad šis scenarijus vėl pasikartos, nebent rinkėjų aktyvumas būtų mažesnis nei 50 proc. ir tektų kartoti balsavimą.

Tik saujelė opozicijos kandidatų dalyvauja rinkimuose, nes dvi pagrindinės opozicinės partijos pasitraukė savaitė prieš balsavimą, o net ir tie, kurie planuoja balsuoti, prisipažįsta nė nenumanantys, kas yra kandidatai.

„Nepažįstu nė vieno deputato savo apygardoje“, - sakė anksčiau universitete dirbęs pensininkas Nikolajus, kuris sakė, kad balsuos iš įpročio.

„Žinoma, eisiu balsuoti, tai - mūsų pareiga“, - sakė jis AFP.

Apklausos rodo, kad A. Lukašenkos, kurį tvirtai remia pensininkai ir valstybinio sektoriaus darbuotojai, dėkingi už stabilius darbus ir pensijas, populiarumas po 2011 metų krizės sumažėjo.2012 metų vasarą jo populiarumas buvo smukęs iki mažiau nei 30 proc. - nuo 53 proc. prieš praėjusius prezidento rinkimus, kurie įvyko 2010 metų gruodį.

A. Lukašenkos režimas, susiduriantis su Vakarų ekonominėmis sankcijomis ir kelionių draudimu dėl teisių pažeidimų Baltarusijoje, pasidarė dar labiau priklausomas nuo savo istorinės, bet ne visada lengvai sukalbamos sąjungininkės Rusijos.

Tarp 16 žmonių, kurie nuo 2010 metų laikomi kalėjime ir kuriuos vietos grupės pripažįsta politiniais kaliniais, yra vienas iš pagrindinių „Batka“ („Tėveliu“) vadinamo prezidento varžovų.Liūdnas opozicijos nuotaikas atspindi ir tai, kad ji šį kartą nekviečia žmonių protestuoti gatvėse, nes negali tikėtis ką nors pakeisti per A.Lukašenkos komandos įvestą sistemą.

Tačiau rinkėjų aktyvumą sekmadienio balsavime opozicija paskelbė „referendumu“ dėl A. Lukašenkos valdymo ir ragina žmones arba likti namie, arba važiuoti į kaimą žvejoti ir grybauti.

Rinkimus turi stebėti daugiau kaip 270 stebėtojų iš Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos, nors dviem Europos įstatymų leidėjams, tarp jų Lietuvos Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkui Emanueliui Zingeriui, kurie ketino dalyvauti šioje misijoje, netikėtai buvo neišduotos vizos.ESBO savaitė prieš balsavimą sakė matanti tik „labai nedaug ženklų, kad vyksta rinkimai“, ir nurodė, kad atidžiai stebės ženklus dėl pasikartoti galinčių slopinimo priemonių po balsavimo.

„Tikimės, kad šio savaitgalio rinkimai bus vykdomi pagal tarptautinius standartus ir kad nepasikartos smurtas prieš taikius protestuotojus“, - atskirai trečiadienį sakė britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as.

Per išankstinį balsavimą, kuris nėra atidžiai stebimas ir kuriuo, kaip teigia opozicija, siekiama manipuliuoti rezultatais, savo balsus jau atidavė beveik 26 proc. rinkėjų.

Į Atstovų Rūmus pretenduoja daugiau kaip 290 kandidatų.Visi 110 dabartinių parlamentarų yra prezidento A. Lukašenkos šalininkai. Dauguma opozicijos partijų boikotuoja rinkimus protestuodamos prieš tai, kas, jų teigimu, yra negarbingas procesas su iš anksto nulemtais rezultatais.

Per praėjusius parlamento rinkimus 2008 metais nė vienas iš A.Lukašenkos kritikų nebuvo išrinktas įstatymų leidėju.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuva ir Lenkija stiprins bendradarbiavimą
  Lietuva ir Lenkija stiprins bendradarbiavimą

  Pernai rudenį sukako 25 metai, kai Lietuva atnaujino diplomatinius santykius su Lenkija. Jei kas galėtų ir švęsti, anot politologų, tai verslininkai, prekybininkai, mokslo ir meno atstovai. Politiniu lygiu buvo bendradarbiaujama su pertrūkiais. &S...

  1
 • D. Trumpas tviteryje sukritikavo protestuotojus
  D. Trumpas tviteryje sukritikavo protestuotojus

  Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį tviteryje sukritikavo milijonus žmonių, tarp jų ir garsenybes, šeštadienį, dieną po jo prisaikdinimo, išėjusių į gatves visoje Amerikoje protestuoti. ...

  4
 • Madonna netikėtai pasirodė Vašingtono marše
  Madonna netikėtai pasirodė Vašingtono marše

  Garsioji amerikiečių dainininkė Madonna netikėtai pasirodė šeštadienį Vašingtone vykusioje protesto akcijoje, kurioje dalyvavo šimtai tūkstančių žmonių, pasisakiusių už moterų teises bei prieš naująjį JAV prez...

  2
 • Vokietijos ministras: D. Trumpo išrinkimas žymi naują erą
  Vokietijos ministras: D. Trumpo išrinkimas žymi naują erą

  Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas-Valteris Šteinmejeris) pareiškė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimas pažymi naują erą, ir Berlynas sieks greitai užsitikrinti &bd...

  1
 • Britanijos vyriausybė nuslėpė nesėkmingą branduolinės raketos bandymą?
  Britanijos vyriausybė nuslėpė nesėkmingą branduolinės raketos bandymą?

  Didžiosios Britanijos vyriausybė sekmadienį buvo apkaltinta nuslėpusi pernai buvusį nesėkmingą branduolinio atgrasinimo ginkluotės bandymą, kuris buvo atliktas likus vos kelioms savaitėms iki parlamentarų balsavimo už sistemos atnaujinimą. ...

 • Th. May su D. Trumpu aptars prekybos ir NATO klausimus
  Th. May su D. Trumpu aptars prekybos ir NATO klausimus

  Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May (Tereza Mei) teigia ketinanti aptarti laisvosios prekybos ir NATO karinio aljanso svarbą penktadienį, kai Vašingtone susitiks su naujuoju Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldo Trumpu (Donaldu T...

 • Izraelis leido Rytų Jeruzalėje statyti 566 namus
  Izraelis leido Rytų Jeruzalėje statyti 566 namus

  Izraelio valdžia sekmadienį išdavė leidimus aneksuotose Rytų Jeruzalės teritorijose statyti 566 namus, pranešė miesto mero pavaduotojas. Tokie planai buvo atidėti laukiant JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) inauguracijos. ...

  4
 • Estijoje lankysis Ukrainos prezidentas
  Estijoje lankysis Ukrainos prezidentas

  Pirmadienį į Estiją valstybinio vizito atvyksta Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. ...

 • Popiežius perspėja apie populizmą ir Hitlerio tipo gelbėtojus
  Popiežius perspėja apie populizmą ir Hitlerio tipo gelbėtojus

  Popiežius Pranciškus šeštadienį perspėjo nesižavėti populizmu, sakydamas, kad per rinkimus tai gali atvesti į pergalę panašius į Hitlerį „gelbėtojus“. ...

  2
 • „San Antonio Spurs“ treneris išpeikė D. Trumpą
  „San Antonio Spurs“ treneris išpeikė D. Trumpą

  „San Antonio Spurs“ treneris Greggas Popovichius (Gregas Popovičius) šeštadienį smarkiai sukritikavo naująjį JAV prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą), skirdamas beveik pusę prieš rungtynes surengtos spaudos konf...

  2
Daugiau straipsnių