Arabų lyderiai ragina Siriją pradėti dialogą

Arabų šalių lyderiai ketvirtadienį per istorinį susitikimą Bagdade paragino Siriją pradėti dialogą ir nutraukti kruviną protestų slopinimą, o Irako premjeras perspėjo, kad kovojančių stovyklų apginklavimas išprovokuotų „karą svetimomis rankomis“.

Regiono valstybių lyderiai patvirtino rezoliuciją, kuria Sirijos vyriausybė raginama nutraukti kampaniją prieš protestus, opozicija raginama susivienyti, o konflikto šalys - pradėti „rimtą nacionalinį dialogą“.

Irako premjero Nuri al Maliki (Nurio Malikio) pastabos šiame viršūnių susitikime akcentavo nesutarimus pačioje Arabų Lygoje (AL).

Griežtosios linijos šalininkai Kataras ir Saudo Arabija ragino Sirijos prezidentą Basharą al Assadą (Bašarą Asadą) atsistatydinti, o sukilėlius aprūpinti ginklais, tačiau kitos AL šalys, tarp jų – Irakas, spaudė dėl politinio susitaikymo.

Persijos įlankos regiono valstybės, išskyrus Kuveitą, šį pirmąjį po daugiau kaip 20 metų Irako sostinėje surengtą arabų viršūnių susitikimą daugiausia ignoravo, o Rijadas ir Doha atsiuntė tik pasiuntinius.

Iš 22 AL priklausančių valstybių į viršūnių susitikimą atvyko devyni lyderiai; be to, dalyvavo Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas). Sirija, kurios narystė AL buvo sustabdyta, nebuvo pakviesta.

„Remdamiesi savo patirtimi Irake (sakome, kad) pasirinkimas apginkluoti kurią nors konflikto šalį prives prie regioninio ir tarptautinio karo svetimomis rankomis Sirijoje“, - savo kalboje arabų lyderiams perspėjo N.al Maliki.

„Šis pasirinkimas sudarys sąlygas užsienio karinei intervencijai Sirijoje ir tokiu būdu pažeis broliškos arabų šalies suverenumą“, - sakė jis.

Net ir vykstant šiam viršūnių susitikimui, Sirijos saugumo pajėgos atakavo sukilėlių bastionus visoje šalyje, o dieną prieš tai B.al Assado režimas paskelbė, kad neklausys jokių AL iniciatyvų.

Nors regiono pareigūnai norėjo spręsti įvairius klausimus, pradedant arabų ir Izraelio konfliktu ir baigiant šio 22 narių bloko ekonomikų išjudinimu, didžiausias dėmesys teko Sirijai, kur, pasak stebėtojų, per metus trunkantį sukilimą jau žuvo beveik 10 tūkst. žmonių.

Savo kalboje Ban Ki-moonas paragino Sirijos valdžią įgyvendinti JT ir AL pasiuntinio Kofi Annano (Kofio Anano) taikos planą ir nutraukti jau metus šalyje siaučiantį smurtą.

„Būtina, kad prezidentas al Assadas tuoj pat įgyvendintų tuos įsipareigojimus. Pasaulis laukia, kad įsipareigojimai virstų veiksmais. Svarbiausia - įgyvendinimas. Laiko švaistymui nėra“, - sakė jis.

Į K.Annano planą įtrauktas įsipareigojimas sustabdyti visą smurtą, kasdien po dvi valandas humanitariniais tikslais nutraukti ugnį ir sudaryti sąlygas žiniasklaidos atstovams patekti į visus kovų apimtus rajonus. Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA ketvirtadienį sakė, kad B.al Assadas su šiuo planu sutiko.

„Sutikimas reiškia, kad gali būti vilties ženklas, ir Sirijos vyriausybė turi nedelsdama visiškai įgyvendinti punktus, kuriuos pateikė ponas Kofi Annanas“, - per baigiamąją spaudos konferenciją sakė AL vadovas Nabilas al Arabi (Nabilas Arabis).

Tačiau Tuniso prezidentas Moncefas Marzouki (Monsefas Marzukis) viršūnių susitikime sakė, jog Damaskas tik siekia užtęsti konfliktą, kad režimas galėtų „derėtis ... iš stiprios pozicijos“.

„Nėra jokio kito sprendimo, tik - prezidento atsistatydinimas“, - sakė jis.

Rezoliucijoje, kurią patvirtino susitikimo dalyviai, „Sirijos vyriausybė ir visos opozicijos frakcijos“ raginamos „pozityviai elgtis su pasiuntiniu (K.Annanu) pradedant rimtą nacionalinį dialogą“.

Joje Sirijos opozicija taip pat raginama „suvienyti gretas ir pasirengti ... pradėti rimtą dialogą“ su režimu, be to, sakoma, kad „Sirijos vyriausybė turėtų nedelsdama sustabdyti visus smurto ir žudymo veiksmus“.

Paminint centriniame Sirijos regione esančio Homso miesto, kur vyko intensyvūs kovos veiksmai, rajoną, rezoliucijoje nurodoma, kad „Sirijos kariškių ir saugumo pajėgų vykdytas civilių gyventojų žudymas Baba Amre ... gali būti laikomas nusikaltimu žmoniškumui“.

Irakas, rūpindamasis viršūnių susitikimo saugumu, dislokavo 100 tūkst. saugumo pajėgų narių, buvo uždarytos didelės gatvių atkarpos ir šalies oro erdvė, blokuojami mobiliojo ryšio tinklai.

Praėjusią savaitę per išpuolius visoje šalyje, už kuriuos atsakomybę prisiėmė „al Qaeda“, žuvo 50 žmonių, tarp jų - trys asmenys, žuvę per sprogimą priešais Užsienio reikalų ministeriją.

Nepaisant itin griežtų saugumo priemonių viršūnių susitikimo metu, kuriomis iš esmės buvo uždarytas visas miestas, įtvirtintos „žaliosios zonos“, kur vyko susitikimas, pakraštyje netoli Irano ambasados nukrito minosvaidžio sviedinys, pranešė policija.

Pasak pareigūnų, per sprogimą niekas nenukentėjo, bet buvo padaryta žala ambasadai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių