Iš Amsterdamo į Detroitą skrendančiame lėktuve - naujas incidentas

JAV oro bendrovės "Northwest Airlines" vieno lėktuvo įgula sekmadienį paprašė skubios pagalbos, kai tame į Detroitą skridusiame laineryje buvo sulaikytas vienas "neramumus" sukėlęs keleivis.

Rimto pavojaus nebuvo

Pastarasis incidentas įvyko tame pačiame "Northwest Airlines" 253-ame reise, kurio lėktuvą per Kalėdas, kaip įtariama, mėgino susprogdinti Nigerijos pilietis Umaras Faroukas Abdulmutallabas. Dėl to įvykio pasaulio oro uostuose buvo smarkiai sugriežtintas saugumas.

Sekmadienį įvykusio incidento kaltininkas taip pat buvo kilęs iš Nigerijos. Jungtinių kovos su terorizmu pajėgų (Joint Terrorism Task Force, JTTF) agentai gavę pranešimą apie incidentą, įsiveržė į lainerį, kuris nutūpė Detroito metropoliteno oro uoste ir buvo nukreiptas į jo vieną atokų taką. Tačiau atlikus tyrimą, JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) nurodė, kad rimto pavojaus nebuvo. Lėktuvu skrido 256 žmonės.

Supyko ant įgulos?

Įtarimus įgulos nariams sukėlęs vyras prieš pat lėktuvui nutupiant Detroite "neįprastai ilgai užtruko tualete". Dėl tokio "neįprasto elgesio" oro bendrovė informavo JAV saugumo tarnybas, kurios nurodė nutūpusį lainerį pastatyti nuošalioje oro uosto vietoje. FTB agentai išlaipino įtariamąjį ir jį apklausė.

"Dabar manoma, kad tas asmuo neįprastai elgėsi dėl pateisinamo negalavimo, o jokių kitų įtartinų... medžiagų nebuvo rasta, - pridūrė FTB atstovė spaudai. - Nors nepanašu, kad šį kartą būtų įvykęs saugumo incidentas, laikantis padidinto atsargumo laineris buvo kruopščiai patikrintas, tačiau rezultatai buvo neigiami. Visas bagažas taip pat buvo patikrintas, prieš orlaiviui privažiuojant prie oro uosto vartų".

Oro bendrovės "Delta Airlines", kuriai priklauso " "Northwest Airlines", atstovė Susan Elliott sakė naujienų agentūrai AFP, kad tame lėktuve dar įvyko barnis su įtariamu nigeriečiu. "Nežinome, kad išprovokavo šį incidentą... Nebuvo aišku, ar pykčio protrūkis buvo nukreiptas prieš įgulą, ar prieš kitus keleivius", - kita "Delta Airlines" atstovė Olivia Cullis sakė Londone.

Kritikuoja prezidentą

Jungtinių Valstijų pareigūnai toliau tiria per Kalėdas sulaikytojo nigeriečio, kuris mėgino susprogdinti „Northwest Airlines“ lėktuvą, bylą. Teisėsauga mėgina nustatyti ar A.F. Abdulmutallabas yra susijęs su „Al Qaeda“. Manoma, kad taip yra. Pasak naujienų agentūros „Reuters“, būtent iš šios teroristinės organizacijos atstovų jaunuolis gavo sprogstamųjų medžiagų. Agentūra, cituodama neįvardintą pareigūną, taip pat tvirtina, jog vaikinas apie mėnesį praleido „Al Qaedos“ stovykloje Jemene. Tačiau ar jis veikė vienas, pareigūnai dar nenustatė.

Tyrimu asmeniškai domisi JAV prezidentas Barackas Obama. Tačiau ir jis neišvengė kritikos strėlių. Respublikonai kritikuoja dabartinė demokratų administracija, dėl neveiksnumo. Kaip sakė senatorius Mitchas McConnellas, ši istorija reikalauja nuodugnaus tyrimo. "Mane tiesiog stebina, kad žmogus, kuris suteikė tiek daug dingsčių įtarimams, sugebėjo patekti į lėktuvą, skrendantį į JAV", - sakė jis.

Didžiulės eilės

Sekmadienį JAV vadovas pareikalavo patikrinti įtartinų asmenų stebėjimo oro uostuose schemą. Tai buvo padaryta po to, kai prezidentas B.Obama, sužinojo, jog nigerietis buvo žinomas specialiosioms tarnyboms. Dėl patikros JAV oro uostuose susidarė didžiulės eilės. Kaip pranešė Prancūzijos agentūra „France Press“, keleiviai skundėsi, jog tokių eilių Čikagos oro uoste nėra matę. "Greičiausiai buvo pareikalauta atidžiau tikrinti keleivius, o oro uosto apsauga tiesiog buvo tam nepasiruošusi", - sakė vienas keleivis.

Lieka neatsakytas ir klausimas kaip specialiosioms tarnyboms žinomas U.F. Abdulmutallabas sugebėjo patekti į lėktuvą su sprogstamosiomis medžiagomis. JAV egzistuoja trys sąrašai asmenų, kurie yra potencialiai pavojingi. Pirmajame sąraše yra apie pusę milijono žmonių. Į jį įtraukti „įtartini, bet greičiausiai nepavojingi“ žmonės.

Aukštesnės rizikos kategorijoje yra 18 tūkst. vardų. O trečiajame sąraše - 4 tūkst. Pastariesiems iš viso uždrausta skraidyti lėktuvais.

Teigiama, jog U.F.Abdulmutallabas buvo įtrauktas į pirmąjį sąrašą. Tai įvyko po to, kai apie savo sūnaus radikalias pažiūras pranešė Nigerijos bankininkas Umaras Mutallabas.

Teroristo kelias

Savo kelionę U.F.Abdulmutallabas pradėjo Jemene. Iš ten jis išvyko į Etiopiją, tada į Ganą ir tada į Nigeriją. Gimtinėje jaunas vyras išbuvo mažiau nei parą. Iš Lagoso išskridęs į Amsterdamą U.F.Abdulmutallabas, greičiausiai, jau buvo pasiruošęs įvykdyti teroro aktą. Į JAV skrendantį lėktuvą jis įnešė chemines medžiagas, kurių turėjo pakakti susprogdinti lainerį. Pasislėpęs po pledu, jis sumaišė medžiagas ir ...

Kaip pasakoja liudininkai, likus 20 min. iki tupimo Detroite virš nigeriečio kėdės pasirodė ugnis ir pasigirdo pliaukštelėjimas. Tą pačią akimirką prie jo pribėgo režisierius iš Olandijos Jasperis Schuringas. Jis pamatė ant degančio U.F.Abdulmutallabo kažkokį ryšulį ir griebė jį. Tada pribėgo ir lėktuvo įgulos nariai, kurie užgesino ugnį. U.F.Abdulmutallabas, anot liudininkų, pašoko ir pradėjo garsiai kažką rėkti ir muštis su įgulos nariais. Bendromis pastangomis jį pavyko sutramdyti.

Vėliau buvo nustatyta, jog lėktuvą nigerietis bandė susprogdinti sprogstamąją medžiagą PETN, kuria naudoja kariškiai.

 

 


Šiame straipsnyje: lėktuvasteroristasDetroitas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių