Afganistaniečiai ieško taikos

Afganistane trečiadienį prasidėjo Loja Džirga, kurioje 1 600 vietos lyderių iš visos šalies mėgins priimti nacionalinį susitarimą, kaip būtų galima užbaigti beveik devynerius metus trunkantį karą ir įtikinti Talibaną sudėti ginklus.

Tris dienas vyksiantį taikos sueigą, kurią sušaukė prezidentas Hamidas Karzai, nuo galimų Talibano kovotojų atakų saugos apie 12 tūkst. apsaugininkų. Talibų atstovai į šį susirinkimą nebuvo pakviesti ir pavadino jį propagandos akcija.

Didžioji sueiga vyksta viename Kabulo pietrytiniame priemiestyje įrengtoje milžiniškoje palapinėje su oro kondicionieriais.

Taikos konferencija prasidėjo Korano ištraukų skaitymu, o po to buvo sugiedotas nacionalinis himnas.

Šimtai barzdotų genčių vyresniųjų, vilkinčių tradicinius drabužius ir dėvinčių turbanus, susėdo tvarkingomis eilėmis, o virš mėlynu kilimu išklotos pakylos kabojo H.Karzai portretais ir skydas su užrašu dari ir puštūnų kalbomis: "Nacionalinė patariamoji taikos džirga."

Dauguma iš maždaug 300 delegačių moterų, kurios sudaro apie 20 proc. šios sueigos dalyvių, sėdėjo atskirai, mat konservatyvioje Afganistano visuomenėje laikomasi tradicijos, kad moterims nedera būti kartu su giminystės ryšiais nesusijusiais vyrais.

Ši Džirga yra jau trečias toks susirinkimas, sušauktas nuo 2001 m., kai Afganistane buvo nuverstas Talibano režimas. Tokiuose sambūriuose mėginama suvienyti skirtingų etninių ir religinių bendruomenių, genčių, geografinių regionų bei lyčių interesus.

Vakarų šalių palaikomas H.Karzai pasakys kalbą ir išdėstys tikslus, kuriuos bus mėginama pasiekti šiame susirinkime. Vienas iš svarbiausių uždavinių - pasiekti nacionalinį susitarimą, kuris pagrįstų prezidento planus užbaigti tebesiplečiantį konfliktą su sukilėliais ir galiausiai nutiesti kelią JAV vadovaujamų tarptautinių pajėgų išvedimui.

"Džirgos tikslas - ieškoti kelių, kaip pasiekti tvarią taiką Afganistane", - sakė Mohammadas Zahiras Faiz-zada, vadovaujantis palyginti taikios vakarinės Herato provincijos delegacijai.

Tačiau kritikai perspėjo, kad šio susirinkimo rezultatai veikiausiai bus kuklūs.

Talibų lyderiai, kurie atsisako dalyvauti taikos derybose, kol Afganistane bus dislokuojamos užsienio pajėgos, antradienį paskelbė pranešimą, smerkiantį džirgą.

"Įsiveržusios užsienio pajėgos ir jų parankiniai naudoja šią patariamąją džirgą tik kaip propagandos triuką ir neteisingai ją vaizduoja kaip Afganistano žmonėms atstovaujantį organą", - pareiškė Talibanas.

Prieš prasidedant Loja Džirgai tarptautinis teroristų tinklas "Al Qaeda" paskelbė, kad buvo nukautas jo trečias pagal rangą lyderis ir operacijų Afganistane vadas Mustafa Abu al Yazidas. Manoma, kad jis žuvo praeitą mėnesį per JAV bepiločio lėktuvo ataką Pakistane.

H.Karzai pagrindinis politinis oponentas Abdullah Abdullah, kuris su juo varžėsi pernai vykusiuose prezidento rinkimuose, sakė nedalyvausiantis šiame sambūryje, nes jo "darbotvarkė buvo nuspręsta už uždarų durų".

H.Karzai palaikančios Vakarų šalys, ypač Jungtinės Valstijos, gyrė sprendimą sušaukti džirgą, vadindamos ją svarbia Afganistano politinės brandos gaire.

Vakarų šalių visuomenės nusivylusios neslopstančiu karu Afganistane, per kurį žuvo jau beveik 1 800 užsieniečių karių, o jų vyriausybės pageidauja pamatyti pažangos ženklų prieš tarptautinę konferenciją, kuri turėtų įvykti Kabule liepos pabaigoje.

"Afganistano ir Vakarų šalių visuomenėms svarbu, kad kažkas vyksta", - sakė Europos Sąjungos ambasadorius prie Afganistano Vygaudas Ušackas.

Iki šių metų rugpjūčio Afganistane dislokuotų JAV ir NATO karių skaičius turėtų pasiekti 150 tūkst. Tokiu kontingento didinimu siekiama pažaboti Talibano stiprėjimą ir sustiprinti Kabulo vyriausybės autoritetą neramiose pietinėse Kandaharo ir Helmando provincijose.

JAV prezidentas Barackas Obama išreiškė viltį, jog Afganistane dislokuotus karius bus galima pradėti palaipsniui išvesti jau kitų metų vidurio.

Išrinkus Džirgos pirmininką ir du jo pavaduotojus, delegatai bus suskirstyti į 28 grupes, iš kurių kiekviena turės atstovą, pristatysiantį jų pasiūlymus bendrame forume.

Planuojama, kad Loja Džirga baigsis penktadienį ir kad bus paskelbta deklaracija, siūlanti galimus žingsnius taikos link, taip pat kokios šalys turėtų dalyvauti tame procese ir koks būtų jų vaidmuo.

Afganistano kaimynų, ypač Irano ir Pakistano, dalyvavimas laikomas gyvybiškai svarbiu, kad bet kokios taikos derybos būtų sėkmingos.

Tuo tarpu eiliniai Afganistano žmonės neturi vieningos nuomonės, kuo baigsis šis sambūris.

"Ši Džirga neatstovauja visai šaliai, nes joje dalyvauja tik atrinkti žmonės", - sakė Mohammadas Asifas Shinwary, gyvenantis Nangarharo provincijos sostinėje Džalal Abade.

Tačiau Nangaharo delegatas Sayedas Azizas Zaheeras pabrėžė, jog šis sambūris yra "žingsnis teisinga kryptimi."

"Dabar vyriausybei laikas susėsti prie derybų stalo su ginkluotąja opozicija ir visais oponentais", - sakė jis.


Šiame straipsnyje: AfganistanasLoja Džirga

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių