A.B.Breivikas: vienintelė įmanoma teismo baigtis - mirtis arba laisvė

Už 77 žmonių nužudymą per du išpuolius Norvegijoje teisiamas Andersas Behringas Breivikas trečiadienį teisme sakė, kad vienintelė įmanoma jo teismo baigtis yra išteisinimas arba mirties bausmė.

„Yra tik dvi teisėtos šios bylos baigtys, - sakė jis teisme. - Išteisinimas arba mirties bausmė“.

Tačiau jis pripažino, jog nė viena šių baigčių nėra „reali“ - nes jis prisipažino surengęs išpuolius, be to Norvegijoje mirties bausmė netaikoma.

Jeigu bus nustatyta, kad A.B.Breivikas yra psichiškai sveikas, jam gresia 21-eri metai kalėjimo; šis terminas gali būti pratęstas, jeigu nuteistasis tebebus pavojingas visuomenei. Jeigu bus nustatyta, kad jis psichiškai nesveikas, jo laukia psichiatrinė ligoninė - tikriausiai iki gyvos galvos.

„Manau, kad 21-eri metai kalėjimo būtų niekinga bausmė“, - pažymėjo jis ir pavadino gėda tai, kad antradienį buvo nušalintas vienas teisėjų, raginęs skirti jam mirties bausmę.

Dviejų psichiatrijos ekspertizių išvados dėl A.B.Breiviko sveikumo prieštarauja viena kitai, tad teisėjams teks nuspręsti ir apie jo psichinę sveikatą, kai liepos viduryje bus skelbiamas verdiktas.

A.B.Breivikas, kuris sakė savo išpuoliais siekęs apginti „etninius norvegus“ nuo, anot jo, musulmonų invazijos, taip pat sakė, kad dar dvi „ląstelės“ yra pasiruošusios pulti šalį.

Prokurorei Ingai Bejer Engh paklausus, ar norvegai turėtų bijoti dėl galimų kitų dviejų „ląstelių“ išpuolių, A.B.Breivikas atsakė : „taip“.

„Aš esu tik vienas iš daugybės kovingųjų nacionalistų Norvegijoje ir Europoje... Jeigu mūsų reikalavimai nebus patenkinti, tai įvyks vėl“, - pareiškė jis, turėdamas omenyje reikalavimą, kad Darbo partija nebepalaikytų kilnios imigracinės politikos.

Paaiškino ryšius su „Tamplierių riteriais“

A.B.Breivikas trečiadienį Oslo apygardos teisme kiek praskleidė Tamplierių riterių tinklo šydą, pareikšdamas, kad tai yra ultradešiniųjų kovotojų organizacija, kuriai jis priklauso.

Iš pradžių teisiamasis atsisakė atsakinėti į prokuroro klausimus, tačiau vėliau pareiškė, kad jis su dar dviem „kovotojais nacionalistais“ dalyvavo steigiamajame vadinamųjų KT (Knights Templar -Tamplierių riterių) susirinkime 2002 metais Londone.

„Viso KT tinklo esmė yra susieti didvyrišką žygį su (kovotojo nacionalisto) identitetu“, - sakė 33-jų metų vyriškis teisme.

„Tai sudaro pagrindą tęstiniam pasipriešinimui“ prieš daugiakultūrę visuomenę, sakė A.B.Breivikas, susiedamas savo žodžius su jo įvykdytais mirtinais išpuoliais: „Štai kas nutiko“.

Pasak kaltinamojo, susitikimas Londone buvo mėginimas suburti visus Europos kovotojus nacionalistus ir sukurti naują „kankinystės“ tradiciją.

Per pirmas dvi teismo proceso dienas A.B.Breivikas iš pažiūros atrodė ramus ir susikaupęs, atsakinėjo į jam pateiktus klausimus, prašė teismo jį išteisinti ir sakė, kad ir „vėl taip būtų padaręs“.

Tačiau trečiadienį kaltinamąjį supykdė prokurorės Ingos Bejer Engh klausimai apie jo ankstesnius parodymus, esą jis palaikė ryšius su serbų nacionalistu Liberijoje, kuris yra ieškomas dėl karo nusikaltimų, ir dar trimis kovotojais nacionalistais Londone.

„Nenoriu suteikti informacijos, kuri padėtų suimti kitus“, - atsakė jis.

„Jūs mėginate pasėti abejonių dėl tinklo egzistavimo... toks jūsų tikslas. Tikiuosi, kad dėsite mažiau pastangų mane išjuokti ir skirsite daugiau dėmesio pagrindiniam klausimui“, - sakė jis.

Prokurorei pakartojus savo klausimą, jis pagaliau atsakė.

„Taip, susitikimas vyko Londone... Aš nieko neišsigalvoju“, - tvirtino A.B.Breivikas.

„Nenoriu nieko apie tai kalbėti... Nenoriu daugiau kalbėti apie Liberiją... Aš nenoriu daugiau apie tai kalbėti“, - kartojo teisiamasis, priversdamas kaltintoją teismui perskaityti policijos apklausos protokolą.

Teismo pirmininkė Wenche Elizabeth Arntzen perspėjo A.B.Breiviką, kad jeigu jis toliau atsisakinės atsakyti į klausimus, tai gali būti panaudota prieš jį, tačiau prokurorei priminė, kad teisiamasis turi teisę neatsakyti.

A.B.Breivikas teisme taip pat sakė, kad Tamplierių riteriai „nėra organizacija tradiciniame kontekste“. Tai - grupė save išlaikančių ląstelių, kurioje yra po vieną žmogų, paaiškino jis.

Paklaustas, kodėl jo buvo paprašyta parašyti 1 500 puslapių manifestą, kuriame jis išdėstė savo islamofobišką ideologiją  ir prieš pat žudynes paskelbė internete, teisiamasis atsakė, kad tokia pati užduotis buvo duota dar vienam asmeniui.

Jis taip pat leido suprasti, kad ši užduotis buvo patikėta jam todėl, kad  jis buvo užsitarnavęs veiklaus žmogaus reputaciją.

„Daugelis klavišinių kovotojų mėgino... daryti pažangą šioje kovoje, tačiau susidūrė su didelėmis problemomis, nes sunku šlovinti kankinystę, kai pats bijai mirties ir pats nenori kovoti“, - kalbėjo jis.

„Kovotojų nacionalistų problema nuo Antrojo pasaulinio karo yra ta, kad trūksta sektinų pavyzdžių“, - kalbėjo A.B.Breivikas.

Prokurorei I.B.Engh paklausus, ar jis save laiko tokiu pavyzdžiu, kaltinamasis atsakė, kad „apie tai turėtumėte paklausti kitų“.


Šiame straipsnyje: Andersas Behringas Breivikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

jo

jo portretas
Tvirtai la.ikosi savo ysitikinimu,toki zmones neizduoda savo ideju.

as

as portretas
pas mus ji rastu nuskendusi vemaluose, ar 10cm gylio baloje. nereiktu vargt su teismais. manau greit turesim savu breiviku.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Milano mados savaitėje ‒ rožinės protesto kepuraitės
  Milano mados savaitėje ‒ rožinės protesto kepuraitės

  Italų mados dizainerė Angela Missoni (Andžela Misoni) perkėlė politinę kovą į Milano mados savaitę, kur pristatė savo 2017 metų rudens-žiemos kolekcija. Jos pristatymo metu modeliai dėvėjo rožines megztas kovos už moterų teises simboliu tapusi...

  2
 • JAV lyderis nedalyvaus tradiciniuose korespondentų pietuose
  JAV lyderis nedalyvaus tradiciniuose korespondentų pietuose

  JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šeštadienį dar labiau sustiprino savo nesantaiką su amerikiečių žiniasklaida, paskelbęs, kad nedalyvaus korespondentų pietuose. ...

  1
 • Paryžiuje vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda
  Paryžiuje vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda

  Paryžiuje vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda. Dešimčiai dienų į sostinę suplūsta ūkininkai parodyti, ką geriausio užaugino ir pagamino. Milžiniškas minias priviliojančioje mugėje kasmet apsilanko ir šalies prezidentas, o ...

  1
 • Baltųjų rūmų draudimas sukėlė žiniasklaidos gigantų pasipiktinimą
  Baltųjų rūmų draudimas sukėlė žiniasklaidos gigantų pasipiktinimą

  Didžiosios JAV žiniasklaidos bendrovės pasmerkė „nepriimtiną“ Baltųjų rūmų elgesį ir „demokratijos idealų įžeidimą“, kai administracija nusprendė neįleisti kai kurių organizacijų, tarp jų televizijos CNN ir dienra&sca...

  2
 • Ukraina siekia nutraukti paralyžiuojančią anglių blokadą
  Ukraina siekia nutraukti paralyžiuojančią anglių blokadą

  Kijevas penktadienį paskelbė siekiantis kompromiso su nacionalistų aktyvistais, blokuojančiais prekybą anglimis ir kitomis prekėmis tarp Ukrainos ir Rusijos remiamų separatistų jos rytuose. ...

  12
 • D. Trumpas sulaukė Prancūzijos prezidento atkirčio
  D. Trumpas sulaukė Prancūzijos prezidento atkirčio

  Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) šeštadienį atsikirto JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), kai šis netiesiogiai sukritikavo Paryžiaus ir kitų Europos šalių imigracijos politik...

 • Oficialu: A. Merkel ‒ kandidatė Vokietijos rinkimuose
  Oficialu: A. Merkel ‒ kandidatė Vokietijos rinkimuose

  Vokietijos kanclerės Angelos Merkel konservatoriai oficialiai iškėlė savo partijos pagrindine kandidate rugsėjį įvyksiančiuose parlamento rinkimuose, jos politinę atramą sudarančiame regione. ...

  2
 • Egiptas 2,5 karto didina atvykimo mokestį
  Egiptas 2,5 karto didina atvykimo mokestį

  Egipto užsienio reikalų ministerijos sprendimu, įvažiavimo į šalį mokestis nuo kovo 1 dienos padidės nuo 25 iki 60 JAV dolerių asmeniui, rašo laikraštis „Egypt Independent“. ...

 • Belaisvius aplankiusi N. Savčenko sulaukė kritikos
  Belaisvius aplankiusi N. Savčenko sulaukė kritikos

  Ukrainos deputatė Nadija Savčenko penktadienį aplankė separatistines teritorijas šalies rytuose ir susitiko su ten laikomais ukrainiečių belaisviais, bet ši jos išvyka daugelį Ukrainoje suerzino. ...

  1
 • Susiskaldę JAV demokratai rinks naują lyderį
  Susiskaldę JAV demokratai rinks naują lyderį

  JAV Demokratų partija, dar neatsigavusi po skaudaus pralaimėjimo per praeitais metais vykusius rinkimus, šeštadienį rinks naują lyderį, kuris galėtų vesti į kovą su prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) ir jo respublikonais. ...

  1
Daugiau straipsnių