A.B.Breivikas: vienintelė įmanoma teismo baigtis - mirtis arba laisvė

Už 77 žmonių nužudymą per du išpuolius Norvegijoje teisiamas Andersas Behringas Breivikas trečiadienį teisme sakė, kad vienintelė įmanoma jo teismo baigtis yra išteisinimas arba mirties bausmė.

„Yra tik dvi teisėtos šios bylos baigtys, - sakė jis teisme. - Išteisinimas arba mirties bausmė“.

Tačiau jis pripažino, jog nė viena šių baigčių nėra „reali“ - nes jis prisipažino surengęs išpuolius, be to Norvegijoje mirties bausmė netaikoma.

Jeigu bus nustatyta, kad A.B.Breivikas yra psichiškai sveikas, jam gresia 21-eri metai kalėjimo; šis terminas gali būti pratęstas, jeigu nuteistasis tebebus pavojingas visuomenei. Jeigu bus nustatyta, kad jis psichiškai nesveikas, jo laukia psichiatrinė ligoninė - tikriausiai iki gyvos galvos.

„Manau, kad 21-eri metai kalėjimo būtų niekinga bausmė“, - pažymėjo jis ir pavadino gėda tai, kad antradienį buvo nušalintas vienas teisėjų, raginęs skirti jam mirties bausmę.

Dviejų psichiatrijos ekspertizių išvados dėl A.B.Breiviko sveikumo prieštarauja viena kitai, tad teisėjams teks nuspręsti ir apie jo psichinę sveikatą, kai liepos viduryje bus skelbiamas verdiktas.

A.B.Breivikas, kuris sakė savo išpuoliais siekęs apginti „etninius norvegus“ nuo, anot jo, musulmonų invazijos, taip pat sakė, kad dar dvi „ląstelės“ yra pasiruošusios pulti šalį.

Prokurorei Ingai Bejer Engh paklausus, ar norvegai turėtų bijoti dėl galimų kitų dviejų „ląstelių“ išpuolių, A.B.Breivikas atsakė : „taip“.

„Aš esu tik vienas iš daugybės kovingųjų nacionalistų Norvegijoje ir Europoje... Jeigu mūsų reikalavimai nebus patenkinti, tai įvyks vėl“, - pareiškė jis, turėdamas omenyje reikalavimą, kad Darbo partija nebepalaikytų kilnios imigracinės politikos.

Paaiškino ryšius su „Tamplierių riteriais“

A.B.Breivikas trečiadienį Oslo apygardos teisme kiek praskleidė Tamplierių riterių tinklo šydą, pareikšdamas, kad tai yra ultradešiniųjų kovotojų organizacija, kuriai jis priklauso.

Iš pradžių teisiamasis atsisakė atsakinėti į prokuroro klausimus, tačiau vėliau pareiškė, kad jis su dar dviem „kovotojais nacionalistais“ dalyvavo steigiamajame vadinamųjų KT (Knights Templar -Tamplierių riterių) susirinkime 2002 metais Londone.

„Viso KT tinklo esmė yra susieti didvyrišką žygį su (kovotojo nacionalisto) identitetu“, - sakė 33-jų metų vyriškis teisme.

„Tai sudaro pagrindą tęstiniam pasipriešinimui“ prieš daugiakultūrę visuomenę, sakė A.B.Breivikas, susiedamas savo žodžius su jo įvykdytais mirtinais išpuoliais: „Štai kas nutiko“.

Pasak kaltinamojo, susitikimas Londone buvo mėginimas suburti visus Europos kovotojus nacionalistus ir sukurti naują „kankinystės“ tradiciją.

Per pirmas dvi teismo proceso dienas A.B.Breivikas iš pažiūros atrodė ramus ir susikaupęs, atsakinėjo į jam pateiktus klausimus, prašė teismo jį išteisinti ir sakė, kad ir „vėl taip būtų padaręs“.

Tačiau trečiadienį kaltinamąjį supykdė prokurorės Ingos Bejer Engh klausimai apie jo ankstesnius parodymus, esą jis palaikė ryšius su serbų nacionalistu Liberijoje, kuris yra ieškomas dėl karo nusikaltimų, ir dar trimis kovotojais nacionalistais Londone.

„Nenoriu suteikti informacijos, kuri padėtų suimti kitus“, - atsakė jis.

„Jūs mėginate pasėti abejonių dėl tinklo egzistavimo... toks jūsų tikslas. Tikiuosi, kad dėsite mažiau pastangų mane išjuokti ir skirsite daugiau dėmesio pagrindiniam klausimui“, - sakė jis.

Prokurorei pakartojus savo klausimą, jis pagaliau atsakė.

„Taip, susitikimas vyko Londone... Aš nieko neišsigalvoju“, - tvirtino A.B.Breivikas.

„Nenoriu nieko apie tai kalbėti... Nenoriu daugiau kalbėti apie Liberiją... Aš nenoriu daugiau apie tai kalbėti“, - kartojo teisiamasis, priversdamas kaltintoją teismui perskaityti policijos apklausos protokolą.

Teismo pirmininkė Wenche Elizabeth Arntzen perspėjo A.B.Breiviką, kad jeigu jis toliau atsisakinės atsakyti į klausimus, tai gali būti panaudota prieš jį, tačiau prokurorei priminė, kad teisiamasis turi teisę neatsakyti.

A.B.Breivikas teisme taip pat sakė, kad Tamplierių riteriai „nėra organizacija tradiciniame kontekste“. Tai - grupė save išlaikančių ląstelių, kurioje yra po vieną žmogų, paaiškino jis.

Paklaustas, kodėl jo buvo paprašyta parašyti 1 500 puslapių manifestą, kuriame jis išdėstė savo islamofobišką ideologiją  ir prieš pat žudynes paskelbė internete, teisiamasis atsakė, kad tokia pati užduotis buvo duota dar vienam asmeniui.

Jis taip pat leido suprasti, kad ši užduotis buvo patikėta jam todėl, kad  jis buvo užsitarnavęs veiklaus žmogaus reputaciją.

„Daugelis klavišinių kovotojų mėgino... daryti pažangą šioje kovoje, tačiau susidūrė su didelėmis problemomis, nes sunku šlovinti kankinystę, kai pats bijai mirties ir pats nenori kovoti“, - kalbėjo jis.

„Kovotojų nacionalistų problema nuo Antrojo pasaulinio karo yra ta, kad trūksta sektinų pavyzdžių“, - kalbėjo A.B.Breivikas.

Prokurorei I.B.Engh paklausus, ar jis save laiko tokiu pavyzdžiu, kaltinamasis atsakė, kad „apie tai turėtumėte paklausti kitų“.


Šiame straipsnyje: Andersas Behringas Breivikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

jo

jo portretas
Tvirtai la.ikosi savo ysitikinimu,toki zmones neizduoda savo ideju.

as

as portretas
pas mus ji rastu nuskendusi vemaluose, ar 10cm gylio baloje. nereiktu vargt su teismais. manau greit turesim savu breiviku.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių