3 asmenims pateikti kaltinimai dėl Bostono sprogdintojų dangstymo

Trims 19-mečiams vieno iš numanomų Bostono maratono sprogdintojo draugams trečiadienį buvo pateikt kaltinimai mėginus nuslėpti jo nusikaltimo pėdsakus - išmetus pirotechnikos užtaisus ir nešiojamąjį kompiuterį, o vėliau melavus JAV policijai.

Trys paaugliai - du kazachai ir vienas amerikietis - mokėsi universitete kartu su įtariamuoju Džocharu Carnajevu ir veikiausiai mėgino paskubomis apsaugoti jį nuo rūpesčių, o ne dalyvavo organizuotame sąmoksle.

Diasas Kadyrbajevas ir Azamatas Tažajakovas kaltinami susimokę sunaikinti Dž. Carnajevui priklausiusį nešiojamąjį kompiuterį ir kuprinę su pirotechniko užtaisais, tuo tarpu amerikietis Robelis Philliposas (Robelis Filiposas) kaltinamas davęs klaidingus parodymus policijai.

Manoma, kad šie trys jaunuoliai mėgino padėti Dž. Carnajevui išvengti arešto, kai pamatė jo nuotrauką per televiziją, praėjus trims dienoms po balandžio 15-ąją įvykusio dvigubo sprogdinimo Bostono maratone, per kurį žuvo trys žmonės, o dar per 260 buvo sužeisti.

19-metis Dž. Csarnajevas kaltinamas įvykdęs tą sprogdinimą kartu su 26 metų broliu Tamerlanu, numanomu atakos sumanytoju, kuris buvo nukautas per susišaudymą su policija, praėjus kelioms valandoms po to, jai jųdviejų nuotraukos buvo paskelbtos žiniasklaidos.

Pareigūnai sakė esantys įsitikinę, jog abu broliai čečėnai veikė vieni, tačiau taip pat tiriama Tamerlano šešių mėnesių viešnagė neramiame Rusijos Šiaurės Kaukazo regione praeitais metais.

Kaip nurodoma oficialiame kaltinamajame akte, paskelbtame Teisingumo departamento, D. Kadyrbajevas pasiuntė SMS žinutę Džocharui balandžio 18-osios vakarą, kai buvo paskelbtos tos nuotraukos, sakydamas, kad vienas iš įtariamųjų atrodo panašus į jį.

Dž. Carnajevas atsakė žinutėmis „lol“ (garsus juokas) ir „geriau nerašinėk man žinučių“. Kaltinamajame dokumente taip pat nurodoma, kad pasakė D.Kadyrbajevui: „Ketinu išvykti; jeigu tau reikia ką nors pasiimti iš mano kambario - pasiimk.“

Vėliau trys draugai susitiko Dž. Carnajevo bendrabučio kambaryje universiteto miestelyje ir žiūrėjo filmą, laukdami jo sugrįžtant. Tuomet jie pastebėjo kuprinę, kurioje buvo sudėti pirotechniniai užtaisai, iš kurių buvo išimtas parakas.

„Kadyrbajevas nusprendė išnešti kuprinę iš kambario, kad padėtų savo draugui Carnajevui išvengti nemalonumų“, - sakoma kaltinamajame akte. Ten pat nurodoma, kad D. Kadyrbajevas taip pat išnešė indelį su vazelinu, kuris, jo nuomone, galėjo būti panaudotas „bomboms gaminti“.

„Jis nusprendė taip pat paimti Carnajevo nešiojamąjį kompiuterį, nes nenorėjo, kad Carnajevo kambario draugas pamanytų, jog jis vagia arba elgiasi įtartinai, paimdamas vien kuprinę“, - nurodė pareigūnai.

D.Kadyrbajevas ir A. Tažajakovas parsinešė tuos daiktus į savo butą, kur sudėjo į juodą šiukšlių maišą ir išmetė į netoliese esantį šiukšlių konteinerį. Policija vėliau rado tuos daiktus sąvartyne.

Policijai apklausiant šiuos tris jaunuolius, R. Philliposas iš pradžių sakė neatsimenantis, kad būtų lankęsis Dž.Carnajevo kambaryje balandžio 18-ąją, o vėliau tvirtino, kad jie mėgino užeiti, tačiau jiems niekas neatidarė durų.

Per ketvirtąją apklausą balandžio 26 dieną R.Philliposas „galiausiai prisipažino melavęs agentams per ankstesnes apklausas“ ir nurodė, kad buvo gavęs SMS žinutę iš Dž. Kadyrbajevo, kad nueitų į jo kambarį, sakoma kaltinamajame akte.

D.Kadyrbajevo advokatas Robertas Stallas (Robertas Stolas) sakė žurnalistams, kad 19-metis „absoliučiai neigia“ šiuos kaltinimus ir ginčijo teiginius, kad D. Kadyrbajevas iškart atpažino Dž.Carnajevą išplatintose nuotraukose.

D.Kadyrbajevas „padėjo FTB (Federaliniam tyrimų biurui) šiame tyrime“, pažymėjo R. Stallas.

„Jis sukrėstas ir pasibaisėjęs dėl Bostone įvykusio smurto, kaip ir kiti bendruomenės nariai“, - tvirtino advokatas.

A. Tažajakovo advokatas Harlanas Protassas (Harlanas Protasas) sakė, kad jo klientas buvo „sukrėstas“, sužinojęs apie Dž. Carnajevo įtariamą ryšį su tais sprogdinimais, pridūręs, kad vaikinas „visiškai bendradarbiavo su pareigūnais ir tikisi, kad tiesa išaiškės“.

Visi trys įtariamieji trečiadienį dalyvavo trumpame teismo posėdyje, surakinti antrankiais, kai jiems buvo perskaityti kaltinimai. R.Philliposas turės vėl stoti prieš teismą gegužės 6-ąją, o D.Kadyrbajevas ir A.Tažajakovas - gegužės 14-ąją.

D. Kadyrbajevui ir A. Tazhajakovui, kurie yra Kazachstano piliečiai, atvykę į Jungtines Valstijas su studentų vizomis, gresia iki penkerių metų laisvės atėmimo ir 250 tūkst. dolerių (660 tūkst. litų) bauda, informavo Teisingumo departamentas.

R. Philliposui gresia iki aštuonerių metų kalėjimo ir 250 tūkst. dolerių bauda.

Dž. Carnajevas, kuris tebėra hospitalizuotas dėl šautinių žaizdų, patirtų per susirėmimą su policija, per kurį žuvo jo brolis, kaltinamas panaudojęs masinio naikinimo ginklą. Jam gali būti siūloma mirties bausmė.

Kai buvo paskelbtos brolių Carnajevų nuotraukos, policija neilgai trukus įsitraukė į audringą įtariamųjų persekiojimą, o tos gaudynės buvo trumpam paralyžiavusios gyvenimą Bostone.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių