2011 metų liepos 22-oji - diena, kai Norvegijoje pratrūko pragaras

Paprastai rami Norvegija, garsėjanti pakantumu ir aukštais gyvenimo standartais, buvo staigiai pažadinta iš taikaus snaudulio 2011 metų liepos 22-ąją, penktadienį, kai dvi kruvinos atakos sukėlė siaubą šioje šalyje.15 val. 25 min. vietos (16 val. 25 min. Lietuvos) laiku galingas sprogimas sudrebino sostinę Oslą, išblaškydamas vidurvasario ramybę.

Išnuomotas mikroautobusas, kuriame buvo paslėpta apie 950 kilogramų sprogmenų, pagamintų iš trąšų, buvo detonuotas prie pastato, kuriame įsikūręs premjero biuras, esančio Oslo vyriausybiniame rajone.

Laimei, ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas Andersas Behringas Breivikas buvo kuriam laikui užstrigęs eismo spūstyse ir pavėlavo susprogdinti savo bombą: tuo metu daug darbuotojų jau buvo išėję iš biurų, nekantraudami anksti pradėti savaitgalio poilsį.Tačiau sprogimas buvo toks stiprus, jog išdaužė pastatų langus keliuose kvartaluose ir buvo girdimas už daugelio kilometrų.

Jis užmušė aštuonis žmones - daugiausiai ėjusius į vyriausybės būstinę arba iš jos. Dar dešimtys buvo sužeisti, iš jų devyni - sunkiai.Vyriausybės vadovas Jensas Stoltenbergas tuo metu dirbo ne savo oficialioje rezidencijoje, todėl nenukentėjo.

A.B.Breivikas skubiai išvažiavo automobiliu, kurį buvo palikęs tolėliau. Važiuodamas užpuolikas išgirdo radijo pranešima, iš kurio suprato, jog jam nepavyko įvykdyti savo tikslo - sugriauti vyriausybės būstinės.

Vėliau jis aiškino, kad siekė surengti įspūdingą ataką, kuri atkreiptų pasaulio dėmesį į jo „manifestą“ - 1 500 puslapių dokumentą, paskelbtą internete tuojau prieš susprogdinant bombą, kuriame dėstoma prieš musulmonus nukreipta A.B.Breiviko ideologija.Vyriausybės pastatas liko stovėti, tad ekstremistas nusprendė vykdyti antrąją savo plano dalį.

Apie 17 val. 15 min. A.B.Breivikas, persirengęs policininku, keltu „Thorbjoern“ atplaukė į Utiojos salą, esančią už maždaug 40 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Oslo, kurioje veikė kasmetinė valdančiosios Darbo partijos jaunimo vasaros stovykla.Pirmosiomis A.B.Breiviko aukomis tapo 45 metų Monica Boesei, du dešimtmečius padėjusi vadovauti šiai stovyklai iš žinoma kaip „Mama Utioja“, taip pat 51 metų policininkas Trondas Berntsenas, tuo metu buvęs ne tarnyboje.

M.Boesei perplaukė ežerą kartu su apsimetėliu policininku, kuris paprašė jos sušaukti stovyklos apsaugos darbuotojus - esą kad galėtų jiems suteikti informacijos apie sprogdinimą Osle.T.Berntsenas, kuris buvo Norvegijos sosto įpėdinės princesės Mette-Marit netikras brolis, tuo metu vadovavo stovyklos apsaugai.

Jis susitiko su A.B.Breiviku prieplaukoje, tačiau jam iškart kilo įtarimas, o užpuolikas nieko nelaukdamas nušovė policininką ir ūkvedę.Ginkluotas pusiau automatiniu šautuvu „Ruger“ ir pistoletu „Glock“, A.B.Breivikas ėjo per salą, ieškodamas panikos apimtų jaunų stovyklautojų ir mėgino įgyti jų pasitikėjimą, sakydamas, kad yra policijos pareigūnas, atvykęs apsaugoti žmonių ir juos evakuoti.Jis įžengė į kavinę stačios kalvelės viršūnėje ir suvarpė ją kulkomis, palikdamas 13 lavonų.

Vėliau A.B.Breivikas pasuko salą juosiančius „meilės taku“, kur nušovė dar dešimt žmonių, o vėliau paklojo dar 14 netoli vandens siurblinės.Šios žudynės truko ilgiau nei valandą.

Vėliau saloje rastos 189 iššautos tūtelės. Įstrigę vos 12 hektarų ploto saloje, daugelis paauglių stovyklautojų šoko į šaltą ežero vandenį, beviltiškai mėgindami nuplaukti į saugią vietą.Išgirdę šūvius, žmonės iš netoliese esančios stovyklavietės mėgino atplaukti gelbėti aukų kateriu, tačiau patys pateko į kulkų krušą.„Jūs visi mirsit, marksistai!“ - šaukė žudikas, kuris buvo apsvaigęs nuo neteisėto, tačiau energijos suteikiančio efedrino, kofeino ir aspirino mišinio.

Dukart jis paskambino policijai, prisistatydamas kaip „Breivikas, vadas. Dalyvauju antikomunistiniame pasipriešinime prieš islamizaciją.“Jis taip pat paskelbė: „Misija baigta. Aš pasiduosiu.“Tačiau šie pokalbiai būdavo greitai nutraukiami, o užpuolikas metodiškai šaudė į kiekvieną pastabėtą žmogų, nesibodėdamas pribaigti sužeistųjų.

56 žuvusiesiems buvo peršautos galvos, o į daugelį kulkos pataikė ne vieną kartą. Iš vieno 18-mečio lavono buvo ištrauktos net aštuonios kulkos.

Į įvykio vietą pasiųstas specialusis policijos dalinys sunkiai skynėsi kelią per automobiliais užgrūstas Oslo gatves, o vėliau išplaukė į Utioją per maža motorine valtimi, kurios variklis sugedo.

Pareigūnai perėmė dvi civilines valtis, kuriomis atplaukė į salą ir 18 val. 34 min. galiausiai suėmė A.B.Breiviką.Iš maždaug 600 žmonių, tą dieną buvusių Utiojoje, 67 buvo nušauti, o dar du žuvo užsimušę ir nuskendę, kai mėgino pasprukti nuo žudiko. Dar 33 buvo sužeisti, iš jų daugelis sunkiai.

Dauguma aukų buvo paaugliai: 56 žuvusieji buvo jaunesni nei 20 metų, o jauniausias buvo prieš penkias dienas atšventęs savo 14-ąjį gimtadienį.Per dešimt savaičių trukusį bylos nagrinėjimą, kuris baigėsi praeitą savaitę, A.B.Breivikas prisipažino įvykdęs šias atakas, tačiau tvirtino, kad jos buvo būtinos, kovojant su multikultūralizmu bei „musulmonų invazija“ Europoje.33 metų ekstremistas nepripažino savo kaltės ir prašė jį išteisinti. Teismo nutartis šioje byloje turėtų būti paskelbta rugpjūčio 24 dieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

as

as portretas
gal uzteks rodyti ta nesveika breivika... perdaug jam pagarbos, kiekviena karta foto stambiu planu
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių