2010-ieji prasidėjo - kaip pavadinsime ateinantį dešimtmetį?

Pasak kinų patarlės, išmintis prasideda nuo daiktų pavadinimo tikraisiais vardais. Taigi susiduriame su iššūkiu, kaip pavadinti dešimtmetį, kuris prasideda 2010-aisiais ir baigsis 2019-aisiais?

Žmonės mėgsta klijuoti etiketes viskam, kas juda (nuo Adomo prasidedanti tradicija), tai anaiptol nėra lengvas uždavinys. Suteikti vardą – imtis sunkios atsakomybės. Tai gali patvirtinti bet kuris tėvas ar motina.

Netikęs vardas gali apnuodyti visą gyvenimą. Paauglė Dwyerių duktė vargu ar atleis tėvams už tai, kad ją pavadino Barbe, o Ballsai kritikuojami už tai, kad pasielgė nepakankamai įžvalgiai, mažąją pakrikštiję Crystal.

Verslas tai labai gerai žino. Suklysk, rinkdamasis pavadinimą, ir klientai, užuot atvėrę pinigines, ims kikenti – nesvarbu, koks patrauklus būtų naujausias jūsų produktas. Vargšai automobilių gamintojai, kuriems nuolat tenka ieškoti pavadinimų naujiems modeliams. Netenka abejoti, kad 1969-aisiais pradėtas "Dodge Swinger" galėjo sužavėti tik itin plačiomis pažiūromis pasižyminčius potencialius pirkėjus. Ispanakalbiai pirkėjai taip pat neparodė pasitikėjimo "Mazda Laputa" (prostitutė ant ratų).

Vis dėlto ateinantis "niolikinis" dešimtmetis taps ypatingu išbandymu. Gal jam tiesiog užtektų suteikti epitetą, o ne vardą? Vienas komentatorius – Timothy Gartonas Ashas iš Oksfordo universiteto – pirmąjį šio tūkstantmečio dešimtmetį jau pakrikštijo "bevarde dekada".

Šiandien netikrumas slegia ir geopolitiką, ir ekonomiką, ir klimatą, ir visa kita. Taigi ateinantį dešimtmetį tikriausiai teks vadinti "neapibrėžtumo dekada". Nenusiminkime! Per jį daug kas pasikeis. Anksčiau ar vėliau dabar mus slegiantis nerimas išsisklaidys, jį pakeis šviežias optimizmas. Taigi – už "neapibrėžtus dešimtuosius"!

Daugiau tekstų apie 2010-uosius rasite metiniame „The Economist“ žurnale „Pasaulis 2010 metais“. Jį galima įsigyti visoje Lietuvoje didžiuosiuose prekybos centruose "Maxima", "Iki" ir "Rimi", kioskuose "Lietuvos spauda", degalinėse "Statoil". Kaina - 20 litų.


Šiame straipsnyje: 2010Economist

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių