Valė upę, rado vokiečių artilerijos sviedinį

Nors Antrasis pasaulinis karas pasibaigė beveik prieš 70 metų, tačiau jo palikimas vis dar kelia grėsmę. Pirmadienį šalia Jonavos, netoli Baltromiškės kaimo esančiuose soduose, gyventojams bevalant Šventosios upės dugną, maždaug 8-10 metrų nuo kranto aptiktas sprogmuo. Jis šiandien sunaikintas.

Upės dugne – 10 kg artilerijos sviedinys

Pusantro metro gylyje gulėjusį artilerijos sviedinį apžiūrėjo iškviesti išminuotojai – Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono specialistai. Pirmiausia išminuotojai atsargiai įkėlė sprogmenį į nedidelę dėžutę ir užpylė smėliu.

„Tai 105 milimetrų vokiečių artilerijos sviedinys, įkritęs į upę. Ar jis pavojingas? Žinote, ir lazda vieną kartą metuose iššauna. Šio sviedinio svoris – apie 10 kilogramų, tačiau tiek sprogstamosios medžiagos jame nebus, tai yra viso sprogmens svoris“, – antradienį sakė operaciją koordinavęs bataliono seržantas Mindaugas Totilas.

Lydimi policijos eskorto, išminuotojai patraukė į Gaižiūnų poligoną prie Ruklos miestelio. Miškelio apsuptoje poligono aikštelėje vienas išminuotojas smėlyje rankiniu grąžtu išgręžė duobę, į kurią atsargiai įdėjo sviedinį. Jis buvo apdėtas sprogmenimis, o apsaugines liemenes ir šalmus dėvintys išminuotojai pasitraukė į bunkerį.

Per atstumą detonavus sprogmenis, girdėjosi tik garsas, ant bunkerio stogo pabiro skeveldros. Paties sprogimo dėl saugumo sumetimų stebėti nebuvo galima.

Daugiausia pavojingų radinių – rudenį ir pavasarį

Kalbėdamas apie išminuotojų kasdienybę, seržantas M.Totilas pripažino, kad po ilgų darbo metų baimės nebejaučia, nors ir nepamiršta atsargumo. Jo teigimu, pasitaiko, kai neutralizuoti panašius sprogmenis tenka kelis kartus per dieną. Dažniausiai tai nutinka pavasarį arba rudenėjant, suaktyvėjus žemės ūkio darbams.

„Vasarą jaučiasi nedidelis palengvėjimas – liepos mėnesį buvo vienas kitas iškvietimas", – sakė pašnekovas.

J.Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos vado pavaduotojas kapitonas Mindaugas Navickas teigia, kad daugiausia sprogmenų randama Vilkaviškio ir Šakių rajone, nedaug atsilieka Klaipėdos, Vilniaus rajonai.

„Tose vietose buvo dideli mūšiai, ilgiau užsilaikęs frontas arba sprogmenų sandėliai, kuriuos atsitraukianti kariuomenė susprogdindavo, tačiau likdavo nesprogusių užtaisų“, – pasakojo M.Navickas.

Šiemet sunaikinta 1,5 tūkst. sprogmenų

Nuo metų pradžios J.Vitkaus inžinerijos bataliono kariai atliko per 600 neplaninių ir planinių sprogmenų neutralizavimo operacijų, per kurias sunaikino maždaug 1,5 tūkst. įvairaus tipo sprogstamųjų užtaisų – artilerijos sviedinių, aviacinių bombų, minosvaidžio, priešpėstinių, prieštankinių minų, šovinių, rankinių granatų ir kitos amunicijos, likusios šalies teritorijoje nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų bei sovietų okupacijos.

Viena didžiausių operacijų – gegužės mėnesį Radviliškio rajone, Kutiškiuose, kur buvo aptiktos ir likviduotos dvi po 500 kilogramų sveriančios aviacines bombos SC.

Lietuvoje nuolat randama nuo karų likusių sprogmenų. Kariuomenės išminuotojų duomenimis, nuo 1994 metų dėl neatsakingo elgesio su rastais sprogmenimis Lietuvoje žuvo ar buvo sužalota daugiau nei 10 žmonių.

Kariuomenės išminuotojai ragina šalies gyventojus radus sprogmenį elgtis atsakingai – jo nejudinti, neliesti ir jokiu būdu neardyti. Pavojingo radinio vietą reikia pažymėti, įspėti aplinkinius ir paskambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 bei pranešti tikslią sprogmens radimo vietą. Atvykę kariai išminuotojai sprogmenį saugiai išsiveš arba sunaikins vietoje.


Šiame straipsnyje: sprogimassprogmuo

NAUJAUSI KOMENTARAI

gebelsas

gebelsas portretas
Va cia tai saunuoliai.... kai yra daroma apklausa kuo labiausiai pasitikite- as parasyciau : LIETUVOS ISMINUOTOJAIS!!!

saulynas

saulynas portretas
kubiliau,naikini policija,naikink ir isminuotojus. banditai jau viduryj dienos su beisbolo lazdom dauzo zmones pparduotuvese,tai kam tada isminuotojai reikalingi? maza ka,jei kartais kas nors susprogs? uztai sutaupysim kiek??? kubiliau naikyk,klausyk manes!!!
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių