Vagys savo profesine švente vadina Naujuosius metus ir Jonines

Tai, kas mums atrodo saugus ir patikimas būdas apsaugoti savo turtą, vagims kelia tik šypseną. Profesionalai žino viską.“Jei kritai mums į akį, viskas, neišsigelbėsi”, - prisipažįsta ilgapirsčiai.

Moterys didžiuojasi

„Lietuvos draudimo“ iniciatyva pirmą kartą Lietuvoje atlikta nuteistųjų apklausa, kurios tikslas išsiaiškinti vagysčių iš būstų specifiką. Apklausę 386 už vagystes kalinčius bei už tokius nusikaltimus anksčiau laiko paleistus ar laisvės atėmimo bausme nenuteistus asmenis, nustebo net visko matę specialistai.

Pasak bendrovės Strategijos, klientų ir marketingo departamento direktoriaus Vaidoto Krencio, net 59 proc. apklaustųjų nurodė, kad apvogti būstus jiems yra labai paprasta.

Nuo vagių neapsaugo, nei šarvo durys, nei sumontuotos signalizacijos ir vaizdo kameros, nepadeda net pikti sarginiai šunys. „Užtenka žinoti šuns vardą arba tiesiog pasižiūrėti jam į akis ir kelias atviras“, - prisipažino vienas kalinių.

Apklauso rezultatai parodė, jog vyrai yra linkę labiaus nutylėti apie savo „žygdarbius“, o moterys - atvirksčiai, laiko save šios srities profesionalėmis ir tuo didžiuojasi. „Dažnai vyrai atsakydavo, jog yra įkalinti ne dėl šios veiklos, tačiau žino, kas tuo užsiima, o moterys išdidžiai pareikšdavo, jog jos šiame versle profesionalės“, - pasakojo V.Krencius.

Paprasčiau nebūna

Paklausti, kodėl apvogti būstus paprasta, 57 proc. vagių nurodė, jog gyventojai imasi per mažai saugumo priemonių, norėdami apsaugoti savo turtą - spynas lengva atrakinti, plastikinius langus išstumti, šarvo duris nuimti nuo vyrių arba jas sugadinti rūgštimi, signalizacija dažnai būna nesujungta su saugos tarnyba, vaizdo kameros neveikiančios, o seifai lengvai išnešami.

Dažnai padeda ir pačių žmonių išsiblaškymas, ar noras pasipuikuoti savo turtais, kad ir garsiai apie juos “rėkiant” populiarių žurnalų puslapiuose.

“Papurški į signalizaciją makroflekso ir ji sprogsta, kamerą užklijuoji ir eini drąsiai vogti, kartais net nereikia klijuoti, randi namuose įrenginį, į kurį patenka iš kamerų perduodama informacija ir jį išsineši”, - vagysčių būdus vardijo nuteistieji.

Taisyklė - negerti

Pagrindinė vagies taisyklė - prieš einant vogti nevartoti alkoholio, kad nedingtų budrumas. O koks turi būti vagis? “Turėti drąsos. Einant vogti reikia galvoti, kad eini ne į svetimus, o į savo namus, reikia gerų stebėjimo įgūdžių, būti geru psichologu ir turėti organizuotų draugų”, - atsakinėjo kaliniai.

V.Krenciaus teigimu, nemažai „profesionalų“ nurodė, kad jų draugai, tai ne tik žmonės, su kuriais kartu einama vogti, bet ir langų montuotojai, durų gamintojai, net medicinos seserys, parūpinančioms vagišiams migdomųjų dujų.

Labai praverčia ir tik šioje srityje specializuojantys „nurodytojai“, kurių atlyginimas priklauso nuo gyventojų turtingumo. Jei, jie suranda būstą, iš kurio galima išnešti daiktų už maždaug 100 tūkst. litų, „nurodytojui“ už tai sumokama tikrai solidi suma - apie 30 tūkst. litų.

Vis dėlto, kaip prisipažįsta už vagystes bausmes atliekantys asmenys, „nurodytojo“ paslaugomis naudojamasi retai. Dažnai apie būste esantį turtą prasikalba vaikai, kaimynai, giminaičiai, belieka nueiti ir viską susirinkti.

Slėptuvės - juokingos

Gyventojų bandymas slėpti savo pinigus, dokumentus ar brangius daiktus įvairiausiose vietose, ilgapirščiams sukelia juoką. Jie puikiai žino, kur ko galima ieškoti.

Apklaustieji nurodė, jog apie 50 proc. gyventojų pinigus ir vertingus daiktus laiko drabužių spintose, 46 proc. - seifuose, 23 proc. - lovose, taip pat mėgstamos vietos - po kilimais, po šaldytuvais, paveikslais, knygose.

Vis dėlto pastebima, kad žmonių fantazija nuolat tobulėja. Pinigai yra užkasami, laikomi šaldytuvuose, po gėlėmis, po grindimis, stalčiuose, ventiliacijos angose, kruopose, karnizuose, garažuose, sandėliukuose.

Net jei vagys ir neras pinigų, jie pasiims kitus vertingus daiktus. Apklaustieji parodė, kad trečioje vietoje po pinigų ir papuošalų, vertingiausias grobis yra mobilieji telefonai, kompiuteriai, vaizdo ir garso technika, išnešami net šaldytuvai ir skalbimo mašinos.
Mažai viliojantys ilgapirščius daiktai yra baldai, drabužiai ir maisto produktai.

„Tačiau atsiranda ir tokių vagysčių, kuriose išnešama viskas, kas įmanoma. Štai neseniai Mažeikių rajone perkraustymo įmonės darbuotojais apsimetę vagys, iš moters namų išvežė net langus su rėmais“, - pasakojo V.Krencius.

Nuteistieji tvirtina, kad pavogtus daiktus realizuoti jiems labai lengva. Juos iš jų nuolat perka net solidūs verslininkai, iš šio „reikalo“ užsidirbantys nemažai pinigų.

Profesinės šventės

Mitas, kad dažniausiai vagiama paryčiais - apklaustųjų teigimu, yra nesąmonė. Paryčiais, kai žmonės būna kiečiausiai įmigę, švarinti būstų eina tik šios srities naujokai. Patyrusiam vagiui, paros laikas neegzistuoja. Vienas pagrindinių jų reikalavimų - kad namuose nebūtų šeimininkų.

Vagystės ypač populiarios savaitgaliais bei švenčių dienomis, o Naujuosius Metus ir Jonines vagišiai net vadina savo profesine švente. Taip pat mėgstama vogti per Vėlines, kol žmonės pagerbia Anapilin išėjusius savo artimuosius, jų būstuose darbuojasi vagys.

Dauguma apklaustųjų teigia, kad spontaniškas vagystes įvykdo tik narkomanai arba asocialūs asmenys, pamatę lengvai pasiekiamą grobį. Tikri vagys, viską planuoja iš anksto. Nusižiūrėtas butas ir jo gyventojai yra sekami vieną dvi savaites, jei nusimato itin stambaus mąsto vagystė, tai gali užtrukti ir metus.

„Net 63 proc. apklaustųjų atsakė, jog žmogus, kurį pradėta sekti, to niekada nepajus, mat dirbama tikrai profesionaliai“, - kalbėjo „Lietuvos draudimo“ atstsovas.

Vagystės įvykdomos žaibiškai. Įsilaužti pro šarvos duris, šios srities specialistai užtrunka vos 3-5 minutes, per paprastas - pusantros minutės ilgiau.

Geriausias kaimynas - vagis

Pastebėta, kad vagys puikiai žino įstatymus. Profesionalas niekada neina apsiginklavęs, mat tai jau būtų ne vagystė, o plėšimas, už kurį skiriama daug griežtesnė bausmė.

Tačiau, būti ramiems dėl savo sveikatos ar gyvybės, jei grįžę namo radote besidarbuojatį vagį, nereikėtų. Jie tikina, jog trenktų žmogui pirmu pasitaikiusi daiktu ir jį apsvaiginęs pabėgtų.

„Nuteistieji aiškino, jog niekada neapvogs savo kaimynų, kaip teigė jie, niekada nedirbama ten, kur gyvenama“, - pasakojo V.Krencius.


Šiame straipsnyje: vaystėsapklausa

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių