Uosto vandenyse netrūko savivalės

Nesilaikant saugios laivybos taisyklių šiemet jau trečią kartą uoste įvyko incidentai. Nors uoste surašyti 38, o vidaus vandenyse – 155 administracinių teisės pažeidimų protokolai, mažos baudos negąsdina laivavedžių.

Keleiviai atsidūrė pavojuje

Paskutinis pažeidimas nustebino pareigūnus įžūlumu. Krovininis - keleivinis laivas „Olga", kurio kapitonas buvo Juozas Algimantas Liesis, be leidimo išplaukė į Baltijos jūrą. Laivu plaukė 21 keleivis. „Olga" nepakluso uosto Laivų eismo tarnybos reikalavimui neplaukti į jūrą. Sugrįžti laivas taip pat negalėjo, nes sugedo jo variklis. „Olgą" partempė kitas laivas.

Prieš šimtą metų statyta „Olga" įregistruota ne valstybiniame registre. Ją kaip jachtą įregistravo Lietuvos jūrinės istorijos ir kultūros klubas „Budys". Nors prieš tai laivas buvo krovininis.

Šimtametis laivas neturėjo ir techninės apžiūros dokumentų. Laivu „Olgai" buvo leidžiama plukdyti tik dvylika žmonių.

Tokia savivalė uoste nėra dažna. „Tai išskirtinis atvejis. Nemanome, kad toks laivavedžių įžūlumas pasikartos. Už pareigūnų nurodymų nevykdymą kapitonui gresia nuo trijų iki keturių tūkstančių litų bauda. Tokios sumos tikrai užtenka sudrausminti už laivą atsakingus asmenis.",- teigė Valstybinės vidaus vandenų laivybos inspekcijos viršininko pavaduotojas Jonas Lukša.

Per mažos baudos

Tačiau Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos uosto priežiūros skyriaus viršininkas Juozas Saudargas mano, kad baudos Lietuvoje yra per mažos. Pavyzdžiui, už laivybos taisyklių pažeidimą bauda siekia nuo 200 iki 400 litų. Jei laivybos taisyklių nepaiso pareigūnas jam gali būti skirta iki tūkstančio litų bauda.
„Baudas reikia padidinti, bet kol kas šio klausimo dar neteikėme svarstyti",- sakė J.Saudargas.

Nesilaikydami laivybos taisyklių laivavedžiai dažnai sugadina uosto krantines. Tuomet sumos jau gali būti didžiulės, nes krantinės yra brangios. Jas už pažeidėjų pinigus tvarko Uosto direkcijai.

„Susitikome su Uosto policija, Vidaus vandenų laivybos inspekcija ir aptarėme, kaip užkirsti kelią laivavedžių savivalei, taisyklių nesilaikymui",- teigė uosto priežiūros skyriaus viršininkas. Jis tikino, kad uosto teritorijoje tokie atvejai, kaip buvo su "Olga", tikrai nepasikartos.

Reidai kiekvieną savaitgalį

Vidaus vandenyse laivybos taisyklių pažeidimų būna beveik tris kartus daugiau. "Nusižengimų daugėja, nes vis daugiau gyventojų įsigyja pramoginius laivus",- tikino Valstybinės vidaus vandenų laivybos inspekcijos laivybos kontrolės skyriaus vedėjas Bronislovas Bernotas.

Šiais metais inspekcija surengė 33 reidus. Surašyti 155 administracinių teisės pažeidimų protokolai. Pernai tuo pačiu laikotarpiu buvo 128 protokolai. Iš viso surinkta 30850 litų baudų. Tai trisdešimčia procentų daugiau nei pernai metais (23675 litų).

Klaipėdos regione patruliuoja du greitaeigiai ir patruliniai kateriai. Anot Valstybinės vidaus vandenų laivybos inspekcijos Laivybos kontrolės skyriaus vyriausiojo specialisto Lauryno Norkaus, šią vasarą inspektoriai patruliavo kiekvieną savaitgalį, kartais ir darbo dienomis. Laivybos sezonas baigiasi lapkritį. Inspektoriai dar žada surengti keletą reidų.

Antrą kartą girti nevairuoja

Dažniausiau mažųjų laivų kapitonams baudos skiriamos tai, kad neturi techninės apžiūros dokumentų, leidimo vairuoti atitinkamą transporto priemonę, plaukioja neužsisegę gelbėjimosi liemenių, sustoja neleistinose vietose. Pagal naujas Laivybos taisykles baudos už plaukiojimą be gelbėjimosi liemenių sumažintos iki 200 litų. Anksčiau už šį pažeidimą pareigūnas galėjo skirti nuo 200 iki 400 litų baudą.

Pernai Klaipėdos regione nubausta 13 neblaivių laivavedžių. Šiais metais tokių buvo devyni. Visiems skirtos baudos nuo 500 iki 1000 litų, vienam asmeniui atimta laivavedžio teisė. Nors už vairavimą laivo neblaiviam skiriamos mažesnės baudos, nei automobilių vairuotojams, J.Lukša teigia, kad jos efektyvios. „Tik vienas iš trisdešimties sulaikytų už laivo valdymą neblaiviam kartoja šį apžeidimą",- apskaičiavo inspekcijos viršininko pavaduotojas.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių