Telefoniniai sukčiai iš Marijampolės kolonijos savo grupuotę vadino „Alio, mama“

Nustatyta telefoninių sukčių grupuotė, įvykdžiusi mažiausiai 29 nusikaltimus Vilniuje ir jo apylinkėse. Iš Marijampolės pataisos namų „dirbę“ sukčiai buvo žinomi kaip grupuotė „Alio, mama“.

Kaip pranešė Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, ši grupuotė buvo išaiškinta po ilgo ir itin kruopštaus darbo. Kai per pirmąjį šių metų pusmetį padaugėjo telefoninių sukčių aukų, kuriomis dažniausiai tapdavo seni žmonės ir vaikai, sostinės Nusikaltimų tyrimo valdybos nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriuje buvo sudaryta speciali darbo grupė.

Tyrimo metu nustatyta, kad  nusikaltėliai veikė pagal įprastą scenarijų, tariamoji auka nukentėjusiesiems skambina į fiksuoto ryšio telefoną graudžiu balsu praneša, esą tariamą nelaimę ar netyčia padarytą nusikaltimą, iš kurio norint išsikapstyti, reikia sumokėti.

Patiklūs žmonės patikėdavo sukčiais ir atiduodavo visas savo santaupas ar šeimos turtą.

Po kelių mėnesių įtempto ir kruopštaus darbo buvo nustatyta, kad gaujos branduolys sėdi Marijampolės pataisos namuose. Jie kartu su laisvėje likusiais bendrininkais subūrė nusikalstamą grupuotę, pasivadino „Alio, mama“ ir pradėjo planuoti nusikaltimus.

Grupuotės nariai buvo pasiskirstę vaidmenimis – vieni skambindavo, kiti eidavo paimti pinigų, treti juos pervesdavo į bankų sąskaitas, ketvirti rinkdavo galimų aukų duomenis. Policijos pareigūnų duomenimis, pagrindiniai nusikaltimų organizatoriai ne tik vadovavo ir koordinavo savo bendrininkų veiksmus, bet ir patys skambindavo būsimoms aukoms.

Prisistatę sūnumis ar anūkais, jie maldavo senolių padėti. Kad istorija būtų įtikinamesnė po tariamo giminaičio verkšlenimų, telefoną į rankas paimdavo „policininkai“, kurie senukus paguosdavo, kad viskas bus tvarkoje, visas problemas galima sutvarkyti, reikia tik vienos smulkmenos – pinigų.

Nustatyta, kad nuo sukčių nukentėjo ir vaikai. Dažniausiai jie buvo terorizuojami, kad tėvai pateko į avariją. Išsigandę ir susirūpinę vaikai, sukčiams atiduodavo ne tik pinigus, bet ir viską, ką rasdavo namuose vertingesnio.

Tyrimo metu nustatyta, kad Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekantiems asmenims padėdavo jų draugės, broliai ar seserys.

Nustatyta, kad sukčiai aukų telefonus rasdavo internetiniame tinklapyje www.118.lt, perduodavo numerius bendrininkams, kurie ir skambindavo patikliems žmonėms.

Iš aukų surinkti pinigai buvo persiunčiami Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekantiems  asmenims arba pervedami į jų patikėtinių sąskaitas. Iš vaikų išviliotas materialines vertybes sukčiai parduodavo.

Didžioji dalis pinigų buvo skiriama narkotinių medžiagų įsigijimui. Tyrimo metu atliekant kratą vieno iš laisvėje esančio bendrininko nuomojamame bute buvo rasta ir paimta daugiau kaip 20 mobiliojo ryšio telefonų, per 40 SIM kortelių, daugiau kaip 17 gramų gryno heroino.  Dalis narkotikų  buvo susukti į rutulio formos paketėlius,  kad būtų galima juos prarijus slapta įnešti į Marijampolės pataisos namus bausmę atliekantiems jų bendrininkams. 

Kratos buvo atliktos ir Marijampolės pataisos namuose. Čia aptikta mobiliojo ryšio telefonų, SIM kortelių, užrašų su nukentėjusiųjų asmenų duomenimis, telefonų numeriais, adresais. Pareigūnai nustatė, kad ši organizuota grupuotė apgaudinėdavo žmones ne tik Vilniaus mieste ir rajone, bet ir kituose Lietuvos miestuose – Klaipėdoje, Kaune, Tauragėje, Ignalinoje, Ukmergėje, Kėdainiuose ir kt. 

Tyrimo metu buvo gautas teismo leidimas perkelti keturis Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekančius nuteistuosius į Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą. Jiems pateikti įtarimai ir paskirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Iš viso įtarimai pareikšti 11 asmenų, iš jų 8 pritaikyta kardomoji priemonė – suėmimas. Vien Vilniaus mieste ir rajone ši organizuota grupuotė įvykdė 29 nusikaltimus, kurių metu apgaule išviliojo beveik 85 tūkst. litų vertės turto.

Tyrimas tęsiamas. Pareigūnų teigimu,  įtariamųjų ir  jų įvykdytų nusikaltimų skaičius gali didėti.

Baudžiamasis kodeksas už sukčiavimą, padarytą veikiant organizuotoje grupėje, numato laisvės atėmimo bausmę iki aštuonerių metų, o už neteisėtą disponavimą labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu ir jų platinimu – laisvės atėmimą nuo dešimties iki penkiolikos metų. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių