Teismas atmetė už Kiesų nužudymą nuteistų „tulpinių“ skundus

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) antradienį galutine ir neskundžiama nutartimi atmetė iki gyvos galvos kalėti nuteistų „tulpinių“ Algimanto Vertelkos ir Audriaus Andrušaičio skundus dėl jiems paskelbto nuosprendžio nužudymų ir kitų sunkių nusikaltimų byloje.

Taip pat atmestas Dariaus Blinkevičiaus, nuteisto kalėti aštuonerius metus, skundas. Jis bausmę yra jau atlikęs, tačiau teismo prašė išteisinimo.

2004 metų D.Blinkevičių Lietuvai perdavė Ispanija, nes jis buvo ieškomas dėl Krašto apsaugos ministerijos Antrojo operatyvinių tarnybų departamento specialisto Audriaus Krivicko bei kartu su juo važiavusio moksleivio Mariaus Kačkio nužudymo 1994-ųjų liepą. D.Blinkevičiaus nuteistas, kad padėjo įvykdyti šį nusikaltimą - atnešė ginklus ir stebėjo aplinką ir taip padėjo pasaloje buvusiems „tulpiniams“.

Iki gyvos galvos kalėti nuteistas Virginijus Baltušis taip pat skundė nuosprendį, tačiau teismo atrankos jį pripažino, kad skundas neatitinka įstatymų reikalavimo ir grąžino.

LAT atmetus skundus, teisminis procesas „tulpinių“ byloje baigtas - LAT nusprendė, kad nuteistųjų veikos tinkamai buvo kvalifikuotos, neįžvelgta esminių proceso pažeidimų.

„Tyrimo grupė susiformavo dar prokuroro G.Sereikos nužudymo 1994 metais sausio 25 dieną. Nusikaltimų tyrimas išsiplėtė ieškant žudikų. Visas įdirbis, tyrimo grupės branduolys augo, perėjome į Panevėžį, paskui į Klaipėdą. (..).Tyrimo grupę sudarė apie 30 pareigūnų“, - sakė sudėtingos bylos tyrimui daugiau nei dešimtmetį vadovavęs Generalinės prokuratūros prokuroras Artūras Urbelis.

Pasak jo, kol vyko sudėtingas tyrimas ir bylos nagrinėjimas teisme, užaugo nauja prokurorų karta.

Trys „tulpiniai“ iki gyvos galvos kalėti buvo nuteisti Vilniaus apygardos teismo 2009 metų gegužę už buvusio „Mažeikių nafta“ vadovo Gedemino Kiesaus, jo sūnaus Valdo ir vairuotojo Alfonso Galmino, Panevėžio apygardos prokurorės Vidos Kazlauskaitės ir Pasvalio policijos pareigūno Sergejaus Piskunovo nužudymus 2000-ųjų lapkritį.

1993-2000-siais įvykdyti nusikaltimai aprašyti 62 baudžiamosios bylos tomuose. Sudėtingos bylos tyrimas užtruko ne vienerius metus, nes pareigūnams reikėjo atlikti daug ir sudėtingų ekspertizių, žemėje ir vandenyje ieškoti aukų palaikų, nusikaltimų įrankių.

„Tulpinių“ bylą yra peržiūrėjęs ir Apeliacinis teismas. Jis nuteistųjų skundus nagrinėjo beveik trejus metus.

Apeliacinis teismas skelbė, kad pirmos instancijos teismas išsamiai ir nešališkai ištyrė įrodymus, paskyrė tinkamas bausmes, jas skyrė remdamasis įstatymu, todėl jos parinktos teisingai, o nuteistųjų kaltė įrodyta.

Pasala iš Vilniaus vykusiems sūnui ir tėvui Kiesams buvo surengta 2000-ųjų liepos 6-osios vakarą Ukmergės rajone, šalia automagistralės Vilnius-Panevėžys. Tądien G.Kiesus su savo vairuotoju A.Galminu vyko iš Vilniaus oro uosto, kur pasiėmė iš studijų užsienyje sugrįžusį sūnų.

Bylos duomenimis, mažeikiškių automobilį „Mercedes-Benz ML 320“ „tulpiniai“ sustabdė apsimetę policijos pareigūnais - policijos uniformas vilkėjo V.Baltušis, A.Vertelka, A.Andrušaitis ir Dainius Skačkauskas. Grasindami automatu ir pistoletais, užpuolikai išlaipino Kiesus ir A.Galminą iš automobilio, jų rankas surakino antrankiais.

Netrukus vyrai buvo nugabenti į iš anksto paruoštą sodybą Panevėžio rajone, Čiūrų kaime. Iš G.Kiesaus buvo paimti jo turėti grynieji pinigai bei banko kortelės. Jų mokėjimų kodai išgauti grasinimais.

Visi trys vyrai buvo nužudyti, jų lavonai užkasti žemėje. Jie aptikti tik 2001-ųjų lapkritį. Nužudę Kiesus ir jų vairuotoją, „tulpiniai“ nuvyko į Latviją, kur naudodamiesi bankomatais, išgrynino G. ir V.Kiesų pinigus įvairia valiuta - daugiau nei 128 tūkst. litų sumai. Kiesų ir Galmino nužudyme dalyvavusius „tulpinius“ Egidijų Bučį, Giedrių Liubartą, Ramūną Narbutą ir Aleksandrą Lebedevą ištiko toks pat likimas, kaip ir mažeikiškius.

Siekiant, kad apie buvusio „Mažeikių naftos“ vadovo nužudymą nepasklistų kalbos, 2000-ųjų rugpjūtį jie buvo sušaudyti bendrų miške Panevėžio rajone.

V.Baltušis, A.Vertelka ir A.Andrušaitis laisvės atėmimu iki gyvos galvos nuteisti du kartus. Kitoje byloje jie nuteisti už kitus nužudymus.

2007 metų kovą Aukščiausiasis Teismas paliko galioti nuosprendį, kuriuo „tulpiniai“ nuteisti kalėti iki gyvos galvos už Panevėžio verslininkų Džiuvių nužudymą ir pasikėsinimą nužudyti panevėžietį Virginijų Marščionką bei vėliau įvykdytą šį nužudymą.

Iki gyvos galvos nuteisti „tulpiniai“ už grotų laikomi jau daugiau nei dešimtmetį - nuo 2001 metų, kai buvo rasti nužudytų mažeikiškių kūnai.NAUJAUSI KOMENTARAI

klausimas

klausimas portretas
O kas užsakė Kesų nužudymą?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių