Sugyventinio sumušta moteris Strasbūre laimėjo bylą prieš Lietuvą

Sugyventinio smurtą patyrusi panevėžietė laimėjo bylą prieš Lietuvą Europos Žmogaus Teisių Teisme, kuris antradienį paskelbė, kad valstybė nesuteikė jai adekvačios apsaugos.

Strasbūre įsikūręs teismas nusprendė, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, kuri draudžia žiaurių ir nežmonišką elgesį, ir priteisė moters naudai 5 tūkst. eurų (17 tūkst. 264 litų) neturtinės žalos atlyginimo.

Moteris dar 2001 metų vasario mėnesį kreipėsi į teismą privataus kaltinimo tvarka, teigdama, kad ją mušė sugyventinis. 2002 metų vasarį teismas nurodė prokurorui pradėti ikiteisminį tyrimą, ir vyrui buvo pateikti įtarimai.

Vėliau tyrimas buvo kelis kartus sustabdytas ir galutinai nutrauktas 2005 metų birželį, motyvuojant, kad byla dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo galima tik privataus kaltinimo tvarka. Tai patvirtino ir vietos teismas, kuris nurodė, kad „prokuroras turėjo teisę, o ne pareigą pradėti tyrimą“.

„Europos Žmogaus Teisių Teismas nustatė, kad Baudžiamojo proceso kodekso taikymas byloje nesuteikė jai adekvačios apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje“, - rašoma Strasbūro teismo pranešime spaudai.

Septynių teisėjų kolegija nurodė, kad pareigūnai gavo pakankamai informacijos įtarimams, jog buvo įvykdytas nusikaltimas, ir turėjo pareigą veikti.

Strasbūro teismas pabrėžė, kad baudžiamajame procese svarbu užtikrinti efektyvią apsaugą nuo netinkamo elgesio, o šis tikslas nebuvo pasiektas.

Lietuvoje 2011 metų pabaigoje pradėjo galioti Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Jame numatyta galimybė smurtautoją iškeldinti iš namų ir uždrausti jam kontaktuoti su smurtą patyrusiu asmeniu.

Įstatymas numato, kad policijos pareigūnai ikiteisminį tyrimą privalo pradėti ir tuomet, kai nėra aukos raštiško pareiškimo. Anksčiau pareigūnai tvirtino esantys bejėgiai kovoti su smurtu šeimose, nes neturėjo teisės imtis priemonių, jei nebūdavo aukos raštiško skundo, o ir trumpam sulaikyti smurtautojai paleisti iš areštinės grįždavo į bendrus su auka namus.NAUJAUSI KOMENTARAI

rita

rita portretas
lietuvos teisejai ne tik nekreipia , bet ir nevertino byloje kur girti , teisti agresivus asmenis grasina priekabiauja. pvz teisejas S.Katauskas byloje apie A.S. kuris buvo itariamas zmogzudyste, veliau prokuroras Stanislovaitis ji padare nukentejusiuju. nors tas ,,nukentejusisys ,, girtas seksualiai priekabiavo, siule nepilnametei gerti , grasino fiziniu susidorojimu, izeidinejo, keikesi viesai----bet teisejas nevertina tai,,(tur but gal jam yra norma taip elgtys????) nei Stanislovaitis , nei teisejas Katauskas byloje lyg nematytu to, arba nekreipe demesio --- nes jiems toks elgesys yra gyvenimo norma musu visuomeneje......mes tuo nesuprantome iki siol.

liuksovai

liuksovai portretas
Dabar konkrečiai atsakingi valdžiaėdai iš savo konkrečių atlyginimų ir tegul sumoka tuos 17000. Nu nebent jie jau amžinatelsi.

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
ES taiso LT teisėsaugos nuostatą, kad kol nėra kraujo, tol nėra smurto: Džiaugiuosi, kad esame ES narė, nes joss teismai panaikino LT teisėsaugos nuostatą, kad kol nėra kraujo, tol nėra smurto: delfi.lt/news/daily/lithuania/sugyventinio-musama-paneveziete-laimejo-byla-pries-lietuva-valstybe-jai-nesuteike-adekvacios-apsaugos.d?id=60995679 Nes pats esu patyręs tokią LT teisėsaugos nuostatą, kad jei chuliganai neišmušė danties, ar nepaleido iš nosies kraujo ir jei mušė žmogų ne ant šaligatvio gatvėje (jų manymu, tai yra vieša vieta, o pvz.Universiteto auditorijoje - tipo tai nėra vieša vieta) ir nėra aplinkinių raštiško pareiškimo, kad žmogaus mušimas jų akivaizdoje, tai tada žmogus pats turi atlikinėti ikiteisminį tyrimą ir pats kreiptis į teismą privačiai. Garsiosios daugybės DNSB vadovės Gražinos Korsakės nurodymu du išgėrę DNSB "Upė" nariai, vienas kurių - KAM darbuotojas, trenkė mane į Klaipėdos universiteto grindis. Klaipėdos prokurorai ir policininkai 8 kartus (po mano apskundimų teismams ir aukštesniems prokurorams) parašė, kad arba pats trenkiausi į grindis arba tarpdurį, arba nieko tokio baisaus neatsitiko, nes "tai tik nesutarimų aiškinimasis". Čia galite pažiūrėti video, kaip esu trankomas: tiny.lt/a4kdwb0 Tada pagailėjau savo laiko, o dabar matau, kad reikėjo eiti iki ES teismų:"tyrimas buvo kelis kartus sustabdytas ir galutinai nutrauktas 2005 metų birželį, motyvuojant, kad byla dėl nedidelio sveikatos sutrikdymo galima tik privataus kaltinimo tvarka. Tai patvirtino ir vietos teismas, kuris nurodė, kad "prokuroras turėjo teisę, o ne pareigą pradėti tyrimą". "Europos Žmogaus Teisių Teismas nustatė, kad Baudžiamojo proceso kodekso taikymas byloje nesuteikė jai adekvačios apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje", - rašoma Strasbūro teismo pranešime spaudai."
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių