Šmeižikų išpuoliai nesiliauja

Nekontroliuojamos internetinės erdvės vis dažniau tampa keršto įrankiu. Nešvankus skelbimas, ir aukos telefonas naktimis netyla nuo skambučių, rašo „Klaipėda".

Paskelbė, kad ieško vyro

Uostamiesčio policija baigia tirti įvykį dėl šmeižto internetu. Vieno klaipėdiečio sutuoktinė į tinklalapį įdėjo skelbimą: „Parduodu žemės ūkio techniką ir ieškau vyro" bei nurodė jo pirmosios žmonos telefono numerį.

Šią moterį ėmė kamuoti meilės ištroškę vyrai. Skambinusieji domėjosi technika, pateikė ir nešvankius pasiūlymus. Klaipėdietė išsiaiškino, kad tinklalapyje įdėtas skelbimas, kuriame nurodytas jos numeris, ir kreipėsi į policiją.

Paaiškėjo, kad skelbimą įdėjo dabartinė vyro žmona. Ji aiškino, jog taip pasielgė norėdama atkeršyti. Pasak klaipėdietės, vyro buvusi žmona anksčiau taip pat buvo įdėjusi kažkokį skelbimą ir nurodė jos telefono numerį, todėl ją nusprendusi pamokyti tokiomis pat priemonėmis.

Iš interneto - į žurnalą

Palangiškei verslininkei Vitai taip pat teko patirti, ką reiškia internetinis išpuolis. Netikėtai jai pradėjo skambinti ir rašyti nepažįstami vyrai. Moteris iš pradžių nesuprato, kas vyksta, nes Vita į vieną vietos laikraštį buvo įdėjusi skelbimą, kad savo kavinei ieško darbuotojų - padavėjų, barmenų.

„Paskambino vyras ir pareiškė, kad skambina dėl darbo. Klausiu kokio, atsako - skelbime aiškiai parašyta. Paprašė susitikti romantiškoje aplinkoje. Padėjau telefono ragelį. Pamaniau, kad kažkas pajuokavo. Bet vėliau pasipylė vyrų skambučiai ir žinutės su pasiūlymais susipažinti", - su siaubu prisiminė Vita.

Skambinusieji palangiškei paaiškino, kad jos telefono numerį rado internete. Moteris nurodytame tinklalapyje rado prie skelbimo „Teikiu seksualines paslaugas" nurodytą savo numerį.

Vita pasakojo, jog skelbimą iš svetainės iš karto ištrynė, bet tuo košmaras nesibaigė. Nepažįstamų vyrų skambučiai tęsėsi. Vieni aiškino, kad skelbimą rado laikraštyje, kiti - žurnale, skirtame vyrams.

Pastarajame ji taip pat atrado skelbimą su savo numeriu. Palangiškė spėjo, kad leidiniuose publikuojami skelbimai buvo paimti iš tinklalapio, kur jis pasirodė pirmiausiai.

„Skambinau į žurnalo redakciją, tačiau vyras, išgirdęs apie problemą, padėjo ragelį. Košmaras baigėsi, kai leidiniai buvo išimti iš apyvartos", - dėstė Vita.

Pyko, kad neatsiliepė

Verslininkė pasakojo, jog nepažįstami vyrai jai skambino ir rašė apie du mėnesius. Jie ypač aktyvūs buvo naktimis. Palangiškė buvo priversta išjungti telefoną.

„Visiškai neturėjau ramybės. Telefonas netilo, bet į skambučius neatsiliepdavau. Numerio keisti negalėjau, nes tai buvo darbo telefonas, nurodytas skelbimuose, kur ieškau darbuotojų", - aiškino Vita.

Moteris sulaukdavo ir nešvankių žinučių su keiksmažodžiais. Dažniausiai vyrai moterį kvietė susitikti išgerti kokteilio. Sulaukdavo ir linksmų pasiūlymų: "Obuoliukas ieško vyšniukės".

Pasitaikė ir tokių, kurie piktinosi, kad moteris įsidėjo skelbimą, o neatsiliepia. Tik vienas vilkiko vairuotojas, sužinojęs, kad moteris skelbimo nedėjo, atsiprašė.

Vita tvirtino, jog į policiją nesikreipė, nes nenorėjo dar didesnės painiavos. Moteris spėjo, kad toks skelbimas interneto svetainėje atsirado, nes kažkas supainiojo numerius ar pajuokavo.

Pajėgių vyrų dar yra

Dvidešimtmetė studentė Sigita kaip baisiausią sapną prisimena, kai jos klasės draugė į vienos televizijos teletekstą įdėjo skelbimą: „Ar Lietuvoje dar yra pajėgių vyrų, galinčių mane patenkinti".

Teletekstą administruojančios įmonės tikrina, kad nurodytas telefono numeris atitiktų tą, iš kurio siunčiama žinutė. Tačiau Sigitos klasės draugė jos numerį parašė žodžiais, o darbuotojai to nepastebėjo.

„Pajėgių vyrų Lietuvoje tikrai daug. Per kelias valandas sulaukiau poros šimtų skambučių ir tiek pat žinučių. Jie nesiliovė visą naktį. Skambino visokie iškrypėliai, dūsavo į ragelį. Bijojau atsiliepti. Visą naktį verkiau", - prisiminė nemalonią istoriją Sigita.

Rytą studentė išsiaiškino, kur yra skelbimas, ir teletekstą administruojanti įmonė jį panaikino. Tačiau dar dvi savaites nesiliovė nepažįstamų vyriškių skambučiai. Telefono numerio Sigita keisti negalėjo, nes buvo pasirašiusi sutartį su viena iš telekomunikacijų kompanijų.

Išpuolio rengėjų nerado

Išpuolį internete yra patyrusi ir klaipėdietė šokėja Kristina Navickaitė. Sausį moteris sužinojo, kad keliose svetainėse pasirodė skelbimai, kuriuose neva ji reklamuojasi kaip striptizo šokėja ir už pinigus seksualines paslaugas teikianti mergina. Skelbimuose buvo nurodytas jos vardas ir telefono numeris.

K.Navickaitė pasakojo per kelias dienas sulaukusi 30 skambučių ir 50 trumpųjų žinučių, kuriomis jos ieškota kaip už pinigus galinčios teikti seksualines paslaugas merginos. Šokėja tvirtino, jog sukrėtimą išgyveno tik valandą ar dvi. Paskui susikaupė ir nusprendė pati išsiaiškinti, kas taip pasielgė.

Į policiją nuėjusi K.Navickaitė jau žinojo, kas įdėjo skelbimus į interneto svetainę. Duomenis moteris perdavė pareigūnams.

„Jiems tereikėjo patikrinti. Tačiau iki šiol policija tyli, iš jos negavau jokių žinių. Aš pati jokių veiksmų nesiėmiau. Laukiau, kol policija atliks darbą", - pasakojo K.Navickaitė.

Klaipėdietė tvirtino, jog šmeižikišką skelbimą į interneto svetainę įdėjo jai nepažįstamas kaunietis. K.Navickaitė negali suvokti, kodėl jis taip pasielgė.

„Gal norėjo pakenkti mano karjerai? Gal jam pavydu ir pikta, kad yra žmonių, kurie kažką pasiekė? Neįsivaizduoju, kodėl reikia taip elgtis. Pati norėjau užduoti šį klausimą tam žmogui, bet dar neturėjau progos. Keista, kad žmonės elgiasi taip lengvabūdiškai, negalvodami apie pasekmes", - stebėjosi žinoma šokėja.

K.Navickaitė prisiminė, jog dėl šmeižikiško skelbimo jai kilo labai daug nepatogumų: „Negalėjau normaliai dirbti. Suskambus telefonui nežinojau, ko tikėtis. Man buvo tikrai labai nemalonu".

Teko keisti darbą

Prieš kelerius metus internetinis išpuolis apkartino ir skuodiškės buvusios etikos mokytojos Linos Jurgutytės gyvenimą. Pažinčių tinklalapyje buvo pasirodžiusi dviprasmiška, panašios į ją klaipėdietės nuotrauka, kuri skelbėsi ieškanti sekso partnerės.

Mosėdžio mokykloje, kur dirbo L.Jurgutytė, ši nuotrauka sukėlė sumaištį. Po miestelį pasklido kalbos, kad nuotraukose - etikos mokytoja Lina. L.Jurgutytė paprašė policijos ištirti šmeižtą. Po šio įvykio moteris buvo priversta pakeisti darbą.

Šmeižiamos ir įmonės

Uostamiesčio pareigūnai per metus sulaukia kelių kreipimųsi dėl šmeižto internetu. Į policiją paprastai kreipiasi asmenys, kurie nežino, kas įvedė šmeižikišką pranešimą.

Dėl to kreipiasi ne tik fiziniai asmenys, bet ir įmonės. Pareigūnams teko tirti trijų vienos bendrovės darbuotojų pareiškimą. Paslaugų ir gamybos srityje dirbančios įmonės darbuotojai pamatė internete neigiamus atsiliepimus. Šalia darbo pasiūlymo kažkas paliko atsiliepimą apie tai, kad įmonėje laiku neišmokami atlyginimai, kad neva slėpdami blogą praeitį jos akcininkai pakeitė pavadinimą.

Uostamiesčio Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai pripažįsta, kad Lietuvoje internetinės erdvės nėra griežtai kontroliuojamos. Atskirų skyrių policijos komisariatuose nėra. Jas prižiūri tik padalinys Vilniuje. Tačiau jau mąstoma ir apie specialių skyrių įkūrimą komisariatuose.

„Atsidarai svetainę ir rašyk ką nori. Daugelio puslapių administratoriai pabrėžia, jog už skelbimų ir komentarų turinį neatsako", - tvirtino 4-ojo policijos komisariato viršininkas Nikolajus Akimovas.

Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėja Viktorija Norkutė aiškino, jog nustatyti, kas paliko atsiliepimą internete, nėra sudėtinga. Tokie nusikaltimai paprastai išaiškinami.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių