Šiaulių mokesčių inspekcijos sprogdintojas į laisvę anksčiau neištrūks

Teismas nusprendė nepaleisti į laisvę anksčiau laiko Šiaulių mokesčių inspekcijos sprogdintojo Helmuto Poškaus.

Nors šiaulietis už grotų praleido maždaug 14 metų, kalėti liko mažiau nei treji metai, teismas nusprendė, jog paleisti į laisvę jo dar nereikia.

Šis asmuo 1998 metų balandžio 15 dienos pavakare į Šiaulių mokesčių inspekcijos poilsio patalpas padėjo sprogstamąjį įtaisą. Jis sprogo beveik po valandos. Nuo per sprogimą patirtų sužalojimų ligoninėje po kelių dienų mirė Šiaulių mokesčių inspekcijos darbuotoja, dar apie 40 žmonių patyrė įvairaus laipsnio kūno sužalojimus.

Už inspekcijos sprogdinimą ir kitus nusikaltimus 17 metų kalėti nuteistas šiaulietis, kuriam šiuo metu yra 34 metai, bausmę atlieka Pravieniškių pataisos namuose. Kurį laiką vyras bausmę atliko kalėjimo sąlygomis, o 2002 metais nuteistasis perkeltas į pataisos namus.

Šiemet rugsėjo mėnesį Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisija nusprendė, kad pakartotinio nusikalstamo elgesio rizika yra žema, todėl ilgus metus už grotų praleidęs gali būti paleistas į laisvę.

Tačiau Kaišiadorių rajono apylinkės teismas trečiadienį atsisakė patvirtinti komisijos nutarimą. Priimdamas sprendimą, teismas įvertino nuteistojo asmenybę - nuteistasis laisvės atėmimo bausmės vykdymo metu nesielgė nepriekaištingai - 14 kartų baustas drausmine tvarka, pataisos namuose nedirbo.

Prokuratūra taip pat prieštaravo H.Poškaus paleidimui į laisvę anksčiau laiko. Ji atkreipė dėmesį, kad H.Poškui priteistas 376 tūkst. litų ieškinys, jis nėra atlygintas, o nuteistasis atsisakė siūlomo darbo.

Prokuratūra atkreipė dėmesį, kad nuteistasis kaltę pripažįsta tik iš dalies, neturi gilaus kaltės jausmo, nusikaltimus įvykdė pavojingu daugelio žmonių gyvybei būdu, itin žiauriai ir dėl savanaudiškų paskatų, buvo teistas ir dėl kitų nusikaltimų, todėl lygtinai paleidus nuteistąjį iš pataisos įstaigos, „būtų neįgyvendinta nuosprendžiu skirta individualizuota bausmė bei teisingumo principas“.

Kaišiadorių teismo atsiųstame atsakyme BNS rašoma, kad „(..). padaryti sunkūs ir labai sunkūs smurtiniai nusikaltimai, sukėlę nebepataisomas pasekmes, nuteistojo atlikta bausmės dalis, atsižvelgiant į paskirtos bausmės bendrą trukmę, dar nėra pakankama, siekiant įgyvendinti nuosprendžiu skirtą individualizuotą bausmę bei teisingumo principą“.

„Per trumpas paskirtos bausmės atlikimas gali asmeniui suformuoti klaidingą nuostatą dėl pernelyg švelnaus baudžiamumo už smurtinio pobūdžio nusikaltimus, kas gali būti viena iš prielaidų rizikuoti nusikalsti ateityje. Išanalizuotų duomenų pagrindu išvadai, jog nuteistasis jau patyrė pakankamos trukmės laisvės atėmimo bausme taikomus suvaržymus ir kad toliau taisant nuteistąjį neizoliuotą nuo visuomenės bus pasiekti bausmės tikslai, nėra pagrindo“, - konstatavo teismas.

1998 metais nugriaudėjęs sprogimas apgadino ne tik mokesčių inspekcijos pastatą, bet ir netoliese gyvenančių šiauliečių butus, jų automobilius.

Pareigūnai išsiaiškino, kad sprogmenį H.Poškus padėjo nusikalstamos gaujos įkūrėjo Artūro Kibildžio nurodymu.

Teisėsaugos pareigūnai nustatė, kad 1996 metų gegužę iš kalėjimo grįžęs A.Kibildis sukūrė nusikalstamą susivienijimą, ginkluotą šaunamaisiais ginklais ir sprogstamosiomis medžiagomis. Tuo metu nusikaltėliai įtakos sferomis Šiauliuose jau buvo pasidaliję, ir A.Kibildis nusprendė kovoti dėl jų perskirstymo. Manoma, kad jis tikėjosi, jog sprogimų sukeltos sumaišties metu kas nors iš kitų gaujų paklius į teisėsaugos rankas ir tada jo grupuotė sustiprės.

Nusikaltėliai bandė sudeginti Šaulių rajono gyventojo turtą, padegė bendrovės „Jan & Co“ prekybos sistemos parduotuvę „Šiaulių technocentras“, Klaipėdoje iš bendrovės „Naveta“ pagrobė automobilį ir jame buvusius daiktus, už juos reikalavo išpirkos.

Žiauriausias gaujos įvykdytas nusikaltimas - Šiaulių miesto valstybinės mokesčių inspekcijos susprogdinimas.

Už nusikalstamos gaujos organizavimą ir kitus sunkius nusikaltimus A.Kibildis buvo nuteistas kalėti 19 metų. 2005 metais jis mirė kalėjimo ligoninėję nuo nepagydomos ligos.

H.Poškus yra prašęs teismų tirti jo bylą iš naujo. Nuteistasis rašė, kad neva pareigūnai prieš jį naudojo smurtą ir skunde aprašė įvairius prieš jį naudoto tariamo smurto metodus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių