Prokuroras terorizmu kaltinamą E. Kusaitę siūlo įkalinti 10 metų

Prokuroras penktadienį pasiūlė teismui klaipėdietę Eglę Kusaitę pripažinti kalta dėl rengimosi įvykdyti teroro aktą ir skirti jai 10 metų laisvės atėmimo bausmę.

Pagal prokuroro kaltinimus, tai minimali bausmė, nes 23 metų moteris kaltinama rengusi teroro aktą prieš strateginės reikšmės objektą.

„Tai pakankamai griežta laisvės atėmimo bausmė, nors ir minimali“, - po teismo posėdžio žurnalistams sakė prokuroras Mindaugas Dūda.

Aš šioje byloje pakankamai esu įsitikinęs E.Kusaitės kaltumu, dėl to ir prašau paskirti laisvės atėmimo bausmę. Duomenų, kurie bylotų jos naudai, aš nežinau", - teigė prokuroras.

Posėdyje Vilniaus apygardos teisme valstybės kaltintojas sakė, kad E.Kusaitės byloje nėra nė vienos lengvinančios aplinkybės, ikiteisminio tyrimo metu kaltinamoji pripažino savo kaltę, vėliau ją ėmė neigti.

Dabar laisvėje esančią kaltinamąją Generalinės prokuratūros prokuroras M.Dūda siūlo suimti paskelbus nuosprendį. Jis taip pat prašo konfiskuoti kaltinamosios pinigines lėšas.

Kaltinamoji prokuroro pasiūlytos bausmės žurnalistams nekomentavo ir vengė su jais bendrauti. Kitame posėdyje, kuris vyks vasario 26 dieną, teismas klausysis E.Kusaitės gynėjo kalbos.

Kaltintojas savo kalbą Vilniaus apygardos teismo Didžiojoje salėje, į kurią atvyko daug kaltinamosios palaikytojų, skaitė beveik penkias valandas.

Pasak prokuroro M.Dūdos, E.Kusaitė iš pradžių internetu atsisiuntė knygą apie sprogmenų gaminimą, paskui sudarė veikimo planą - su Rusijoje gyvenančiais čečėnais Magmadovais aptarė vykimo planą. Pagal šį planą, į Maskvą nuvykusią E.Kusaitę Apti Magmadovas būtų pergabenęs į Čečėniją, kur jis apsilankytų teroristinėje organizacijoje Kavkaz Imirat ir jos nariai klaipėdietę paruoštų mirtininkės vaidmeniui. Be to, E.Kusaitė verbavo vykti į Rusiją dvi lietuves. Jas planuota taip pat panaudoti teroristiniams aktams.

„E.Kusaitė aktyviai domėjosi šachidžių veikla, jomis žavėjosi“, - sakė prokuroras.

Įslaptinti liudytojai yra sakę, kad E. Kusaitė buvo išsakiusi ketinimą sprogdintis Rusijos Dūmoje, karinėje bazėje, prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Klaipėdoje, paaiškėjo per penktadienio teismo posėdį.

Viena iš įslaptintų liudytojų teisme pasakojo, kad ji E.Kusaitės neprovokavo, o turėjo užduotį patikrinti, ar E.Kusaitės ketinimai rimti.

Įslaptintos liudytojos teigimu, E.Kusaitės pasisakymai interneto forumuose buvo radikalaus pobūdžio. Liudytoja susitiko E.Kusaite bute Klaipėdoje, ten rodė filmus, kur čečėnai žudo rusų kareivius. Vėliau moterys išsiskyrė, tačiau slapta liudytoja ryšius su klaipėdiete atnaujino, kai buvo gauta duomenų, kad E.Kusaitė gavo 500 JAV dolerių perlaidą. Buvo nuspręsta patikrinti, ar mergina iš tikrųjų rengiasi vykti į Rusiją.

Pasak prokuroro, vėliau liudytoja atnaujino santykius su E.Kusaite, prieš tai liudytoja buvo supažindinta su ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartimi dėl veikimo ribos ir jos laikėsi.

Iš kito įslaptinto liudytojo pareigūnai sužinojo, kad, gyvendama Vokietijoje E.Kusaitė buvo mokama kaip pasigaminti šachidės diržą.

E.Kusaitę Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai sulaikė 2009 metų spalį Kauno autobusų stotyje.

Prokuroras M.Dūda atmetė bet kokią VSD provokacijos versiją šioje byloje. Pasak prokuroro, ik tol klaipėdietės mama ir teta nebuvo kreipusiosios į pareigūnus, iki tol VSD apie E.Kusaitę jokių žinių neturėjo ir veiksmų jos atžvilgiu nevykdė.

„E.Kusaitės radikalizacija įvyko Vokietijoje“, - sakė prokuroras. E.Kusaitė šioje šalyje gyveno radikalių musulmonų šeimoje, o Lietuvoje likę merginos artimieji kriepėsi į teisėsaugos pareigūnus ir dėjo pastangas, kad mergina būtų grąžinta į Lietuvą. M.Dūda sako, kad merginos nesutarimai su artimaisiais galėjo turėti įtakos jos susidomėjui radikalia islamo atšaka.

2011 gruodį Rusijoje nuteisti E.Kusaitės bendrininkai brolis ir sesuo Apti ir Aišat Magmadovai. Jiems skirtos atitinkamai šešerių ir dvejų metų laisvės atėmimo bausmės.

E.Kusaitė teigia, kad į neteisėtus veiksmus ją įtraukė VSD, ji taip pat teigia patyrusi fizinį ir psichologinį smurtą.


Šiame straipsnyje: Eglė Kusaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

kkkk

kkkk portretas
palikite ramybėje ta kusaite. Nuo kada Lietuvos prioritetas yra ginti Rusijos strategines bazes?

mastytojai

mastytojai portretas
Kai ateis tokia sachidze prie stancikienes ir puteikio ,tik tada jie susimastys,o dabar tegul ka nori ta daro ta sachidze,pagal juos.

smalsus

smalsus portretas
Gal ruskiai pazadejo uz Kusaite atiduot musu prokurorams kokia 0, 10 ar 0 , 100 dalele Rygos omonininko dalyvavusio zudant musu vyrus Medininkuose ?
VISI KOMENTARAI 31
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių