Premjero kancleris kovos su kontrabanda klausimu paprieštaravo Prezidentei

Ministro pirmininko kancleris nesutinka su Prezidentės vertinimu, kad Vyriausybės pasirinktos kovos su kontrabanda priemonės yra „neveiksmingos ir popierinės“.

Siūlo taikyti griežčiausias priemones

Antradienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė su premjero kancleriu Deividu Matulioniu, vidaus reikalų ministru Raimundu Palaičiu, finansų ministre Ingrida Šimonyte, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadu Vainiumi Butinu ir Muitinės departamento direktoriumi Antanu Šipavičiumi aptarė kovos su kontrabanda problemas.

Prieš pat šį susitikimą valstybės vadovė sukritikavo Vyriausybės darbo grupės parengtas priemones kovai su kontrabanda. „Jos yra visiškai neveiksmingos, popierinės. Iš tiesų kas savaitę šių žinybų vadovai turi atnešti priemonių ir veiksmų planus, ką jie daro konkrečiai, turi būti rotuojami pareigūnai kas parą, turi būti skrajojančios komandos, kurios turi prižiūrėti tuos dalykus. Jeigu kariaujama su valstybe, valstybė turi naudoti tokias pačias priemones“, - kalbėjo D.Grybauskaitė.

Susitikime Prezidentė pakartojo, kad su kontrabanda ir šešėliniu verslu turi būti kovojama veiksmingomis priemonėmis, o ne deklaratyviais planais. D.Grybauskaitė pabrėžė, jog Vyriausybė privalo ieškoti ir išnaudoti visus įmanomus biudžeto papildymo šaltinius. Pasak valstybės vadovės, mokesčių kėlimas ir taupymo priemonės nėra išeitis. Užtikrinus akcizų surinkimą ir uždarius visas pasienio „skyles“, per kurias plūsta kontrabanda, Vyriausybė ir jos atsakingos institucijos gali gerokai papildyti valstybės biudžetą.

„Vyriausybė yra parengusi kovos su kontrabanda planą, tačiau jis tik popieriuje. Būtinos daug stipresnės priemonės - kasdienė pareigūnų, tiesiogiai dirbančių pasienyje, rotacija, operatyvių, žaibiško reagavimo kontrolės komandų įsteigimas, griežtos bausmės. Jei kontrabandininkai skelbia karą valstybei, valstybė turi taikyti pačias griežčiausias priemones“, - teigė šalies vadovė.

Pateiktas neūkiško tvarkymosi pavyzdys

Po pasitarimo Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys tvirtino, kad valstybės vadovės nuomone, kontrabandos mastas „yra pasiekęs tokį lygį, kad apie jį tylėti jau nebeįmanoma“. D.Grybauskaitės nuomone, institucijoms stinga bendrų ir koordinuotų veiksmų bei sprendimų šioje srityje.

Pateiktas neūkiško tvarkymosi pavyzdys – esą Šiaulių pasienio tarnyboje dirba apie 300 žmonių, nors ši rinktinė saugo vidines sienas su taip pat Europos Sąjungai bei Šengeno erdvei priklausančia Latvija. „Neaišku, kodėl tame regione, kuris saugo vidines sienas, dirba tiek pareigūnų. Gal galima racionaliau panaudoti pajėgumus? Būtina pareigūnų rotacija. Reikia racionaliau naudoti biudžeto pinigus, taip pat europietiškas lėšas“, - vardijo L.Balsys.

Tačiau premjero kancleris D.Matulionis netiesiogiai paprieštaravo Prezidentės vertinimui, kad Vyriausybės pasiūlytos priemonės yra „popierinės“. „Taip, kovos su kontrabanda priemonių sąrašas yra surašytas popieriuje ir patvirtintas. Visuomet priemonės yra pirmiausia popierinės, tik paskui tampa realiai įgyvendintos. Noriu pasakyti, kad viskas, apie ką kalbėta pasitarime pas Prezidentę, yra tame priemonių plane surašyta“, - pastebėjo D.Matulionis.

Bet žurnalistų paklaustas, ar prieštarauja valstybės vadovės nuomonei, kancleris ėmė švelninti savo poziciją: „Žinoma, Prezidentė pasitarime atkreipė dėmesį, kad turi dažniau vykti kovos su kontrabanda suderinimas tarp skirtingų institucijų. Nematau, kad tai yra Vyriausybės kritika - Prezidentė reikalauja konkrečių veiksmų. Tas ir buvo pasakyta pasitarime“.

Tikisi, kad „ateityje duos rezultatų“

Muitinės departamento vadovas A.Šipavičius tvirtino tikįs, kad kovos su kontrabanda priemonių planas „ateityje duos rezultatų“. Jo nuomone, neteisinga sakyti, kad kontrabanda visą laiką didėja, jeigu sprendžiama tik pagal sulaikytosios nelegalios produkcijos kiekius. „Teigti, kad kontrabandos mastai visą laiką didėja, nebūtų labai teisinga, nes, pavyzdžiui, turime duomenis apie legalų tabako sunaudojimą, kuris dabar jau stabilizavosi“, - pabrėžė vyriausiasis muitininkas.

Jo nuomone, tampa efektyvesnė ir kova su šešėline ekonomika, nes nuolat didėja sulaikomos kontrabandos mastai.

VSAT vadas V.Butinas paminėjo, kad jau po truputį diegiama intensyvios pareigūnų rotacijos sistema, įsteigti imuniteto poskyriai visose užkardose. Todėl, pasak jo, kovos su kontrabanda linkme yra dirbama.

Visuomenė toleruoja kontrabandą

Bendrovės „Spinter tyrimai“ balandį atliktas tyrimas parodė, kad šiemet kontrabandą pateisino 61 proc. Lietuvos gyventojų. Pernai tokių buvo 43 procentai. Dauguma Lietuvos gyventojų taip pat manė, jog kontrabandos mastai šiemet išaugo.

Akcizinių prekių - cigarečių ir degalų - kontrabanda yra paplitusi pasienyje su Kaliningrado sritimi ir Baltarusija esančiuose Lietuvos rajonuose.

Praėjusią savaitę Vyriausybė paskelbė dar vieną karą kontrabandai, patvirtindama griežtos kovos su ja planus ir numatydama iš šešėlinės ekonomikos „ištraukti“ pusę milijardo litų.

Skelbta, kad tarp Vyriausybės planuose numatytų kovos su kontrabanda konkrečių priemonių yra VSAT ir Muitinės departamento pareigūnų dažnesnė rotacija, „ypač ten, kur identifikuojamos tam tikros grėsmės“, tai yra tose šalies vietovėse, kur įtariama, kad pareigūnai gali būti pernelyg susiję su kontrabandininkais.

Be to, šiai kovai planuojama pasitelkti Krašto apsaugos ministeriją. „Reikalui esant, kariai galėtų būti panaudojami tiek užtikrinant pasienio kontrolę, tiek stebėseną“, - sakė D.Matulionis.

Gali siekti 1,3-1,5 mlrd. litų

Planuose numatoma už Europos Sąjungos lėšas įsigyti daugiau rentgeno aparatų, kurie naudojami šviesti per sieną krovinius gabenančius vilkikus. Žadama įvesti kur kas griežtesnę įtariamų pareigūnų turto ir pajamų deklaravimo kontrolę.

D.Matulionis pranešė, kad jau imtasi kur kas griežčiau kontroliuoti per sieną važiuojančius vilkikus, neretai gabenančius papildomas kuro atsargas, kurios paskui realizuojamos juodojoje rinkoje. „Dabar galioja nuostata, kad tik gamykliniuose bakuose gali būti kuras įvežamas. Jeigu įvežama nestandartiniuose bakuose, tuomet bus imamasi griežtų bausmių“, - teigė jis. Žadama atiminėti veiklos licencijas iš vežėjų, kurie užsiima kontrabanda.

D.Matulionis tikisi, kad įgyvendinus šias bei kitas priemones iš kontrabandos šiemet ir kitąmet bus sugebėta atimti apie 0,5 mlrd. litų.

Skaičiuojama, kad kontrabandinė rinka Lietuva gali siekti maždaug 1,5-1,8 mlrd. litų per metus.

D.Matulionis informavo, kad jau šių metų gegužės mėnesio akcizų surinkimo rezultatai yra optimistiniai: „Nežinau, ar dėl jau suaktyvėjusio darbo, bet per gegužės mėnesį už akcizines prekes – alkoholį, tabaką ir kurą - įplaukos yra padidėjusios maždaug trečdaliu, lyginant su praėjusių metų geguže“.


Šiame straipsnyje: kontrabandaMatulionis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių