Painiava dėl uniformų tebesitęsia

Pusantro mėnesio pareigūnai negali išsiaiškinti, ar per Jūros šventę senamiestyje karinėmis Antrojo pasaulinio karo uniformomis vilkėję vaikinai pažeidė įstatymą.

Rugsėjo 9 d. antrą kartą bandyta nagrinėti administracinę bylą ir aiškintis, ar reikia bausti septyniolikmečius klaipėdiečius Audrių ir Germaną už tai, kad šventės metu jie vilkėjo vermachto ir sovietinės Raudonosios armijos uniformomis. Tokias uniformas nešiojo per Lietuvą praūžusio Antrojo pasaulinio karo šalių priešininkių - fašistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos - kariai.

Vasaros viduryje pasikeitęs įstatymas draudžia propaguoti, platinti bei viešai demonstruoti fašistinės Vokietijos bei sovietinių laikų simbolius. Numatoma išimtis, kai tai daroma šviečiamaisiais tikslais.

Vaikinai tebėra mokiniai, bet jau kelerius metus aktyviai domisi istorija ir dalyvauja Klaipėdos karybos istorijos klubo veikloje. Šio klubo vadovas Egidijus Zajecas bei Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybės inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas vakar liudijo teisme. Jie pasakojo apie Audriaus bei Germano domėjimąsi Antrojo pasaulinio karo istorija. Vaikinai ne tik atkūrė kariavusių pusių uniformas, bet ir yra parašę straipsnių, kuriuos istorikai prilygina bakalaurų diplominiams darbams.

Vakar teismas bandė išsiaiškinti, kodėl vaikinai šventės metu vilkėjo vokiečių bei sovietų uniformomis, ar ant jų galima buvo pamatyti įstatymo uždraustų ženklų.
Audriaus vilkėta ekipuotė turėjo vienintelę pusės centimetro dydžio svastiką ant diržo. Germanui negalima prikišti ir tokios nuodėmės. Vaikinai nepropagavo jokios ideologijos, negestikuliavo ir neskandavo. Šventės dalyviai noriai kalbino lyg iš praeities grįžusius karius ir su jais fotografavosi.

Panašu, kad vos savaitę gyvavusio įstatymo iki galo nesupratę Klaipėdos policininkai perlenkė lazdą. Dvi dienas uniformuoti vaikinai vaikštinėjo senamiesčiu, ir tik antrosios dienos vėlų vakarą pareigūnai sumanė juos sulaikyti. Užuot perspėję, policininkai nuvežė istorijos entuziastus ir surašė protokolus.

Vakar bylą nagrinėjusi teisėja paprašė įrodymo, kad Jūros šventės organizatoriai tikrai kvietė visus norinčius į Prisiminimų gatvę, kur kiekvienas galėjo reprezentuoti bet kurį Klaipėdos išgyventą laikmetį. Bylos nagrinėjimas dar kartą atidėtas. Šįkart iki spalio antros pusės.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių