K.Betingis kaltinamas bylos numarinimu (dar papildyta)

Kauno apygardos prokuratūros vyriausiąją prokurorą Kęstutį Betingį Kalvarijos pareigūnai kaltina bylos dėl valstybinio turto vagystės numarinimu.

Viską pakeitė skambutis

Pasak septyniems Kalvarijos pareigūnams atstovaujančio advokato Kęstučio Čilinsko, byla, kurioje valstybinio miško vagyste buvo kaltinami Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pavaduotojas Edvardas Bukota bei šio rajono gyventojas Edmundas Derenčius jau buvo rengiama perduoti teismui, tačiau pareigūnams bekalbant su Marijampolės rajono apylinkės prokuratūros vyriausiuoju prokuroru, staiga jo kabinete nuskambėjo telefonas.

Šis skambutis ne tik niekais pavertė visą kriminalistų darbą, bet ir privertė juos suabejoti Lietuvos teisinės sistemos skaidrumu.

Anot K.Čilinsko, prokurorui paskambinęs K.Betingis liepė bylą skubiai vežti į Kauno apygardos prokuratūrą, o ją tirę pareigūnai buvo nedviprasmiškai įspėti liautis tęsti tyrimą ir daugiau nesikišti.

Iš Kauno apygardos prokuratūros byla iškeliavo į teismą, tačiau E.Bukoto pavardės joje jau nebebuvo. Antrą valstybinio miško grobstytoją prokurarai prašė nubausti tik baudžiamuoju įsakymu ir skirti jam baudą. Taip ir buvo padaryta.

E.Derenčius buvo pripažintas kaltu dėl vagystės, ir nors valstybei padaryta žala buvo įvertinta keliais tūkstančiais, jam skirta tik 650 litų bauda.

Tyrė kontrabandos bylą

Valstybinio miško vagystę pareigūnams pavyko išaiškinti tiriant kitą, itin sudėtingą kontrabandos bylą.

Daugybę informacijos surinkę, ne kartą pasalose budėję Kalvarijos pareigūnai, nusprendę smogti to paties E.Derenčiaus sodyboje susirinkusiems kontrabandininkams, sulaukė pasipriešinimo - į juos buvo šaudyta, juos bandyta partrenkti automobiliais.

Vis dėlto dalį įtariamųjų Kalvarijos kriminalistams pavyko sulaikyti, E.Derenčiaus sodyboje buvo rasta daugybė kontrabandinių prekių ir senokai iš policijos dingęs naktinio matymo prietaisas.

Paklaustas kaip jį gavo, sodybos šeimininkas paaiškino, kad jį jam atvežė geras jo draugas E.Bukota. „Vėliau atsirado kita versija, vienas pareigūnų prisipažino, kad svečiavosi pas E.Derenčių sodyboje ir šį prietaisą tiesiog pamiršo“, - kalbėjo K.Čilinskas.

E.Derenčiui prasitarus, kad Marijampolės apskrities VPK viršininko pavaduotojas yra geras vieno pagrindinių kontrabandos bylos įtariamųjų draugas, pradėta aiškintis, kas sieja šiuos du žmones.

Kriminalistai surinkti duomenys leido jiems pradėti dar viena ikiteisminį tyrimą - dėl valstybinio turto vagystės. Tyrimo metu nustatyta, kad iškirsti mišką E.Derenčiaus paprašė pats E.Bukota. Vyras ne iškart sutiko padėti aukštam policijos pareigūnui, tačiau nusileido, kai šis pažadėjo, jog pats dalyvaus vagiant mišką.

Vagystė buvo įvykdyta pernai kovo 11-ąją. E.Bukota, kaip nustatė pareigūnai, pats aktyviai talkino kirtėjams, pats lydėjo vežamą medieną, pasirūpino apsauga.

Liepta toliau nebesikišti

Kai ši byla buvo baigta tik bauda E.Derenčiui, o E.Bukota, K.Betingio dėka buvo išteisintas, pareigūnai kreipėsi į Marijampolės apskrities viršininką Kęstutį Kalinauską, prašydami ištirti savo pavaduotojo veiksmus ir nušalinti jį nuo pareigų.

K.Kalinauskas apie susiklosčiusią padėtį informavo Policijos generalinio komisaro pavaduotoją Visvaldą Račkauską, Policijos departamente buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas. Jo išvados buvo vienareikšmiškos - E.Bukota nekaltas.

Užuot sulaukę pagalbos, K.Čilinsko teigimu, pareigūnai susidūrė su cinišku E.Bukotos elgesiu ir su nuolatiniu spaudimu iš K.Kalinausko, K.Betingio ir V.Račkausko pusės pamiršti šią istoriją ir nieko daugiau nebetirti.

“Vietoje to, kad V.Račkauskas vykdytų Policijos veiklos įstatymą, jis smerkė pareigūnus, įrodinėjo, kad jie yra neteisūs, įtikinėjo juos to nedaryti”, - kalbėjo septyniems Kalvarijos pareigūnams atstovaujantis advokatas.

Įdomus sutapimas - pareigūnai pastebėjo, kad šios bylos gesinimas ir kaltų asmenų "traukimas" prasidėjo būtent po Kalvarijos apylinkėse vykusios medžioklės, kurioje dalyvavo trys svarbūs asmenys: V.Račkauskas, vienas Generalinio prokuroro pavaduotojas ir vienos saugos tarnybos vadovas. "Pareigūnai yra įsitikinę, jog šios medžioklės metu buvo suderinti tolimesni tarnybų veiksmai", - sakė K.Čilinskas.

Pasak K.Čilinsko tik išbandžius visas įmanomas priemones teisybę rasti sistemos viduje, buvo nuspręsta šią informaciją paviešinti.

Dangstomi kontrabandininkai

Pirmadienį Kalvarijos pareigūnai kreipėsi į Generalinį prokurorą ir paprašė pradėti ikiteisminius tyrimus K.Kalinausko, E.Bukoto, K.Betingio bei V.Račkausko atžvilgiu. Taip pat prašoma atnaujinti baudžiamosios bylos tyrimą dėl valstybinio turto vagystės.

Apie galimą aukštų teisėsaugos pareigūnų korupciją informuotas ir Valstybės saugumo departamentas, ir Specialųjų tyrimų tarnyba.

Kontrabandos bylos tyrimas, kurioje yra visa grupė įtariamųjų, dar nebaigtas, tačiau, anot K.Čilinsko, pareigūnams trukdoma ją tirti. „Jiems reikia dirbti tokioje aplinkoje, kur peržengiamos visos ribos, iš jų ciniškai tyčiojamasi ir jie nieko negali padaryti“, - kalbėjo advokatas.

Jo teigimu, šioje istorijoje yra paliesti įtakingi kontrabandininkai, todėl jų ginti ginti stojo tokie aukšti pareigūnai.

Kol kontrabandos tyrimas dar nebaigtas jo duomenys nėra viešijami. Tačiau tai žadama padaryti, jei prokuratūra nepradės tyrimo dėl visų keturių pareigūnų galimos nusikalstamos veikos dangstant kontrabandininkus.

Įrodymų pakanka

„Ir prokuratūros vadovui, ir Prezidentei reikės rinktis su kuo dirbti, su jaunais, sąžiningais, išsilavinusiais pareigūnais, ar su tais, kurie trukdo jiems dirbti“, - sakė K.Čilinskas.

Ginti galimos korupcijos faktus teisėsaugoje atskleidusius Kalvarijų kriminalistus, žada ir Lietuvos policijos profesinė sąjunga, ir Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas.

Pasak šio susivienijimo pirmininko Vytauto Bako, praėjusią savaitę susivienijimo susirinkime buvo nuspręsta, kad tolimesnis delsimas viešinti šią informaciją, kelia pavojų patiems pareigūnams, juos grasinama atleidimu iš pareigų.

„Mes jiems suteiksime visą reikalingą pagalbą, jei reikės rengsime protesto akcijas, viešinsime tyrimo medžiagą“, - žadėjo V.Bakas.

Jo ir K.Čilinsko teigimu, Kalvarijų kriminalistai yra surinkę pakankamai įrodymų, tarp jų ir pokalbių įrašai, kad K.Kalinausko, E.Bukotos, K.Betingio ir V.Račkausko atžvilgiu būtų pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Pareigūnų kerštas?

Į korupcijos skandalą įtrauktas K.Betingis, neigia visus jam metamus kaltinimus. Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro teigimu, Kalvarijos policijos komisariate jau senokai netrūksta problemų, jo pareigūnai nuolat konfliktuoja su jiems neįtinkančiu viršininku.

"Konfliktas gali būti susijęs su siekiu gauti aukštesnes pareigas", - portalui sakė K.Betingis.

Naujienų agentūrai BNS Kauno prokuratūros vadovas tvirtino, kad šiame komisariate yra ne tik netinkamai organizuojamas darbas, bet ir jo darbuotojams trūksta kvalifikacijos. Dėl to esą buvo perimtas ir ikiteisminis tyrimas.

"Apylinkės vyriausiasis prokuroras informavo, kad pavaldaus komisariato pareigūnai neva surinko kažkokią medžiagą prieš apskrities policijos komisariato viršininko pavaduotoją ir rengiasi teikti įtarimus. Taip praktikoje paprastai nedaroma. Paprastai tai daro vietos prokuroras", - aiškino K.Betingis.

Anot jo, tyrimą perėmus Kauno apygardos prokuratūrai, nustatyta daug Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimų. Baigus tirti bylą, ji perduota teismui, kuris nubaudė kaltąjį.

E.Bukotos veiksmuose jokios nusikalstamos veikos požymių nebuvo rasta. Jis apklaustas tik kaip liudytojas.

Tą patį teigia ir kitas skandalo herojus V.Račkauskas. Jo teigimu, Policijos departamente dėl šio pareigūno veiksmų buvo atliktas tarnybinis patikrinimas, tačiau jokių jo nusižengimų ar sąsajų su nusikalstamu pasauliu nenustatyta.

Tiesa, dar pirmadienį išplatintame Policijos departamento pranešime spaudai buvo pabrėžta, kad "jo reputacija ir doroviniai principai tyrėjams sukėlė abejonių".

Grasinta tyrimu

K.Betingis pabrėžė, jog tiriant valstybinio turto vagystės bylą padaryti pažeidimai buvo tokie rimti, kad net planuota pradėti ikiteisminį tyrimą bylą tyrusių pareigūnų atžvilgiu. Tačiau po pokalbio su Kalvarijų policijos komisariato vadovu Dainiumi Gaižausku, tyrimo nuspręsta atsisakyti. 

Kas teisus šioje precedento neturinčioje istorijoje žada ištirti Generalinė prokuratūra.

Generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas Kalvarijos pareigūnų skundą sako gavęs pirmadienį, darbo dienos pabaigoje. "Tikrai jį tirsime, išsireikalausime visą medžiagą, visą bylą, žiūrėsime kas joje padaryta, ko nepadaryta. Tyrimas tikrai bus", - portalui sakė R.Petrauskas.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių