Įtariamoji teroristė E.Kusaitė lieka už grotų (papildyta)

Vilniaus apygardos teismas nepaleido į laisvę terorizmu įtariamos 20-metės klaipėdietės Eglės Kusaitės. Jos suėmimas pratęstas dar dviems mėnesiams, nors prokuroras pageidavo trijų.

Bijo, kad nepradingtų

Teismo nuomone, išėjusi į laisvę ji gali pasislėpti nuo teisėsaugos. Žinoma, kad islamą priėmusi E.Kusaitė nuolat bendraudavo su čečėnų tautybės žmonėmis gyvenančiais Vokietijoje, Rusijoje, Didžiojoje Britaniijoje, Azerbaidžane, Uzbekistane. Baiminamasi, kad atsidūrusi laisvėje ji gali išvykti į vieną šių šalių.

Antradienį teisme svarstant kardomosios priemonės pratęsimo klausimą, E.Kusaitė prašė teismo ją paleisti. Ji aiškino, kad išėjusi į laisvę gyventų su savo mama, jai padėtų, iškart pradėtų ieškotis darbo. Mergina skundėsi, kad nuo vaikystės turi širdies ydą, dažnai puola į depresiją, todėl sąlygos, kuriomis ji yra laikoma tik dar labiau gali pabloginti jos sveikatą.

Ikiteisminis tyrimas E.Kusaitės atžvilgiu jau yra baigtas, jai pareikšti įtarimai kuriant ir dalyvaujant organizuotos nusikalstamos grupuotės veikloje ir dėl rengimosi padaryti teroro aktą itin kvalifikuotomis aplinkybėmis.

Merginai gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 20 metų arba įkalinimas iki gyvos galvos.

Įrodymų pakanka

Kaip teigė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Justas Laucius, yra surinkta pakankamai duomenų, kad E.Kusaitė ketino susisprogdinti Rusijos strateginės reikšmės objekte - karinėse bazėse, kuriose buvo laikomi asmenys, kariavę Čečėnijoje.

Nuo trečiadienio įtariamoji susipažįsta su ikiteisminio tyrimo medžiaga, po to byla bus perduota teismui.

E.Kusaitė buvo sulaikyta 2009 metų spalio 29 dieną, kai rengėsi išvykti į Rusiją. Ji teigia, kad tenorėjo aplankyti Pamaskvėje gyvenančius draugus Apti ir Aišat Magmadovus. Šie asmenys taip pat yra sulaikyti.

E.Kusaitė kalta neprisipažįsta, ji teigia, kad parodymai iš jos buvo išgauti naudojant smurtą ir prievartą. Taip pat ji aiškina, kad prokurorai ją girdė psichotropiniais vaistais, todėl ji negalėjo adekvačiai reaguoti į tai, kas vyksta. E.Kusaitė teisme taip pat sakė, kad ją Valstybės saugumo departamento (VSD) patalpose tardė ir mušė trys rusai.

Šiuos jos žodžius paneigė ir VSD, ir Generalinės prokuratūros atliktas patikrinimas, kuriame teigiama, kad visos E.Kusaitės apklausos vyko dalyvaujant jos advokatui, o jos buvo atliekamos tik arba įkalinimo įstaigoje arba prokuroro kabinete.

J.Laucius teigia, kad keisti parodymus ir kalbėti apie mušusius rusus, įtariamąją įkalbėjo jos artimieji – mama Virginija Kusienė ir teta Irena Jeleniauskaitė. Tai jos rašė merginai adresuotame laiške. „Tylėk, mes tave ištempsime“, - rašoma viename jų.

Teismą pavertė cirku

Į šį teismo posėdį palaikyti E.Kusaitės atėjo ne tik jos mama ir teta, bet ir visas būrys rėmėjų, tarp jų ir monsinjoras Alfonsas Svarinskas, kunigas Robertas Grigas, disidentai Nijolė Sadūnaitė ir Algirdas Terleckas, signataras Algirdas Endriukaitis.

Teisėjai Teresėlei Kazlauskienei skelbiant nutartį, D.Kusaitės šalininkai salėje sukėlė nemažą triukšmą, todėl, ne viską buvo galima girdėti, ką skaitė teisėja. Tik šiai pareiškus, kad visi bus išvyti iš salės, žmonės nurimo ir susėdo į suolus.

Po nutarties paskelbimo, kilo dar didesnė sumaištis. Ypač garsiai reiškėsi N.Sadūnaitė trečiadienį viename dienraštyje perskaičiusi, jog E.Kusaitę palaikantys žmonės, palaiko teroristę. Ji grasino laikraštį apskųsti Žurnalistų etikos inspektoriui, o išeidama iš salės užrėkė: "Iš kelio teroristai eina, visus susprogdinsiu".

Audringai į žinią, kad jos duktra dar mažiausiai du mėnesius praleis Lukiškėse reagavo ir V.Kusienė. Ji nebe pirmą kartą žurnalistams kartojo, kad jos dukrą į visą šią istoriją įtraukė ir bylą sufabrikavo VSD. 18-ametei išvykus į Vokietiją ir ten dingus (tikėjimą pakeitusi E.Kusaitė ten gyveno čečėnų šeimoje - red.past.), ji ir artimieji negavę iš Eglės jokių žinių, patys kreipėsi į VSD.

Į neparankius klausimus neatsako

E.Kusaitės motinos ir tetos teigimu, jos taip norėjusios merginą išplėšti iš musulmonų nagų. "Pasirodė, kad tie patys musulmonai yra saugumiečiai. Jie buvo apspitę Eglę", - piktinosi moteris.

Jos teigimu, parvežta iš Vokietijos, ji pakliuvo į visišką VSD kontrolę, saugumiečiai nuomojo merginai butą, pildė mobiliojo ryšio telefono sąskaitas, atnešė kompiuterį, kad ši galėtų susirašinėti su draugais, mokėjo pinigus. "Už ką jai mokėjo pinigus? Jiems reikėjo tokią bylą jai padaryti", - aiškino V.Kusienė.

Anot moters, jos dukra net nežinojo, kad turi reikalų su VSD darbuotojais, visą laiką galvojo, kad bendrauja su musulmonais.

E.Kusaitės kelionę į Rusiją, V.Kusienė vadina paprasčiausia ekskursija, kurios metu ji norėjo aplankyti draugę su kuria susirašinėjo.

Noriai pasakojanti, kaip su jos dukra susidorojo VSD, V.Kusienė nepanoro atsakyti į jai nepalankius klausimus. Portalo 1diena.lt paklausta, kur ji ir teta buvo tada, kai E.Kusaitė vos sulaukusi pilnametystės išvyko į Vokietiją arba tada, kai ji gyveno, anot jų pačių, VSD nuomojamame bute ir ją pilnai išlaikė, V.Kusienė į abu klausimus atsakė vienodai: "apie tai jau buvo rašyta". Tą patį pakartojo ir paklausta, kodėl neatsako į jai nepatogius klausimus.

Beje, tiek E.Kusaitės mama, tiek teta jau ne vieną mėnesį varsto įvairių redakcijų duris, pagalbos kreipėsi ir į politikus, ir į visuomenines organizacijas. Pirmadienį Drąsiaus Kedžio šalininkams pradėjus prie prokuratūros bado akciją, I.Jeleniauskaitė teigė, jog prie jos nori prisijungti ir E.Kusaitės artimieji. Tačiau jau ketvirtadienį jos nežinojo, ar tai darys. "Reikėtų badauti, bet nežinau kaip čia gausis, D.Kedžio šalininkų daug, o mes tik dviese", - portalui 1diena.lt kalbėjo E.Kusaitės teta.


Šiame straipsnyje: Eglė Kusaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių