Įspėjimas: vagys ruošiasi darbymečiui (patarimai, kaip apsisaugoti)

Saugos specialistai teigia, kad per didžiąsias metų šventes vagysčių padaugėja apie 20-30 proc. ir įspėja gyventojus, kad šį ilgąjį Kalėdų savaitgalį ir per Naujuosius metus vagys gali darbuotis itin aktyviai.

„Ekskomisarų biuro“ Elektroninės saugos skyriaus direktoriaus pavaduotojas Antanas Sakalauskas sako, kad šventės vagims palankus metas dėl kelių aspektų: daug gyventojų išvyksta švęsti kitur ir palieka savo butus ar namus tuščius; per šventes žmonės būna atsipalaidavę ar net apsvaigę, todėl elgiasi neapdairiai. Dėl šventinių renginių Vilniuje ir kituose didžiuosiuose miestuose susidaro automobilių spūstys, kurios apsunkina policijos ir saugos tarnybų darbą, o šiemet ir oro sąlygos nusikaltėliams gali būti itin palankios.

„Jei taip gausiai snigs, kaip iki šiol, tai per šias šventes vagysčių bus gerokai daugiau nei pernai. Vagys žino, kad tokiomis oro sąlygomis policijai ir saugos tarnyboms sunku greitai atvažiuoti“, – sakė bendrovės atstovas.

Keturi vagysčių tipai

Pasak A. Sakalausko, vagystės per šventes dažniau būna kelių tipų. Vagių taikiniu tampa priemiesčiuose, atokiau nuo miesto nutolę namai. Nusikaltėliai į juos braunasi šaudant fejerverkams, todėl šventimo įkarštyje aplinkiniai neišgirsta dūžtančių stiklų ar kito įsilaužimo metu keliamo triukšmo.

Kitas vagysčių tipas, kai nusikaltėliai darbuojasi šeimininkams esant namuose, ypač – per Naujuosius. Nuo tokių vagių dažniausiai nukenčia daugiabučių namų gyventojai. Per Naujųjų euforiją žmonės būna atsipalaidavę, eina į lauką džiaugtis fejerverkais, sveikinti vieni kitų, todėl durys dažnai lieka neužrakintos. Tuo naudojasi vagys, kurie eina per visus laiptinės butus, ir užsuka pas tuos, kurių namai neužrakinti, tuomet čiumpa pirmuosius pasitaikiusius vertingesnius daiktus: svečių ir šeimininkų rankines, pinigines, kailinius, paltus. Jei į butą užsukęs vagis netyčia sutinka šeimininką ar kitą žmogų, tiesiog mandagiai atsiprašo, kad neva ėjo pas kitą kaimyną ir supainiojo aukštą, pasveikina su šventėmis ir keliauja toliau ieškoti lengvo grobio.

Trečias tipas šventiniam laikotarpiui būdingų vagysčių – žaibiškos, kuomet nusikaltėliai brutaliai išdaužia langą, vitriną ar išlaužia duris ir stveria vertingus daiktus. Nuo tokių nusikaltimų nukenčia miesto centre esančios parduotuvėlės ir kitos prekybos įmonės, esančios netoli tų vietų, kur vyksta masiniai renginiai. Kai gyventojai važiuoja prie miesto eglės žiūrėti fejerverkų, susidaro spūstys, todėl policijai ar saugos tarnybai sudėtingiau atvykti į įvykio vietą. Be to, švenčių metu policijai ir taip netrūksta gyventojų iškvietimų.

Per šventes taip pat reikia saugotis kišenvagių, kurie darbuojasi ten, kur būna labai daug žmonių – prekybos centruose, įvairiuose renginiuose ir visuomeniniame transporte.

Kaip apsisaugoti?

Norint apsisaugoti nuo vagių, patariama prieš išvykstant iš namų ne tik įjungti signalizaciją, gerai užrakinti duris, tačiau ir palikti koridoriuje ar kuriame nors kambaryje įjungtą šviesą. Vagys dažniausiai prisibijo lįsti į būstus, jeigu nėra tikri, kad namuose nėra šeimininkų. Taip pat rekomenduojama paprašyti kaimynų, kad jie užmestų akį į jūsų namus, ar viskas tvarkoje, ir nesiskelbti socialiniuose tinkluose, kur švęsite šventes ar vyksite atostogauti. Jei draugams „Facebook“ sienoje pranešite, kad Kalėdas ar Naujuosius sutiksite Paryžiuje, per šventes galite sulaukti neprašytų svečių.

O jei švenčiate namuose, nutarkite, kuris šeimos narys bus atsakingas už tai, kad per šventinį šurmulį namų durys visuomet bus užrakintos.

Saugos specialistai taip pat rekomenduoja geriau namuose nelaikyti pinigų, papuošalų, juvelyrinių dirbinių ir kitų mažų brangių daiktų, kurie yra mėgstamiausias vagių grobis. O jei brangenybes laikote namuose, užrakinkite jas patikimai prie sienos pritvirtintame seife ir nepamirškite vakarais užsitraukti užuolaidų, kad jus per žiūronus stebintys nusikaltėliai nepamatytų, kur dedate brangius daiktus, papuošalus.

Nusikaltėlių žvalgybą taip pat gerokai palengvinsite, jei į socialinius tinklus įkelsite nuotraukas, kuriose matosi, kas yra jūsų būste.

Kaip atpažinti vagis?

Pasak „Ekskomisarų biuro“ atstovo A. Sakalausko, profesionalūs vagys ruošiasi vagystei ir atlieka „namų darbus“: išsirenka ir stebi būsimą auką. Todėl jei pastebėjote netoli jūsų namų stovinčius įtartinus automobilius ar žmones, nebijokite prieiti ir paklausti, ko jiems reikia, ko jie ieško, pasistenkite įsidėmėti veidą, užsirašyti automobilio valstybinį numerį, pasižiūrėti, kaip jie elgiasi, kai juos užkalbinate. Vagis greičiausiai atbaidys jau vien tai, kad susidomėjote jais.

Prieš šventes į jūsų duris gali pasibelsti ir įvairūs prekių siūlytojai ar tikrintojai, kuriais neretai apsimeta vagių žvalgai. Jei juos įsileisite, jie apžiūrės jūsų namus – ar yra signalizacija, kaip ji pajungta, kur ir kokie yra  jūsų daiktai arba kur galite būti juos paslėpę.


Šiame straipsnyje: vagysšventėsvagystė

NAUJAUSI KOMENTARAI

o ar

o ar portretas
tokiam darbui reikalingas patentas?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių