Iš G.Petriko priteista daugiau kaip 18 mln. litų

Vilniaus apygardos teismas nepasigailėjo buvusio EBSW vadovo Gintaro Petriko. Jis pripažintas kaltu dėl Lietuvos valstybinio komercinio banko (LVKB) sužlugdymo ir nuteistas pusšeštų metų kalėti.

Pritaikyta amnestija

Taip pat patenkintas ir prokuroro pareikštas civilinis ieškinys - buvęs EBSW vadovas Turto bankui privalės sumokėti 18 mln. 693 tūkst. litų.

Atsižvelgiant į laiką, kurį G.Petrikas praleido suimtas, kalėti, ir amnestiją, jam bausmė sumažinta šeštadaliu, tačiau, kaip teigė teismas, sumažinimas negali būti didesnis nei vieneri metai. G.Petrikas lieka suimtas.

Šis nuosprendis gali būti apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Anot teismo, byloje užtenka duomenų, kad G.Petrikas netinkamai vykdė savo pareigas, nereikalavo prognozuoti paskolų ėmėjų finansinės būklės, nors kaip LVKB tarybos pirmininkas, privalėjo tai daryti.

Pats G.Petrikas paskelbiant nuosprendį nedalyvavo. To pageidavo jis pats.

Sužlugdė banką

G.Petrikas buvo kaltinamas sužlugdęs LVKB, kai EBSW valdomos keturios įmonės negrąžino iš banko paimtų paskolų: "Custos" - 4,5 mln. litų, "Evadis" - 4,9 mln. litų, "Autopaletė" - 4,62 mln. litų ir "Statybinių medžiagų investicija" - 2,68 mln. litų.

Pasak valstybinį kaltinimą šioje byloje palaikiusio Generalinės prokuratūros prokuroro Gintaro Plioplio, be jokio užstato imdamas paskolas iš banko, G.Petrikas puikiai žinojo, kad jų niekada negrąžins. Tuo labiau, kad dvi EBSW bendrovės realiai nevykdė jokios veiklos, jos buvo įsteigtos tik tam, kad gautų paskolas iš bankų ir padengtų kitus kreditus.

Pats G.Petrikas kaltu prisipažino dalinai. Jis kategoriškai paneigė prisidėjęs prie „Custos“ ir „Statybinių medžiagų invetsicija“ paimtų paskolų, tačiau prisipažino, jog buvo atsakingas, kad paskolas laiku gražintų bendrovės „Evadis“ ir „Autopaletė“. Tačiau tai esą buvo padaryta ne dėl jo kaltės.

Kalta tuometinė Vyriausybė

Buvusio EBSW vadovo teigimu, 1996 m., likus keturiems mėnesiams iki paskolų grąžinimo, jis buvo sulaikytas ir apkaltintas sukčiavimu. Kai po keturių mėnesių išėjo iš areštinės, terminas gražinti pinigus jau buvo praėjęs.

„Paradoksas, mane apkaltina dėl tų pačių negražintų kreditų, po to kaltinimus panaikina, bet tada jau atsiranda realus nusikaltimas - turto iššvaistymas. Bet kas dėl to kaltas spręsti jums“, - sakydamas paskutinį žodį aiškino G.Petrikas.

Jis neneigė, jog šios dvi įmonės buvo sukurtos tik tam, kad paimtų paskolas iš banko, o šiais pinigais būtų padengiami kitų EBSW įmonių įsiskolinimai bankams. „Mūsų valstybė dabar daro tą patį, ima paskolas, kad padengti anksčiau paimtų paskolų likučius. Tai nėra pagirtina, bet ir nėra kriminalinio nusikaltimo“, - pavyzdį pateikė buvęs EBSW vadovas.

Anot G.Petriko, LVKB sužlugdė ne jo vadovaujama EBSW, o valstybė. Tuo metu EBSW įmonės buvo gerbiamos ir bankai joms dosniai dalijo kreditus su 60 - 100 proc. metinėmis palūkanomis. Tačiau Adolfo Šleževičiaus Vyriausybė dirbtinai sukėlė bankų krizę, neleisdama jiems didinti įstatyminio kapitalo.

Kaip dabar mano G.Petrikas, tai greičiausiai, padaryta specialiai - buvo apsižiūrėta, kad tris valstybinius bankus valstybė prarado per daug pigiai, todėl buvo sugalvota sužlugdyti privačius, juos išpirkti ir brangiai parduoti.

„Kaltinti EBSW bankų sugriovimu Lietuvoje yra politikavimas, vienų partijų sąskaitų suvedinėjimas su kitomis. Vyko nerealūs dalykai. Šiandien mes turime gal dar mažesnę krizę nei tuo metu ir dirbti buvo nelengva, bet, kaip sakoma, atvežė G.Petriką į Lietuvą ir vėl prasidėjo krizė“, - sakė G.Petrikas.

Turtas areštuotas

Valstybinį kaltinimą šioje byloje palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Plioplys prašė G.Petrikui skirti 6 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę.

Vilniaus apygardos teismas dėl didelio civilinio ieškinio yra areštavęs visą G.Petriko turtą: keturias teisiamojo banko sąskaitas, vertybinius popierius, medžioklinį šautuvą, 91 šovinį, televizorių Sony, vaizdo magnetofoną Sony ir dulkių siurblį.

Teismo žiniomis, Rygoje esančiame „Saulės“ banke G.Petrikas turi 150 tūkst. 20 JAV dolerių. Kitoje to paties banko sąskaitoje - 328 dolerius.

Danijos sostinėje esančio „Nordea“ banko G.Petriko sąskaitoje yra 26 tūkst. 882 doleriai, dar viename banke - 3750 dolerių.

Pabėgo iš Lietuvos
G.Petrikas iš Lietuvos pabėgo 1997 metais. JAV jis gyveno svetima pavarde, vertėsi akinių nuo saulės prekyba.

2004-ųjų pavasarį Lietuvos prašymu buvusį EBSW prezidentą sulaikė JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai. Kurį laiką lietuvis bylinėjosi dėl ekstradicijos, rašė skundus, tačiau vėliau pranešė sutinkąs būti išduotas.

2007-ųjų rugsėjo 20 dieną G.Petrikas pargabentas į Lietuvą.

Liepos 27 d. Kauno apyygardos teismas G.Petriką pripažino kaltu dėl „Kauno holdingo kompanijai“ priklausiusių 24 mln. litų iššvaistymo ir nuteisė 7 metų laisvės atėmimo bausme. G.Petrikas šį nuosprendį apskundė, tačiau jo apeliacinis skundas buvo atmestas.


Šiame straipsnyje: Petrikasnuosprendis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių