G.Petrikas tikisi Dievo ir teisėjo malonės

“Atvežė Petriką į Lietuvą ir vėl prasidėjo krizė”, - ketvrtadienį sakydamas paskutinį žodį Vilniaus apygardos teisme šmaikštavo Lietuvos valstybinio komercinio banko (LVKB) turto iššvaistymo organizavimu kaltinamas buvęs EBSW grupės prezidentas Gintaras Petrikas.

Nebuvo visagalis

G.Petrikas yra kaltinamas sužlugdęs LVKB, kai EBSW valdomos keturios įmonės negrąžino iš banko paimtų paskolų: "Custos" - 4,5 mln. litų, "Evadis" - 4,9 mln. litų, "Autopaletė" - 4,62 mln. litų ir "Statybinių medžiagų investicija" - 2,68 mln. litų.

G.Petrikas kategoriškai neigia prisidėjęs prie „Custos“ ir „Statybinių medžiagų invetsicija“ paimtų paskolų.

Nors tuometiniai LVKB vadovai, valdybos pirmininkas Algimantas Bartusevičius ir jo pavaduotoja Kristina Dabašinskaitė yra sakę, jog G.Petrikas buvo toks įtakingas žmogus, kad jie negalėjo nepaklusti jo nurodymui suteikti šioms įmonėms paskolas, buvęs EBSW vadovas ketvirtadienį iš šių liudijimų tik pasityčiojo: „Aš nebuvau visagalis. O jei kalbėti apie autoritetus, tai A.Bartusevičius ir K.Dabašinskaitė buvo tokios asmenys, kurios sugebėdavo atsakyti net pačiam premjerui“.

G.Petriko teigimu, banke visi nurodymai buvo atliekami tik raštu, įsakinėti kažkam žodžiu, nebuvo įmanoma. „Kodėl jie visą kaltę vertė man? Todėl, kad tuo metu patys buvo kaltinamieji“, - pats paklausė ir pats atsakė buvęs EBSW vadovas.

Pripažino kaltę

G.Petrikas pripažino, jog buvo atsakingas, kad paskolas laiku gražintų bendrovės „Evadis“ ir „Autopaletė“, tačiau tai buvo padaryta ne dėl jo kaltės. Esą 1996 m., likus keturiems mėnesiams iki paskolų grąžinimo, jis buvo sulaikytas ir apkaltintas sukčiavimu. Kai po keturių mėnesių išėjo iš areštinės, terminas gražinti pinigus jau buvo praėjęs.

„Paradoksas, mane apkaltina dėl tų pačių negražintų kreditų, po to kaltinimus panaikina, bet tada jau atsiranda realus nusikaltimas - turto iššvaistymas. Bet kas dėl to kaltas spręsti jums“, - aiškino kaltinamasis.

G.Petrikas neneigė, jog šios dvi įmonės buvo sukurtos tik tam, kad paimtų paskolas iš banko, o šiais pinigais būtų padengiami kitų EBSW įmonių įsiskolinimai bankams.

"Mūsų valstybė dabar daro tą patį, ima paskolas, kad padengti anksčiau paimtų paskolų likučius. Tai nėra pagirtina, bet ir nėra kriminalinio nusikaltimo“, - pavyzdį pateikė buvęs EBSW vadovas.

Banko nežlugdė

Valandą trukusioje kalboje G.Petrikas nepamiršo paminėti, jog LVKB sužlugdė ne jo vadovaujama EBSW, o valstybė. Pasak jo, tuo metu buvo tokia ekonominė padėtis, kad EBSW įmonės buvo gerbiamos, o bankai joms dosniai dalijo kreditus su 60 - 100 proc. metinėmis palūkanomis.

„Mes neturėjome jokio tikslo apgauti banką. LVKB buvo mūsų perspektyviausias objektas ir davė nemažą pelną 1993 - 1994 metais. Po to atėjo bankų krizė, bet dėl to galima kaltinti tik tuometinę Vyriausybę“, - pasakojo kaltinamasis.

Anot jo Adolfo Šleževičiaus Vyriausybė bankų krizę sukėlė dirbtinai. Norėdami vystyti savo veiklą, bankai norėjo didinti įstatyminį kapitalą, tačiau Vyriausybė tai daryti neleido.

Kaip dabar mano G.Petrikas, tai greičiausiai, padaryta specialiai - buvo apsižiūrėta, kad tris valstybinius bankus valstybė prarado per daug pigiai, todėl buvo sugalvota sužlugdyti privačius, juos išpirkti ir brangiai parduoti.

„Kaltinti EBSW bankų sugriovimu Lietuvoje yra politikavimas, vienų partijų sąskaitų suvedinėjimas su kitomis. Vyko nerealūs dalykai. Šiandien mes turime gal dar mažesnę krizę nei tuo metu ir dirbti buvo nelengva, bet, kaip sakoma, atvežė G.Petriką į Lietuvą ir vėl prasidėjo krizė“, - kalbėjo G.Petrikas.

Tiki teisngumu 

Iš dalies kaltu prisipažinęs G.Petrikas savo kalboje padėkojo visiems proceso dalyviams: prokurorui už žmogiškumą, teisėjui - už sąžiningą ir profesionalų teismo procesą.

Jo teigimu, kadangi tuo pat metu Kauno apygardos teisme buvo nagrinėjama dar viena jo byla, jis gali lyginti šiuos du procesus ir jie skiriasi kaip diena ir naktis.

G.Petrikas sakė nežinantis kokia jam bausmė bus skirta, tačiau aiškino tikintis, jog ji bus teisinga. Skiriant bausmę kaltinamasis prašė atsižvelgti į tai, jog jis jau beveik 4 metus yra suimtas ir juos praleidęs pačiomis blogiausiomis sąlygomis. „Atkentėta yra nemažai, kalėjimas yra geriau nei tardymo izoliatorius“, - įsitikinęs buvęs EBSW vadovas.

Prašė jis atsižvelgti ir į savo šeimyninę padėti - yra žmona ir trys nepilnamečiai vaikai - vyriausiajam tuoj bus 12 metų, dukrai Sašai - 8-eri, o jauniausiajam Lukui - 5 metai.

“Tepadeda jums Dievas priimant patį teisingiausią sprendimą“, - savo kalba baigė G.Petrikas.

Nuosprendis šioje byloje bus skelbiamas vasario 22 d. G.Petrikas paprašė jam leisti jame nedalyvauti.

Nori prisiteisti milijonus

Valstybinį kaltinimą šioje byloje palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Plioplys prašo G.Petrikui skirti 6 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę bei priteisti Turto banko pareikštą ieškinį 18 mln. 693 tūkst. litų.

G.Plioplio teigimu, be jokio užstato imdamas paskolas iš banko, G.Petrikas puikiai žinojo, kad jų niekada negrąžins. Tuo labiau, kad dvi EBSW bendrovės realiai nevykdė jokios veiklos, jos buvo įsteigtos tik tam, kad gautų paskolas iš bankų ir padengtų kitus kreditus.

Pats G.Petrikas teisme neigė turėjęs įtaką LVKB. Jo tegimu, EBSW grupė turėjo tik 20 proc. banko akcijų ( 51 proc. valdė valstybė), todėl jis negalėjo ir neturėjo teisės kištis į banko operatyvinę veiklą.

Pasak EBSW vadovo, tuo metu Lietuvos bankai paskolas suteikdavo tik pusmečiui arba metams, todėl tik nuolat skolinantis iš kitų bankų buvo galima grąžinti kreditus.

Visos LVKB bėdos, anot G.Petriko prasidėjo kai tuometinis premjeras Adolfas Šleževičius paprašė suteikti paskolą vienai ant bankroto slenksčio atsidūrusiai valstybės įmonei. Bankui atsisakius tai padaryti, prasidėjo konfliktai su Vyriausybe. Ši neleido didinti įstatinio kapitalo, todėl tik 20 mln. litų įstatinio kapitalo turėjęs bankas, pradėjo merdėti.

Areštuotas net dulkių siurblys

Vilniaus apygardos teismas dėl didelio civilinio ieškinio yra areštavęs visą G.Petriko turtą: keturias teisiamojo banko sąskaitas, vertybinius popierius, medžioklinį šautuvą, 91 šovinį, televizorių Sony, vaizdo magnetofoną Sony ir dulkių siurblį.

Teismo žiniomis, Rygoje esančiame „Saulės“ banke G.Petrikas turi 150 tūkst. 020, 84 JAV dolerio. Kitoje to paties banko sąskaitoje - 328 dolerius.

Danijos sostinėje esančio „Nordea“ banko G.Petriko sąskaitoje yra 26 tūkst. 882 doleriai, dar viename banke - 3750 dolerių.

Jei G.Petrikas bus pripažintas kaltu dėl jam inkriminuojamų nusikaltimų visas jo turtas gali būti konfiskuotas arba panaudotas ieškiniui padengti.

Pabėgo iš Lietuvos

G.Petrikas iš Lietuvos pabėgo 1997 metais. JAV jis gyveno svetima pavarde, vertėsi akinių nuo saulės prekyba.

2004-ųjų pavasarį Lietuvos prašymu buvusį EBSW prezidentą sulaikė JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai. Kurį laiką lietuvis bylinėjosi dėl ekstradicijos, rašė skundus, tačiau vėliau pranešė sutinkąs būti išduotas.

2007-ųjų rugsėjo 20 dieną G.Petrikas pargabentas į Lietuvą.

Liepos 27 d. Kauno apyygardos teismas G.Petriką pripažino kaltu dėl „Kauno holdingo kompanijai“ priklausiusių 24 mln. litų iššvaistymo ir nuteisė 7 metų laisvės atėmimo bausme. Jis buvo suimtas teismo salėje.

G.Petrikas šį nuosprendį apskundė, tačiau jo apeliacinis skundas buvo atmestas.


Šiame straipsnyje: Petrikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių