Ganykloje – pašautų karvių agonija

Medžiotojų ar brakonierių paleistos kulkos pakirto dvi to paties savininko ganykloje pririštas karves, aiškinasi Panevėžio rajono policijos pareigūnai.

Ginklu naktį besišvaisčiusių piktavalių kulkų neišvengusias karves ganykloje surado ryte apie 6 val. melžti atvažiavę šeimininkai. Vos už dviejų kilometrų nuo Vadoklių esančioje ganykloje dar garavo nusikankinusių gyvulių kraujas.

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininko Alberto Mikašausko teigimu, viena šalia kitos besiganiusias karves galėjo pakirsti ta pati kulka. Perėjusi kiaurai vienos tešmens kulka kliudė antrosios tešmenį ir įstrigo dešinės pusės užpakalinės kojos kaule.

Spėjama, kad į gyvulius šauta apie 3 val. Karvių kančios galėjo tęstis net kelias valandas.

Peršautajai į tešmenį kulka pažeidė tik minkštuosius audinius – ganykloje pririštas gyvulys nugaišo nukraujavęs sukdamas ratus.

Antrąją karvę šeimininkai dar rado leisgyvę. Tačiau, pasak A.Mikašausko, jos išgelbėti nebebuvo įmanoma. Kad nutrauktų kančias, gyvulys buvo išvežtas paskersti į Naujamiesčio kaime esančią skerdyklą.

Kitos maitą prisieis išgabenti gyvūnų kilmės atliekas utilizuojančiai „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ įmonei.

Gyvuliai nebuvo drausti.

Netoliese pašautųjų karvių ganėsi dar du to paties šeimininko gyvuliai. A.Mikašausko nuomone, joms kulkų pavyko išvengti turbūt tik todėl, kad laikėsi atokiau.

Šešėlis medžiotojams

Karvių šeimininkai Sigitas ir Lina Janioniai be vaistų vakar negalėjo išsiversti. Nušautos karvės buvo pagrindinės dvi mažametes dukreles auginančios šeimos maitintojos.

„Per dieną po 25 litrus pieno primelždavom. Abiejų pienas riebus, abi jau buvo veršingos. Netekome pagrindinių pajamų. Dirbau privačioje firmoje, bet ji bankrutavo taip ir neatsiskaičiusi. Dabar ta nelaimė su karvėmis. nežinau, kaip išgyvensime“, – sunkiai žodžius rinko nelaimės prislėgtas S.Janionis.

Anot jo, iš kitų dviejų karvių šeima kol kas pajamų negauna: viena dar telyčia, kita – užtrukusi.

Vyras guodžiasi bent tuo, jog neseniai buvo įdarbintas Jotainių socialinės globos namuose.

Šeimininkai patirtų nuostolių dar nespėjo suskaičiuoti. Jaunai šeimai jie turėtų būti nemaži. S.Janionis prarastas karvutes vertina daugiau nei po 2500 Lt. Anot jo, už tiek nusipirkti gerą, pieningą karvę sunkiai įmanoma.

Neseniai pats norėjęs didinti bandą, bet tokios sumos jam neužteko.

S.Janionio nuomone, jo karves pražudė atsitiktinė medžiotojų kulka.

„Gal į ganyklą buvo išbėgęs žvėris, medžiotojas šovė į jį, bet nepataikė ir kulka nuklydo į karvę. Vietiniai pasakoja, kad tikrai tą naktį buvo medžiojama“, – svarstė vadoklietis.

Anot vyro, netgi patys medžiotojai yra prasitarę, kad gyvulius pakirsti galėjo atsitiktinė jų kolegų paleista kulka.


Kad naktį ginklu galėjo švaistytis ne piktavaliai brakonieriai, o patys medžiotojai, pripažįsta turintys įtarimų ir kaimo žmonės.

„Prisigėrę „arielkos“ grįždami iš medžioklės galėjo sumaišyti karvę su briedžiu“, – versiją kėlė paviešinti pavardės nepanoręs vadoklietis.

Gyventojų spėliones dar labiau kursto žinia, kad karvės pašautos „Tauro“ medžiotojų būrelio medžioklės plotuose.

Keršto versiją atmeta

„Tauro“ pirmininkas Antanas Petrauskas neslepia, kad nelaimės naktį būrelio vyrai medžiojo, tačiau versiją, kad jų kulka pakirto ganykloje besiganiusius gyvulius, pirmininkas atmeta.

„Mūsų versija, kad čia – kerštas karvių savininkams. Mūsų medžiotojai karvių su laukiniais žvėrimis sumaišyti negalėjo – nei briedžių, nei elnių nemedžiojame, tam net licenzijos neturime. Mūsų plotuose netgi nėra tokių žvėrių“, – tvirtino A.Petrauskas.

Medžiotojas netiki, kad dvi karves pašovė ta pati kulka. Jo nuomone, šaulys turėjo nusitaikyti du kartus.

„Jei pareigūnai kulką ras, bus labai lengva patikrinti visų medžiotojų šautuvus“, – teigė būrelio pirmininkas.

Karvių savininkas kategoriškai atmeta medžiotojų iškeltą keršto versiją. Pasak S.Janionio, jis jokių priešų neturintis ir nė neįsivaizduoja, kas ir už ką galėtų taip šaltakraujiškai susidoroti su gyvuliais.

Vadoklių apylinkėse medžioklės plotus turi bent keturi medžiotojų būreliai. Nelaimės išvakarėse netoli Vadoklių aidėjo ir „Ąžuolo“ būrelio vienos iš keturių medžiotojų grupių šūviai. Tačiau būrelio pirmininkas Albertas Kaminskas tvirtina, jog jam vyrai nieko neminėjo apie Vadoklius sukrėtusią nelaimę.

„Gal jie net ir negirdėjo šūvių, o jei ir būtų išgirdę, turbūt nė dėmesio nebūtų atkreipę. Tose apylinkėse daug būrelių medžioja“, – svarstė A.Kaminskas.

Palikta pačių sąžinei

Medžiotojų ir žvejų draugijos Panevėžio skyriaus vadovas Petras Narbutas mano, kad šaulys karves galėjo palaikyti laukiniais gyvūnais, mat naktį automobilių žibintų apšviestos karvių akys šviečia taip pat, kaip elnių ar briedžių.

Tačiau P.Narbutas neigia kaimo žmonių įtarimus, kad žiauriai su gyvuliais galėję pasielgti ne piktavaliai brakonieriai, o pasirūpinti gyvąją gamta įsipareigoję neblaivūs medžiotojai. Esą laikai, kai vyrai laimikį laistydavo stipriaisiais gėrimais – praeityje.

„Šiais laikais taip nebūna, kad medžiotojai prisigėrę važiuotų. Netgi jei vairuotojas blaivutėlis, policija ar aplinkosaugininkai, sustabdę medžiotojų mašiną, visų blaivumą patikrina. Užtenka viršyti 0,4 prom., kad ginklą besivežantis medžiotojas baudos neišvengtų“, – tvirtino P.Narbutas.

Vis dėlto tradicijos po medžioklės išlenkti stiklelį vyrai neatsisako. Anot P.Narbuto, per pastaruosius metus ne vienas Panevėžio rajono medžiotojas buvo baustas už tai, kad išgėręs su savimi turėjo ginklą.

Tačiau kiti reikalavimai medžiotojams gerokai sušvelninti. Medžioklė palikta jų pačių sąžinei.

„Medžiotojai niekam nebeprivalo atsiskaityti, kur medžiojo. Anksčiau dar turėdavę pranešti miškininkams, dabar atsakingi tik patys prieš save. Jie patys pildo medžioklės lapus, metus juos saugo ir patys juo sunaikina“, – aiškino P.Narbutas.

Kas susidorojo su gyvuliais, aiškinasi ikiteisminį tyrimą pradėję Panevėžio rajono policijos pareigūnai. Pasak komisariato viršininko pavaduotojo Gintauto Misiūno, tikrinamos dvi versijos – brakonierių savivalė arba medžiotojų neatsakingas elgesys. Anot pareigūno, apklausiamas gana platus medžiotojų ratas.

„Kol kas sunku pasakyti, ar patys nusikaltėliai matė, ką padarė. Nelaimė galėjo ir netyčia įvykti. Motyvo, kam reikėjo šauti, galima sakyti, nėra“, – teigė viršininkas.

Keršto versiją pareigūnas atmeta.
Iki vakar vėlyvo vakaro įtariamieji dar nebuvo nustatyti.


Šiame straipsnyje: ganyklakarvėbrakonierius

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių