Galimybę atimti milijardą litų iš šešėlio realia vadina mažiau nei trečdalis verslininkų

34 proc. įmonių vadovų nurodo, kad yra svarstę galimybę įmonę juridiškai perkelti į palankesnę mokestinę aplinką užsienyje. Tai rodo lapkričio mėnesį rinkos ir socialinių tyrimų kompanijos „Macroscope tyrimai” atliktas verslo lyderių, t.y. 1000-tuko didžiausių Lietuvos įmonių vadovų, požiūrio tyrimas. Tyrimas buvo skirtas sužinoti, kaip didžiųjų įmonių vadovai vertina šešėlinę ekonomiką.

Planus į kitų metų biudžetą surinkti papildomai 1 mlrd. iš šešėlinės ekonomikos kaip realius vertina 28 proc. respondentų. 86 proc. stambiųjų verslininkų pritaria teiginiui, kad jei mokesčių tarifai būtų sumažinti, verslas sumažintų šešėlį ir surinkimas į biudžetą padidėtų. 

„Tyrimo dalyvių prašėme išsakyti savo rekomendacijas, kaip geriausiai pavyktų optimizuoti šešėlį. Vadovai dažniausiai siūlo didinti mokestinės sistemos stabilumą, mažinti mokesčius, gerinti verslo sąlygas smulkiajam ir vidutiniam verslui bei veiklai pagal verslo liudijimus, didinti viešųjų pirkimų skaidrumą ir baudas kontrabandininkams, o taip pat įrengti kasos aparatus turgavietėse”, – pasakoja tyrimą vykdžiusi „Macroscope tyrimai” projektų vadovė Vaiva Šikšniūtė.

52 proc. apklaustų stambiųjų įmonių vadovų mano, kad nelegalioms veikloms (kontrabandai, už grynus pinigus dirbantiems autoriams ir kt.) tenka nuo pusės iki 100 proc. ekonominio šešėlio.

56 proc. respondentų nuo penktadalio iki 50 proc. šešėlio priskiria smulkiajam ir vidutiniam verslui. Mažiausiu šešėlio šaltiniu 83 proc. apklaustųjų mano esant stambųjį verslą. Vertinama, kad šs sugeneruoja iki penktadalio šešėlio.

45 proc. apklaustųjų nurodė, kad savo praktikoje su šešėline veikla susiduria dažnai arba labai dažnai, o 50 proc. retai arba labai retai. 3 iš 10 respondentų mano, kad be šešėlio dirba iki 30 proc. Lietuvos įmonių. Dar tiek pat nurodo, kad Lietuvoje skaidrių įmonių yra nuo 30 iki 50 procentų.

Verslo lyderių buvo prašoma įvertinti, koks šešėlinių pinigų kiekis tenka šimtui tūkstančių „legalių” pinigų. 16 proc. respondentų nurodo, kad ši suma gali sudaryti nuo 50 000 Lt. 45 proc. nurodo sumą nuo 20 iki 50 tūkstančių.

Duomenys surinkti lapkričio 11-18 dienomis, apklausoje dalyvavo 181 įmonių vadovai iš 1000 didžiausių Lietuvos įmonių (dienraščio „Verslo žinios” sudaromas sąrašas). Duomenys surinkti taikant CAWI metodą. Apklausą atliko rinkos ir socialinių tyrimų kompanija „Macroscope tyrimai”. Cituojant duomenis nuoroda į kompaniją – būtina.


Šiame straipsnyje: šešėliskontrabandaverslas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių