Dokumentų klastotojas verslą baigė teisiamųjų suole

Dokumentus klastojęs vilnietis, 23 metų Justas K. už savo nusikaltimus atsipirko gana švelnia bausme. Nors jis buvo pripažintas kaltu, Vilniaus 1-asis apylinkės teismas procesą baigė teismo baudžiamuoju įsakymų ir skyrė vyrui 3900 litų baudą.

Kadangi iškart po nusikaltimo atskleidimo Justas buvo sulaikytas dviem paroms, bauda jam sumažinta iki 3380 litų.

Kartu su Justu bauda skirta ir 34 metų Vilmai J. Jai teks susimokėti 1300 litus. Savo brandos atestatą „praganiusi“ kažkur Ispanijoje, į Lietuvą grįžusi moteris nusprendė, kad jai reikia naujo. Tiesa, kodėl prireikė šio dokumento, ji pareigūnams, paaiškinti nesugebėjo.

Užsimaniusiu brandos atestato, Vilma internete rado skelbimą, jog parduodami klastoti dokumentai. Ji susisiekė su Justu ir paprašė pagaminti brandos atestatą. Už šią paslaugą ji pažadėjo sumokėti 700 litų.

Suprantama, lengvai uždirbamais pinigais Justas nusprendė pasinaudoti. Jis paėmęs savo atestatą, kompiuteriu pagamino klastotę su Vilmos duomenimis. Deja, parduoti jo nespėjo, nes įkliuvo policijos pareigūnams.

Justas ikiteisminio tyrimo metu pripažino savo kaltę. Jis teigė, kad 2008 metais pats gavo Europos kompiuterio naudojimo pažymėjimą (angl. European Computer Driving Licence, ECDL).

Prasidėjus krizei jis neteko, trūko pinigų, todėl šių metų liepą sugalvojo, jog galėtų užsidirbti gamindamas netikrus dokumentus.

Kai kuriose Interneto svetainėse Justas įdėjo skelbimus, jog parduoda įvairius dokumentus ir pradėjo laukti. Jam paskambino mergina, kaip dabar aišku Vilma, kuri paprašė pagaminti netikrą brandos atestatą. Taip pat keli asmenys teiravosi dėl ECDL pažymėjimų.

Kai rugpjūčio pabagoje Justą sulaikė policijos pareigūnai pas jį buvo rasti 22 netikri dokumentai - Vilmai skirtas brandos atestatas, netikri ECDL ir Lietuvos Junior Achievment (jaunimo verslo ir ekonominio švietimo organizacija) diplomai.

Šį dokumentų klastotoją teisėsaugos institucijoms padėjo išaiškinti vienas Matematikos ir informatikos instituto darbuotojas. Internete aptikęs skelbimus apie parduodamus ECDL pažymėjimus, vyras pakraupo. Jo pirmoji mintis buvo, kad taip užsidirbti bando jo kolegos. Vyras nusprendė viską išsiaiškinti.

Jis susisiekė su dokumentų pardavėju ir nusipirko iš jo šį pažymėjimą už 130 litų. Iš karto buvo matyti, kad tai klastotė. Ant specialaus popieriaus, kuris yra naudojamas ECDL pažymėjimas spausdinti, nebuvo vandens ženklų, apšvietus ultravioletine šviesa nešvietė ant popieriaus esančios detalės, buvo matyti, kad pažymėjimas atspausdintas lazeriniu spausdintuvu.

Taip jis išsiaiškino, kad šio pažymėjimo pardavimas nesusijęs su mokomaisiais centrais, kurie turi teisę išduoti tokio tipo pažymėjimus. Toks ECDL pažymėjimas yra oficialus dokumentas, jis išrašomas tik tuo atveju, kai gaunami duomenys iš mokymo centrų.

Apie klastotę liudytojas pranešė policijai.

Antrą suklastotą ECDL pažymėjimą už 150 litų užsisakė pirkėju apsimetęs policijos pareigūnas, kuris ir sulaikė įtariamąjį klastotoją.

 


Šiame straipsnyje: teismasdokumentų klastojimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių