D.Kedžio dukters istorija turėtų pakeisti teisinę sistemą (papildyta)

Advokato Kęstučio Čilinsko teigimu, nuo pat pedofilijos bylos pradžios teisėsauga nedirbo nedirbo taip kaip reikėjo, todėl tai matydami žmonės buvo priversti sukilti prieš tokią sistemą.

Sistemą išgelbės viešumas 

Pirmadienio vakarą dalyvaudamas tiesioginėje TV3 laidoje “Be grimo”, kurioje bandyta išsiaiškinti, ar Venckų ir Kedžių namus daugiau nei savaitę apsupę žmonės elgesi teisingai, žinomas advokatas pareiškė, kad visuomenę prie esamos situacijos privedė pati teisėsauga nuo pat bylos pradžios dirbusi netinkamai – bylos nagrinėjimas vilkintas, o teismo posėdis, kuriame buvo nagrinėjamas Drąsiaus Kedžio dukrelės gyvenamosios vietos nustatymas buvo uždaras.

„Toks procesas turėtų būti viešas, kad žmonės patys įsitikintų, kokie yra įrodymai. Visuomenė yra per daug izoliuota nuo visuomenės“, - teigė K.Čilinskas.

Jo teigimu, Panevėžio apygardos teismo sprendimas sustabdyti skubų mergaitės perdavimą biologinei motinai Laimutei Stankūnaitei tik įrodo, kad žmonių poziciją, jog šioje istorijoje kažkas ne taip, teismas tik patvirtino.

K. Čilinsko nuomone, D.Kedžio dukters istorija turėtų atvesti prie teisinių reformų, nes Garliavoje susirinkę protestuotojai iškėlė labai svarbius klausimus – kodėl teismai nesilaiko įstatymų, kodėl nesilaiko nustatytų terminų, kodėl vienus gina, o kitų ne. „Viskas kas dabar vyksta išprovokuos teigiamus pasikeitimus“, - įsitikinęs advokatas.

Skubotas sprendimas tik pakenktų mergaitei

Prie Kedžių ir Venckų namų susirinkusius protestuotojus pateisina ir Seimo narė Aurelija Stancikienė. Pasak jos, mes šiuo metu negyvename teisinėje valstybėje, nes ir šis Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimas ir daugybė kitų yra visiškai nesuprantami žmonėms. „Teismo nutartį reikia vykdyti, bet jei teismų sprendimai neaiškūs ir nesuprantami, žmonės ne tik kad gali, bet ir privalo reikalauti teisingumo“, - kalbėjo Seimo narė.

Penkių vaikų motinos teigimu, ji D.Kedžio ir jo dukters istorijoje nesupranta nieko, jai kyla daugiau klausimų nei atsakymų – nuo pat bylos pradžios iki D.Kedžio kūno suradimo aplinkybių. „Nesuprantu, kaip galima skubiai atiduoti vaiką motinai, žinant kas nutartį galima skųsti ir vaiką, galbūt, reikės grąžinti atgal“, - laidoje piktinosi A.Stancikienė.

Jai pritarė ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės pavaduotoja Dalia Lapėnienė. „Sunkiai suprantamas motyvas, visi skubūs žingsniai šioje vietoje tik pakenkia vaiko interesams“, - kalbėjo ji apie teisėjo Broniaus Varsackio sprendimą mergaitę nedelsiant grąžinti L.Stankūnaitei.

„Apginkime nekaltą vaiką prieš tą supuvusį elitą, tarp kurio daug pedofilų“, - kalbėjusiems pritarė ir laidoje dalyvavęs žmogaus teisių ekspertas Henrikas Mickevičius.

Teismas buvo spaudžiamas

Vienintelis laidoje kalbėjęs Egidijus  Kūris, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas, nepateisino to, kas dešimtą dieną vyksta Garliavoje, visoje Lietuvoje ir užsienyje. Jo nuomone, Panevėžio apygardos teismas sustabdęs mergaitės grąžinimą biologinei motinai taip pasielgė paveiktas spaudimo, kuris buvo daromas ne tik teisėsaugininkams, bet ir politikams. „Šis sprendimas (teismo – red.past.) verčia kapituliuoti teisinę sistemą“, - kalbėjo jis.

E.Kūris teigia pastebėjęs, kad visoje šioje istorijoje yra nemažai manipuliavimo įstatymais faktų, kad ir Aido Venckaus pareiškimas, jog teismo antstolis galėjo teismo nutartį įteikti jam, jo darbo vietoje. Jis pasigedo ir ryžtingų policijos sprendimų, nors teigė niekada nesakęs ir nesakantis, kad policija prieš susirinkusius žmones turėjo naudoti prievartą. „Policija privalo užtikrinti, kad kliūtys būtų pašalintos“, - teigė E.Kūris.

Buvusiam Konstitucinio Teismo pirmininkui pasirodė keista, kad šioje istorijoje protestuojančių pusę palaikė tokie žmonės, kaip Generalinis policijos komisaras Vizgirdas Telyčėnas, pareiškęs, kad supranta Garliavoje susirinkusius žmones ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė. E.Kūrio nuomone, tokias pareigas užimantys žmonės turėtų atsargiau vertinti tokius dalykus.

Vis dėlto, E.Kūris pripažino, kad prie dabartinės situacijos, anot jo liepto galo, buvo einama ilgai ir reikės dar mažiausiai 20 metų, kad pasitikėjimas mūsų teisėsauga vėl sugrįžtų.

Teismo sprendimams - dvigubi standartai

Pakartojęs savo ne kartą ankščiau minėtą frazę, kad teismo nutartys turi būti vykdomos, E.Kūris nesugebėjo atsakyti į klausimą, kodėl net šioje byloje tam tikroms teismo nutartis taikomi dvigubi standartai – vienos jų vykdomos, kitos – ne.

„Aš neskaičiau bylos", - pasiteisino jis, kai pokalbis pasisuko apie Vilniaus apygardos teismo pernai metų spalio 6 d. paskelbtą nutartį, kurioje aiškiai pasakoma, kad įtarimai L.Stankūnaitei nepareikšti nepagrįstai.

Anot neskundžiamos teismo nutarties, byloje yra pakankamai įrodymų, kad mergaitės motina žinojo apie tvirkinimą ir suteikė sąlygas Andriui Ūsui tai daryti, todėl  turi patraukta baudžiamojon atsakomybėn.

Teismo nutartyje pabrėžiama, kad tvirkinamuosius veiksmus A.Ūsas atliko L.Stankūnaitės gyvenamojoje vietoje, kuomet ji dukrą pasiimdavo savaitgaliais. Nukentėjusioji mergaitė apklausos metu aiškino, jog tai buvo daroma kai jie trise – mama, A.Ūsas ir ji gulėdavo lovoje.

Pareikšti įtarimus L.Stankūnaitei turėjo tyrimą pedofilijos atlikę Vilniaus apygardos teismo prokurorai, tačiau ši nutartis taip ir nebuvo įvykdyta.

Šis prokurorų sprendimas yra nesuprantamas A.Venckui. Kaip ir Kėdainių rajono apylinkės teismo nutartis mergaitę nedelsiant grąžinti motinai. „Niekada nesakiau, kad teismo sprendimų nereikia vykdyti, bet net Panevėžio apygardos teismas pasisakė, kad skubus mergatės grąžinimas L.Stankūnaitei užkirstų kelią nutarties apskundimui ir pakenktų vaiko interesams“, - kalbėjo advokatas.

Jis teigė nesuprantantis, kas galėjo įtakoti B.Varsackio sprendimą, nes dar prieš mėnesį jis galvojo visiškai kitaip ir atmetė L.Stankūnaitės skundą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo. „Nesuprantu, kas pasikeitė per mėnesį. Jei skundas buvo atmestas, vadinasi teisėjas turėjo pagrindo manyti, kad L.Stankūnaitė prisidėjusi prie šios istorijos. O dabar priimamas priešingas sprendima bylos net nenagrinėjant iš esmės“, - laidoje kalbėjo A.Venckus.

Dėl Vilniaus apygardos teismo sprendimo nevykdymo internetu jau pasirašinėjama peticija, raginanti L.Stankūnaite patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Be to, kreiptasi į laikinai generalinei prokuratūrai vadovaujantį Raimondą Petrauską bei Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininką  Stasį Šedbarą, kas ši teismo nutartis būtų nedelsiant vykdoma.

Laidoje buvo klausta, ar palaikote žmones sutrukdžiusius dukrą atiduoti L.Stankūnaitei? Net 7230 žiūrovų į šį klausimą atsakė teigiamai ir tik 783 neigiamai  


Šiame straipsnyje: Kedys

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių