Susiskaičiuoti žuvusius

Gegužės 8-oji minima kaip Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje diena. Tačiau Rusijoje, o anksčiau Sovietų Sąjungoje, Pergalės diena buvo minima gegužės 9-ąją. Kodėl?

1945 m.  gegužės 6 vakarą Jungtinių pajėgų vadas amerikiečių generolas Dwightas Eisenhoweris paskelbė ultimatumą, jog vokiečiai privalo nedelsdami besąlygiškai kapituliuoti, antraip po dviejų dienų bus atnaujinti masiniai vokiečių pozicijų ir miestų bombardavimai. Vokiečių generolas Alfredas Jodlis pranešė apie ultimatumą admirolui Karlui Donitzui, kuris pagal balandžio 30-ąją nusižudžiusio Hitlerio testamentą buvo valstybės vadovas.

K. Donitzas įgaliojo A. Jodlį pasirašyti kapituliacijos aktą, ir tai įvyko Prancūzijos mieste Reimse pirmosiomis gegužės 7 d. valandomis – 2 val. 41 min. Iš sovietų pusės pasirašė generolas Ivanas Susloparovas, komandiruotas prie Sąjungininkų pajėgų štabo. Kapituliacija turėjo įsigalioti gegužės 8 d. 23val. 01 min.

Pakartotina kapituliacija

Stalinas buvo nepatenkintas, kad ne tie asmenys pasirašė, kad ne Berlyne pasirašė, ir pareikalavo naujos ceremonijos. Vinstonas Churchillis ironiškai pastebėjo, jog pasirašė vieną aktą dėl vokiečių, o dabar pasirašys kitą dėl rusų.

Antram pasirašymui Karlhorste prie Berlyno buvo atsiųstas Stalino favoritas maršalas Grigorijus Žukovas. Kad nedirgintų jautrių rusų, vietoj D. Eisenhowerio, kuris savo pareigomis buvo aukščiau už G. Žukovą, pasirašė jo pavaduotojas britas jungtinių pajėgų aviacijos maršalas Artūras Tedderis.

Rusai nesutiko, kad būtų daugiau nei trys nugalėtojų parašai, įskaitant G. Žukovo. Generolas de Gaulle‘is reikalavo, kad pasirašytų ir prancūzai. Taigi, jau keturi parašai. Visą vakarą vyko derinimai ir perspausdinimai. Pagaliau nutarta, kad amerikiečių ir britų atstovai pasirašys tik kaip liudininkai. Iš vokiečių pusės pasirašė K. Donitzo įgaliotas feldmaršalas Wilhelmas Keitelis.

Dokumentas buvo realiai pasirašytas 22 val. 43 min., kada Maskvoje jau buvo  gegužės 9-osios 00 val. 43 min. Pagal tekstą, kapituliacija įsigaliojo beveik tuoj pat, gegužės 8d. 23val. – lygiai kaip numatyta ir pirmajame kapituliacijos akte, pasirašytame Reimse. Todėl Vakarai, remdamasi abiem kapituliacijos aktais, ir mini gegužės 8-ąją kaip Pergalės Europoje dieną.

Stalinas nuo pat pradžių nusprendė atsidalinti tą pergalę, atsiriboti nuo savo sąjungininkų ir gegužės 9 d. rytą paskelbė įsakymą dėl pergalės saliuto Maskvoje, kuriame pranešė, kad besąlygiškos kapituliacijos aktas buvo pasirašytas gegužės 8-ąją Berlyne, tačiau čia pat įsakyme Pergalės diena pavadino gegužės 9-ąją.

Netekčių bedugnė, į kurią Rusija bijo pažvelgti

Net pirmas apvalus gegužės 9-osios jubiliejus 1955 m. buvo paminėtas be paradų. Dar buvo per daug liudininkų, mačiusių šios pergalės kainą. Pasak Stalino, žuvo 7 mln. žmonių. Kol jis buvo gyvas, niekas neginčijo, nors skaičius – visai iš lubų trauktas.

Tik prie Leonido Brežnevo 1967 m. atidengtas paminklas Nežinomam kareiviui prie Kremliaus sienos. Nuo Nikitos Chruščiovo laikų jau buvo pripažįstama, jog Tarybų Sąjunga per karą neteko 20 mln. gyventojų.

Prie Michailo Gorbačiovo skaičius buvo padidintas iki 27 mln. O šių metų vasarį per klausymus Rusijos Dūmoje „Patriotinis Rusijos piliečių auklėjimas. Nemirtingasis pulkas“? buvo pateikti pribloškiantys duomenys iš išslaptintų TSRS Plano komiteto archyvų, jog per karą žuvo 42 milijonai.

Dūmoje kariuomenės nuostolius bandyta tradiciškai mažinti iki 19,4 mln. Istorikas Borisas Sokolovas patvirtina bendrus duomenis, išskirdamas, jog šį skaičių sudaro 14 mln. civilių aukų ir beveik 27 mln. kariškių. Palyginimui, Rytų fronte žuvo 2,7 mln. vokiečių karių.

Dūmoje vasarį paskelbtame pranešime bandyta mažinti armijos nuostolių skaičių iki 19,4 mln. Per paskutinį oficialų bandymą skaičiuoti karo aukas 1993, jau prie Boriso Jelcino, istorikai sako patyrę didelį spaudimą pateikti tokius kariuomenės praradimus, kad jie būtų kuo artimesni vokiečių nuostoliams. Tada buvo paskelbta, jog žuvo 8,6 mln. sovietų karių.

Vokietija iš viso per karą neteko 7,4 mln. gyventojų, iš jų – 4,3 mln. kariškių visuose frontuose. O dėl karo pradžios šios valstybės susitarė drauge, 1939 rugpjūčio 23 pasirašydamos slaptuosius protokolus ir pirmą karo etapą iki 1941 birželio 22 praėję kaip sąjungininkės.

Dabartinė Kremliaus valdžia toliau pučia Pergalės dienos pompastiką, po kariniais paradais ir Georgijaus juostelėmis slėpdama siaubingą tiesą, kad milijonai piliečių buvo suvartoti kaip patrankų mėsa. Jų gyvybėmis buvo užkamšytas TSRS vadovybės nesugebėjimas kariauti. Vladimiras Putinas to viešai pripažinti negali, nes griūtų jo mitas apie vadą, kuris privalomas Rusijos valdžios viršūnėje.

Istorinė tiesa yra pavojinga dabartiniam režimui, vaizduojančiam ne mažesnį atsiribojimą nuo Vakarų kaip ir 1945 m. gegužę ir žvanginančiam ginklais ne prasčiau, kaip per Šaltąjį karą. Tačiau pagrindas pūstis yra labai netvirtas, nes jis padarytas iš melo, kuris nesulaikomai lenda į paviršių, ir kada nors Rusija išgirs tų 42 mln. aukų klausimą – Kodėl?

Tik tada, ieškodami atsakymo, jie pradės atsisveikinti su imperine praeitimi. Bet niekas nežino, kada Rusija kaip valstybė subręs tiek, kad galėtų pažvelgti į 42 mln. netekčių prarają, nes tik jos dugne rastų skaudų ir aiškų atsakymą apie savo klystkelius, kuriuose praleido beveik visą 20 amžių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Remis

Remis portretas
Teisingai autorius rašo,jog Pergalės diena [tik,gaila,ne mums] švenčiama Gegužės 8,o gegužės 9-tai koloradinių koloborantų pergalė.Tik kažkodėl jie vis tebetupi mūsų šaly.

Dalia

Dalia portretas
Žiūrėkit teisybei į akis. Lietuviui ir Hitleris, ir Stalinas yra žmogžudžiai, mes keikiam abu. Bet, kai rusai pradeda šlovinti Staliną, tai atsiprašau. Viskas būtų kitaip, kad Rusija išvadavusi nuo Hitlerio šalis, būtų nepamiršusi iš šalių išeiti, bet ji jas okupavo.

Algis

Algis portretas
Man 70 metu ,bet pirma karta girdziu ,kad minima geguzzes 8 d,o ne pergales diena ,is kur pas jus tiek neapykantos ,tiek naujuju'' istoriku'',visgi tai buvo ziaurus karas ,o kai kas GEDI ,kad ne vokieciai laimejo ji ,eikit jus sikti naujieji ;;istorikai''
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių