Skaudžią tiesą reikia pripažinti

Ketvirtadienį Vokietijos parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria iki pusantro milijono armėnų žūtis per Pirmąjį pasaulinį karą įvardijama kaip tautžudystė. Pasak Vokietijos radijo „Deutschlandfunk“, prieš balsavimą Bundestagas patyrė spaudimą ir iš Turkijos, ir iš Armėnijos.

Ankara įspėjo, kad ne tik Vokietijos ir Turkijos santykiai apskritai atsidurs pavojuje, bet po klaustuko ženklu pateks ir susitarimai dėl pabėgėlių ir visa Turkijos orientacija Europos link.

O Armėnija ragino Vokietijos parlamentarus nepasiduoti Turkijos bandymams juos įbauginti.

„Bundestago akimis, visiškai teisinga pripažinti, jog tai, kas prieš šimtą metų padaryta armėnams, buvo genocidas“, – sakė 1944 m. Turkijoje gimęs armėnų kilmės istorikas Mihranas Dabagas, kuris dabar yra Vokietijos pilietis  ir vadovauja Diasporos ir genocido tyrimų institutui Bochumo universitete.

Anot jo, Turkijos politiką vis dar lemia „atsiribojimas nuo armėnų ir kliūčių kėlimas bet kokiam turkų ir armėnų suartėjimui. Armėnų atžvilgiu įvykdyta tautžudystė nesiderina su Turkijos steigties mitu ir skaudžiai paliečia turkų identiteto klausimą.

Ši tautžudystė netinka Turkijos ir jos dabartinio prezidento Recepo Tayyipo Erdogano įvaizdžiui. Todėl jai ir negalima leisti tapti moderniosios Turkijos istorijos dalimi.

Tuo metu istorikai, įskaitant ir kai kuriuos armėnus, seniai priėjo išvadą, jog tai išties buvo genocidas“, – sakė pokalbyje su Vokietijos radiju istorikas M. Dabagas.

Jis pridūrė, jog toks Bundesatago nutarimas jau seniai pribrendęs. „Jeigu to nutarimo nebūtų buvę, jeigu ir armėnų diaspora nebūtų atkakliai saugojusi ir išlaikiusi atmintį, tai žodis „armėnai“ šiandien išvis Turkijoje nebūtų ištariamas.

O anksčiau, netgi pačioje pradžioje, tarp 1918 ir 1920 metų Otomanų imperijoje buvo ir kitokių pažiūrų, kurių išeities taškas – kaltės prisipažinimas“, – teigė istorikas Vokietijos radijui „Deutschlandfunk“.

Vokietijos parlamento žingsnį komentavo ir Slovakijos sostinės dienraštis „Sme“. Atsižvelgus į jau ir taip įtemptus Vokietijos ir Turkijos santykius, iš kurių tiek daug reikalaujama, būtų buvę suprantama, jeigu vokiečiai dar kartą būtų sprendimą atidėję.

„Tačiau pasiduoti Turkijos prezidentui atrodo vis mažiau prasminga. Erdoganas tik ką iškeitė gana nuosaikių pažiūrų vyriausybės vadovą į palankesnį sau, perėmė laikraštį „Zaman“ į savo rankas ir įvedė Valstybės konstitucijoje pataisą, leidžiančią kurdų deputatams panaikinti teisinę neliečiamybę. Būtų klaida suteikti Turkijos prezidentui dar daugiau galimybių maišyti kortas“, – rašė Bratislavos dienraštis.

Stambulo laikraštis „Vatan“ padėtį vaizdavo taip: „Ankaros ir Berlyno santykiai paskutiniu metu buvo gana problemiški. Dėl to Vokietija ir bando Turkijai pataikyti į silpną vietą. O mūsų vyriausybė ligi šiol niekuo neprisidėjo prie 1915-ųjų metų įvykių išaiškinimo. Bet jeigu mes patys nesugebame problemų išspręsti, neturėtume įsižeidę reaguoti, kai mus kiti dėl to sugėdina.“

Tačiau kitas, irgi Stambule išeinantis „Hürriyet“, rašė, jog „mūsų draugai vokiečiai daro klaidą. Su šia rezoliucija turkų požiūrio į armėnų patirtą tragediją nepakeisi. Atvirkščiai: jie tik dar stipriau laikysis įsikibę savo nuomonės.“

Pasak Amsterdamo dienraščio „Telegraaf“, balsuojant dėl rezoliucijos daugelio svarbių Vokietijos vyriausybės narių Bundestage nebuvo. Už tai  „Erdoganas atsakomybę dėl krizės asmeniškai suverčia Angelai Merkel. O jai išties daug pastatyta ant kortos. Todėl jos Bundestago salėje balsuojant trūko, kaip nebuvo ir užsienio reikalų ministro F.-W. Steinmeierio bei kanclerės pavaduotojo S. Gabrielio.

O Erdoganas grasino nutraukti susitarimą tarp Europos Sąjungos ir Turkijos dėl bėglių. Tačiau Angelai Merkel tikrai nereikia naujo srauto pabėgėlių iš Turkijos į Europą“, – rašė Nyderlandų laikraštis.

Tuo metu Maskvos verslo dienraštis „Komersant“ kaip tik prognozavo, kad savo nutarimu Bundestagas nustūmė vokiečių ir turkų derybas dėl bėglių į aklavietę.


Šiame straipsnyje: TurkijavokietijaArmėnija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių