NATO viršūnių susitikimo rezultatai

Po NATO aukščiausiojo lygio susitikimo Varšuvoje liepos 7–9 dienomis, žinoma, norisi klausti: o kaip jis pavyko, kas juo pasiekta? Tačiau užsienio spauda šiais klausimais nepriėjo prie jokios bendros išvados,  nuomonės čia kuo įvairiausios. Štai tik keletas.

Jungtinės Karalystės sostinės kairiųjų dienraštis „Guardian“ džiaugėsi, kad „NATO sustiprino savo rytinių narių gebėjimą apsiginti. Ir nors pirmosios reakcijos iš Maskvos pusės buvo nedraugiškos, tačiau bent jau gana santūrios.

Tai atitinka naujausius Rusijos reikalavimus dėl dialogo su Vakarais atnaujinimo. Varšuvoje 28 Aljanso šalys narės pabrėžė savo pasirengimą dialogui su Maskva ir pasitikėjimą kuriančių priemonių atgaivinimui.

Tačiau prieš ištiesiant ranką, reikėjo pademonstruoti jėgą“, – teigė Londono laikraštis. Būtent tai dar stipriau pabrėžė Amsterdamo dienraštis „Telegraaf“:

„NATO privalėjo reaguoti. Aneksuodama Krymą, faktiškai inkorporuodama Rytų Ukrainą, vykdydama iš anksto nepaskelbtas karines pratybas ir pažeidinėdama gyvybei pavojingu būdu vakarinę oro erdvę Rusija jau kurį laiką pasirodo kaip agresorė.

Užtat NATO dalinių dislokavimas Lenkijoje ir NATO narėse Baltijos šalyse čia buvo logiška pasekmė. Šios šalys realiai jaučia Maskvos grėsmę.

Tai, kad Michailas Gorbačiovas prabilo apie „beveik karo paskelbimą“, sukrečia. Tačiau dar labiau šokiruoja kai kurių NATO šalių narių nuogąstavimai dėl stiprybės demonstravimo.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frank-Walteris Steinmeieris ankstesnę savaitę sukritikavo NATO karines pratybas rytų Europoje. O Prancūzija pirmiausia norėtų lukterėti ir siekti dialogo su Rusija.

Tačiau dabar NATO turi rodyti vieningumą ir veiksmingumą. Nesantaika ir baimė čia pila vandens ant V. Putino malūno“, – nesuabejojo Nyderlandų laikraštis. 

Skeptiškiau, bet ta pačia gaida prabilo ir Prahos dienraštis „Hospodarske noviny“: „viršūnių susitikimas atnešė tik nedidelę pažangą – į Pabaltijį ir Lenkiją bus pasiųsta apie 4000 karių.

Vis dėlto dalyko žinovai pabrėžia, jog Rusijos vakarų karinė apygarda turi apie ketvirtadalį milijono karių. Jeigu NATO nori Putinui padaryti įspūdį, ji turi padaryti daugiau“, – teigė Čekijos sostinės verslo laikraštis. 

Kaip tik to nedaryti, ragino Bairoito dienraštis „Nordbayerischer Kurier“: „NATO susitikimas priėmė nutarimus, kurie sukelia nejaukų įspūdį. Vakarų aljansas nori dislokuoti dalinius Baltijos valstybėse ir Lenkijoje.

O kas bus, jeigu V. Putinas savo provokacijas tęs ar netgi paaštrins? Tada greitai galėtų įsisukti labai pavojingas smagratis“, Pabaltijį prisibijojo šiaurinės Bavarijos laikraštis.

Tačiau akcentus visai kitaip sudėliojo šiaurinės Vokietijos dienraštis „Neue Osnabrücker“: „NATO Varšuvoje ne tik nutarė sustiprinti ginkluotę savo Rytuose. Ji taip pat nusprendė atgaivinti dialogą su Rusija. Bet šis antras siekis – oi, koks painus!

Yra gerų priežasčių prezidentui V. Putinui nepalikti nė mažiausios abejonės, kad invazija į Pabaltijį pagal Krymo modelį yra visiškas tabu. Tačiau kaip tik tokių aiškių pareiškimų dėl tikslų ir užduočių Šiaurės Atlanto Santarvei NATO pastaraisiais keleriais metais pritrūkdavo,  skundėsi Osnabriuko dienraštis, vienas Vokietijos įžvalgiausiųjų.

Vėlgi abejonių pasėjo kitas Vokietijos laikraštis, šiaurinės Bavarijos „Nürnberger Nachrichten“: „NATO turi savęs paklausti, ar daliniai Rytų Europoje, „Awacs“ įspėjimo ir kontrolės sistema virš Viduržemio jūros, mokymo misijos Irake ką nors iš tiesų pakeis į gerą pusę?



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Timūras be būrio
    Timūras be būrio

    Potvynis Sibire nesibaigia, užtvindė jau ir urano kasyklas (skęstantys miestai, kaimai, namai su visu gyvuoju inventoriumi šiuo atveju – ne tiek svarbūs), taiką vis drumsčia ukrainiečių koviniai dronai (nepainioti su kovinėmis žąsimis),...

  • Strateginė migla
    Strateginė migla

    Agresija prieš kaimynus, tarptautinės teisės ignoravimu Maskva išvadavo Vakarų sąjungininkus nuo vidinio poreikio laikytis tam tikro komunikacijos etiketo. Auklėjimas laisvojo pasaulio atstovams trukdo nusileisti iki Rusijos nebeprezidento D...

  • E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką
    E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką

    Skleidžiasi pavasaris. Nusilpę Ukrainos gynėjai gaus dalį jiems reikalingos amunicijos. Nukentėję Ukrainos miestai turėtų gauti daugiau oro gynybos priemonių. JAV politinė sistema pagaliau, vėluodama pusę metų, pasiekė rezultatą, kurio norėjo d...

  • Willkommen in Litauen
    Willkommen in Litauen

    Vos Vyriausybė ir „Rheinmetall“ pasirašė ketinimų protokolą dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje, jau tą pačią dieną ėmė tyliai mutuoti nepasitenkinimo erzelis. Kadangi gamyklą planuojama statyti ant Sveikatos mokslų universiteto v...

    19
  • Kur eina karavanas?
    Kur eina karavanas?

    Dar neišsivadėjo keturių komunarų aura Ramybės parke – jau iš peties triūsia naujo paminklo statytojai. Nors sakoma, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, kauniečiai išdrįso: ne visi entuziastingai sutinka verslininko i...

    16
  • Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?
    Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?

    1950-aisiais parama populistinėms jėgoms svyravo ties 10 proc., 2023 m. išaugo beveik iki 27 proc., rodo švedų analitinio centro TIMBRO ir Europos laisvosios rinkos analitinių centrų tinklo EPICENTER parengtas Autoritarinio populizmo indeksa...

    11
  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    5
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    8
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
Daugiau straipsnių