Kodėl žudomi žurnalistai?

Visą Europą, bet ypač Slovakiją ir Čekiją, sudrebino korupciją tyrusio slovakų žurnalisto Jano Kuciako ir jo sužadėtinės nužudymas praėjusį savaitgalį.

Pasak Vokietijos nacionalinio dienraščio „Welt“, „jau mėnesių mėnesius Janas Kuciakas pranešinėjo apie galimus mokesčių sukčiavimus. Jo žurnalistiniame taikiklyje atsidūrė įtartini žymūs verslininkai, kurie, pagal jo paties duomenis, turėjo darbo ryšius ne tik su Slovakiją valdančiais socialdemokratais, bet ir su organizuoto nusikalstamumo atstovais.

Janas Kuciakas savo tyrimų duomenis išsaugojo taip, kad jo mirties atveju patikimi žmonės galėtų prie jų prieiti. Tai dabar ir vyksta. Jo tekstus skelbia daugelis Europos publikacijų ir taip jie pasiekia tarptautinę milijoninę auditoriją.

Dabar kylanti solidarizuojančių tyrimų banga galėtų virsti įspūdingu teisinės valstybės revanšu. Bendroji mintis čia būtų tokia: mes nepasiduosime, kol piktadariai nebus surasti. Tam turėtume skirti visas jėgas. To esame abiems aukoms skolingi“, – rašė Berlyne ir Hamburge leidžiamas laikraštis.

Kai leidžiama „imtis priemonių“ prieš kritiškus žurnalistus, pakertama laisvė ir demokratija.

Regioninis Viokietijos dienraštis „Rheinische Post“ rašė, jog „aną spalį Maltoje sprogimu mašinoje nužudžius Daphnę Caruaną Galiciją, dabar eilė atėjo Janui Kuciakui. Abu žurnalistai tyrinėjo ryšius tarp politikos ir organizuoto nusikalstamumo. Bet tam, kad abudu nusikaltimai bus išaiškinti, deja, garantijų nėra.

Bent jau Slovakijoje net vyriausybės nariai dažnai burnoja prieš jiems nepatinkančius žurnalistus. Kai leidžiama „imtis priemonių“ prieš kritiškus žurnalistus, pakertama laisvė ir demokratija. O to negalime sau leisti.

Todėl gerai, kad pagaliau darbo imasi Europos Komisija: tiesą reikia išnešti į dienos šviesą“, – teigė Diuseldorfo laikraštis.

Su tuo sutiko ir Šveicarijos dienraštis „Neue Zürcher“. Anot jo, slovako žurnalisto Jano Kuciako ir maltietės žurnalistės Daphnės Caruanos Galicijos nužudymai yra Europos Sąjungos problema – ir būtent nauja teisinės valstybės problema, gresianti tapti vis sunkesnė.

Briuseliui tai negali būti vis tiek. Čia prasminga tarptautinė pagalba, kokią, pvz., teikia FTB ir europietiškos įstaigos Maltoje. Tokios misijos negali pakeisti nacionalinės baudžiamosios teisės veiksmų šalyse, kur nusikaltimai padaryti, tačiau jos gali padidinti dėmesį ir spaudimą tam, kad neleistini susidorojimai su žurnalistais neliktų be pasekmių.

Europai būtina prie tokių blogų žinių nepriprasti. O vis dėlto galimybės tinkamai reaguoti į jas yra ribotos, ir patirtys Maltoje po keturių mėnesių teikia mažai vilties. Nužudymo užsakovai lieka ir toliau tamsoje, o pats įvykis ir jo aiškinimas iš antraščių dingo“, – skundėsi Ciuricho laikraštis.

Slovakijos sostinės dienraštis „Dennik N“ pažymėjo, kad „vyriausybės vadovas paragino visus vyriausiuosius redaktorius kartu daryti viską, kad Jano Kuciako nužudymas būtų išaiškintas. Tačiau net ir šiame susitikime vyriausybės rūmuose jis neįstengė užslėpti savo neapykantos žiniasklaidai.

Paskutinieji nužudytojo tyrimai į dienos šviesą išvilko šalyje veikiančią italų mafijos grupuotę. Netgi pats premjeras yra pasitelkęs žmonių, kurie su šia mafija bendradarbiavo. Tad jis ir neturėtų toliau vadovauti vyriausybei“, – drožė išvadą  Bratislavos laikraštis.

O Prahos dienraštis „Pravo“ pridūrė: „Slovakijoje įvykdžius, rodos, užsakytą žmogžudystę, pirma turėjo mirti jaunas žurnalistas, kad pagaliau būtų rimtai diskutuojama dėl žurnalistikos svarbumo visuomenėje.

Bet juk tai savaime suprantama, tiesiog banalu: be laisvos žiniasklaidos ir jos veiklos, negali funkcionuoti jokia demokratija“, – teigė Čekijos sostinės dienraštis.

Nuo savęs pridursiu, kad tiriamieji žurnalistai – tiesos kankiniai. Jei juos žudo, tai dėl to, kad jie atskleidė opią teisybę.



NAUJAUSI KOMENTARAI

na vieni zudomi uz slykstu mela

na  vieni  zudomi  uz  slykstu  mela portretas
kiti uz pasakyta tiesa [ pastarieji dazniausiai]

nuomonė

nuomonė portretas
Jei jau buvo nužudytas, tai matyt, buvo to ir vertas. Dėl niekų paprastai nežudoma. Bet kai kurie rašeivos labai įtikėję savo neklystamumu ir kad jiems tai jau tikrai viskas galima. Štai tokius kartais ir šalina. Aš asmeniškai manau, kad tas 27 metų piemuo dar net nelabai ir nutuokė apie tai, ką rašinėjo. Ir daug kam savo kvailomis rašliavomis tiesiog įsigriso iki gyvo kaulo.

motas

motas portretas
Musu zurnalistam to negresia,jie is FB perrasineja sededami namie.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

  • Strateginė migla
    Strateginė migla

    Agresija prieš kaimynus, tarptautinės teisės ignoravimu Maskva išvadavo Vakarų sąjungininkus nuo vidinio poreikio laikytis tam tikro komunikacijos etiketo. Auklėjimas laisvojo pasaulio atstovams trukdo nusileisti iki Rusijos nebeprezidento D...

  • E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką
    E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką

    Skleidžiasi pavasaris. Nusilpę Ukrainos gynėjai gaus dalį jiems reikalingos amunicijos. Nukentėję Ukrainos miestai turėtų gauti daugiau oro gynybos priemonių. JAV politinė sistema pagaliau, vėluodama pusę metų, pasiekė rezultatą, kurio norėjo d...

  • Willkommen in Litauen
    Willkommen in Litauen

    Vos Vyriausybė ir „Rheinmetall“ pasirašė ketinimų protokolą dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje, jau tą pačią dieną ėmė tyliai mutuoti nepasitenkinimo erzelis. Kadangi gamyklą planuojama statyti ant Sveikatos mokslų universiteto v...

    18
  • Kur eina karavanas?
    Kur eina karavanas?

    Dar neišsivadėjo keturių komunarų aura Ramybės parke – jau iš peties triūsia naujo paminklo statytojai. Nors sakoma, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, kauniečiai išdrįso: ne visi entuziastingai sutinka verslininko i...

    16
  • Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?
    Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?

    1950-aisiais parama populistinėms jėgoms svyravo ties 10 proc., 2023 m. išaugo beveik iki 27 proc., rodo švedų analitinio centro TIMBRO ir Europos laisvosios rinkos analitinių centrų tinklo EPICENTER parengtas Autoritarinio populizmo indeksa...

    11
  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    5
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    8
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
Daugiau straipsnių