Metų mokytoja: Lietuvos darželiai - geriausi

Ugdymo kokybe vaikų darželiuose į mus galėtų lygiuotis užsieniečiai, įsitikinusi Metų mokytojo premija šiemet įvertinta Kauno sanatorinio lopšelio-darželio "Pušynėlis" priešmokyklinio ugdymo pedagogė Rasa Jankauskienė.

- Koks turi būti geras pedagogas?

- Kadangi esu "ikimokyklinukė", galiu vaikiškai pasakyti, kokia yra geriausia auklėtoja. Ji turi būti rausvaskruostė, labai linksma,  mokanti žaisti su vaikais įvairiausius žaidimus, būti gera, bet griežta. Koks mokytojas turėtų būti? Jis turėtų suspėti ir daug darbų nudirbti, ir vaiko nepamiršti.

Svarbiausia ne visi darbai, o vaikas - jo asmenybės puoselėjimas, individualybės atradimas ir atskleidimas. Vaikai ateina pas mus nesusiformavę, turime padėti jiems atrasti savo gebėjimus, kad jie vėliau drąsiai žengtų mokyklos keliu. Mes esame patys pirmieji svetimi žmonės, kurie dirbame ir vaikams atiduodame sielą, kad jie jaustųsi saugiai su visais kitais žmonėmis, draugais.

Pasitaiko, kad nei tėvai, nei patys vaikai nežino, kam jie gabūs. Mūsų reikalas - įvertinti vaiko poreikius, gabumus ir skatinti juos. Ne visai išlavėjusius gebėjimus reikia lavinti tiek, kad būtų pasiektas bent mokyklai reikalingas lygis.

- Kaip pastebimas atsidavęs pedagogas, kad būtų įvertintas?

- Aš tiesiog dirbu, stengiuosi būti varikliukas, esu atvira naujoms idėjoms. Toje pačioje sistemoje dirbu 30 metų. Man svarbu, kad darbas būtų įdomus. Nuolat susirandu naujų idėjų ir jas taikau savo darbe, negalvoju, ar valdininkai tai įvertina, ar ne. Tiesiog negaliu būti kitokia. Kuriame kūrybinius edukacinius projektus tarp kelių įstaigų.

Tai darbai ne dėl valdininkų ar pinigų, o vaikų pažinimo, sveikatos saugojimo, socialinių ir meninių gebėjimų bei komunikavimo kompetencijoms lavinti. Projektai skatina vaiką tobulėti, skatina pedagogus vesti veiklas netradiciniais metodais, netradicinėje aplinkoje. Jie naudingi vaikams, auklėtojoms ir, žinoma, ugdytinių tėvams.

- Ar darželių pedagogų krūviai nėra per dideli, kad šie suspėtų skirti pakankamai laiko vaikams?

- Aišku, darboholikai ne visada uždirba pagal savo darbo krūvį. Jis tiesiog neskaičiuoja, ar dirba pagal savo krūvį, ar daugiau. Negaliu pasakyti, kad nieko negauname, juk gauname atlyginimus. Mums atlygis ne tik pinigai, bet ir malonumas, kurį patiriame dirbdami šį darbą.

- Viešai skelbiama, kad darželių darbuotojų atlyginimams biudžete stinga pinigų. Ar tai juntama jūsų įstaigoje?

- Kaip ir visose įstaigose, kaip ir daugumai žmonių, taip ir mums atlyginimai buvo šiek tiek sumažinti. Taip yra, kol krizė.

- Darbas su vaikais yra atsakingas ir sunkus. Ar jis atitinkamai vertinamas ir pinigine išraiška?

- Tie, kas ieško pinigų, ikimokyklinėse įstaigose, aišku, jų neras. Tas, kuris dirbtų tik už pinigus, sėdėtų ne savo vietoje. Nesakau, kad visi turi būti darboholikai. Tačiau manau, kad pedagogas tikrai nėra tas žmogus, kuris sėdi, geria kavą ir laukia, kada jam sumokės pinigus. Žmonės dirbdami aukojasi ne dėl pinigų.

- Ar vertėtų ikimokyklinių įstaigų finansavimą susieti su krepšeliu panašiai, kaip mokyklose?

- Pas mus tik priešmokyklinukai gauna krepšelį. Jei būtų ir ikimokyklinuko krepšelis, aišku, darželiams būtų dar geriau. Jei darželis geras, jame yra atitinkamas pedagogų kolektyvas, darželio bendros nuostatos atitinka tėvų nuostatas, manau, žmonės jį rinksis. Taip pat manau, kad turėtų būti lanksčiai sprendžiama, kiek valandų kuris darželis dirba, atsižvelgti į mikrorajonų specifiką. Mūsų įstaigoje vaikų tikrai netrūksta.

- Ar reikėtų naujų ikimokyklinių įstaigų Kaune? Galbūt vertėtų lengvinti sąlygas atsirasti privačioms įstaigoms?

- Taip, reikėtų. Bet manau, kad dabar valdžia negali apie tai galvoti, nes pastatyti naują darželį labai daug kainuotų. Privačių darželių galbūt irgi reikėtų, bet neįsivaizduoju žmogaus, kuris galėtų tuo užsiimti. Finansiškai tai būtų labai nenaudinga. Galbūt reikėtų sukurti kažkokią valstybinės paramos sistemą. Jei būtų įvairių tipų darželių, jie tenkintų visų poreikius. Tačiau tai priklauso ir nuo valstybės ekonominės padėties.

- Galbūt sprendžiant ūkines problemas reikėtų didinti tėvams mokestį už darželį? Ar galima išsiversti be papildomos tėvų paramos?

- Darželių būklė yra gana gera. Manau, kad papildomai rinkti pinigus iš tėvų būtinybės nėra. Nereikėtų reikalauti ir tikėtis, kad tėvai aprūpins viskuo. Mūsų įstaigoje tikrai jokių rinkliavų nėra.

- Vis dėlto, kaip mūsų įstaigos dar galėtų pasitempti?

- Manau, kad kelios įstaigos galėtų kooperuotis, rašyti projektus ir siekti lėšų iš Europos fondų įstaigų pastatų būklei gerinti, naujoms lauko žaidimų aikštelėms įrengti.

Vyriausybė nepajėgia visų darželių atnaujinti. Pavyzdžiui, Estijoje vaikai aprūpinti išties įdomiais naujoviškais lauko įrenginiais. Tačiau mūsų darželių sistema, lyginant su kai kuriomis užsienio šalimis, yra tikrai geresnė. Mums nereikėtų lygiuotis į užsienį ir kažką keisti. Pas mus vaikai yra ne tik lavinami ir užimti visą dieną, bet ir maitinami. Kitur vaikai valgo atsineštus užkandžius. Be to, pas mus tėvai moka tik už maitinimą ir 50 centų per dieną ugdymui. Nei už patalpų išlaikymą, nei už pedagogų darbą tėvams mokėti nereikia - viską apmoka valstybė.


Šiame straipsnyje: darželiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Strateginė migla
    Strateginė migla

    Agresija prieš kaimynus, tarptautinės teisės ignoravimu Maskva išvadavo Vakarų sąjungininkus nuo vidinio poreikio laikytis tam tikro komunikacijos etiketo. Auklėjimas laisvojo pasaulio atstovams trukdo nusileisti iki Rusijos nebeprezidento D...

  • E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką
    E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką

    Skleidžiasi pavasaris. Nusilpę Ukrainos gynėjai gaus dalį jiems reikalingos amunicijos. Nukentėję Ukrainos miestai turėtų gauti daugiau oro gynybos priemonių. JAV politinė sistema pagaliau, vėluodama pusę metų, pasiekė rezultatą, kurio norėjo d...

  • Willkommen in Litauen
    Willkommen in Litauen

    Vos Vyriausybė ir „Rheinmetall“ pasirašė ketinimų protokolą dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje, jau tą pačią dieną ėmė tyliai mutuoti nepasitenkinimo erzelis. Kadangi gamyklą planuojama statyti ant Sveikatos mokslų universiteto v...

    17
  • Kur eina karavanas?
    Kur eina karavanas?

    Dar neišsivadėjo keturių komunarų aura Ramybės parke – jau iš peties triūsia naujo paminklo statytojai. Nors sakoma, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, kauniečiai išdrįso: ne visi entuziastingai sutinka verslininko i...

    16
  • Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?
    Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?

    1950-aisiais parama populistinėms jėgoms svyravo ties 10 proc., 2023 m. išaugo beveik iki 27 proc., rodo švedų analitinio centro TIMBRO ir Europos laisvosios rinkos analitinių centrų tinklo EPICENTER parengtas Autoritarinio populizmo indeksa...

    11
  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    5
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    8
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
Daugiau straipsnių