Kauno politikai, aūūū! Lietuvoje dar galioja įstatymai?

Iš kolegų žurnalistų gaunu informaciją apie labai negerus dalykus Kauno miesto valdžios darbe – jie bando „įdiegti” nedemokratiškus ir neskaidrius darbo metodus savo kasdieninėje veikloje. Jie atsiriboja nuo visuomenės ir žurnalistų, neleisdami betarpiškai stebėti jų darbą. Blogai.

Prisipažinsiu, kad dar vakar tikėjausi, kad tai „ūmi ir greitai pagydoma liga” – nenorą bendrauti su žurnalistais jautė ir buvęs sveikatos reikalų ministras Galdikas, savo ambicijas „reguliuoti” Seime bandė įgyvendinti Valinskas. Tai – jau praeitis.

Bet štai ką skaitome „Kauno dienoje“ apie šios dienos Kauną:

„Vakar įvyko pirmasis naujos kadencijos Kauno savivaldybės tarybos kolegijos posėdis. Nepaisant Vietos savivaldos įstatymo ir tarybos darbo veiklos reglamento, jis vyko už uždarų durų – žiniasklaidos atstovai čia nebuvo įleisti.”

Todėl nenustebau, kai gavau kolegų laiškus ir maždaug tokio turinio tekstus:

„Apie akreditacijas žurnalistams nei meras, nei jo patarėjas viešiesiems ryšiams nesugeba nieko paaiškinti, nes iki šiol visi žurnalistai laisvai lankydavo tiek tarybos, tiek kolegijos posėdžius, o norintieji patekti į savivaldybę už elektroninių vartų, gaudavo el. korteles-raktus. “

Suprantama, kad kartais ir valdžios posėdžiuose gali būti svarstomi klausimai, kurie gali būti nevieši. Įstatymai numato keletą išimčių. Bet jos yra labai retos.

Todėl posėdžių „iš principo uždarų” būti negali. Dar daugiau, valdžios ir savivaldos veiklą reguliuojantys įstatymai numato, kad jų veikla turi būti iš principo paremta viešumo skatinimu. Tai kaip tada suprasti štai tokį dalyką:

„Pirmadienio vakarą savivaldybė oficialiai informavo, kad tarybos kolegijos posėdžiai nuo šiol bus uždari, nors visi iki tol vykę kolegijos posėdžiai būdavo atviri ne tik žiniasklaidos atstovams, bet ir miestiečiams. Su kolegijos darbotvarke anksčiau žurnalistai būdavo išsamiai supažindinami iš anksto. Nuo šiol darbotvarkė bus skelbiama savivaldybės interneto puslapyje tik prieš pat posėdį.”

Keista, kad valdžiai nuolat tenka priminti Lietuvos Konstituciją, kuri nurodo, jog riboti teisę rinkti ir skleisti informaciją galima tik įstatymu. O kokiu pagrindu Kauno valdžia riboja žurnalistams teisę rinkti informaciją savivaldybėje?

Tiesa, gal Kauno valdžiažmogiai nėra skaitę jau senokai Lietuvoje žinomo Valstybės tarnybos įstatymo. Ten yra vienas labai įdomus straipsnis. Sakoma, kad vienas svarbiausių – Valstybės tarnautojų veiklos svarbiausi etikos principai. O jie yra tokie:

1. pagarba žmogui ir valstybei;
2. teisingumas;
3. nesavanaudiškumas;
4. padorumas;
5. nešališkumas;
6. atsakomybė;
7. viešumas;
8. pavyzdingumas.

Beje, įstatymas buvo rašomas net ir visiškiems kvailiams. Kas nesuprato šių principų, jie buvo iš karto įstatyme ir paaiškinti. Štai kas rašoma apie „viešumo principą”:

Viešumas. Valstybės tarnautojas privalo užtikrinti priimamų sprendimų ir veiksmų viešumą, pateikti savo sprendimų motyvus, o informaciją gali riboti tik tuo atveju, kai tai būtina svarbiausiais visuomenės interesais.

Tai kokį visuomenės interesą saugo už durų užsidariusi Kauno miesto valdžia? O gal jie saugo mūsų ramų miegą ir ilgą gyvenimą? Tokiu atveju, matyt, vadovaujasi ne įstatymais, o liaudies patarlėmis, kad „daug žinosi – greit pasensi” arba „protingas ir taip žino, o kvailys nesupras”. Gal tikrai? Būtų apmaudu.

Todėl ši situacija verčia dar labiau susirūpinti ne tik pačiu faktu, bet iš esmės nauja tendencija.

Štai dar spalį Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) buvo priversta viešu pareiškimu reaguoti ir pasmerkti bet kokius Lietuvos valdžios bandymus persekioti žurnalistus už kritiką, vienašališkai riboti žurnalistų teisę rinkti informaciją ar diskriminuojant juos atsisakyti teikti akreditacijas.

Tokią poziciją viešai paskelbti paskatino įvykis, kuomet rugsėjo 14 dieną kolegei Rūtai Sinkevičienei ir televizijos operatoriui Skirmantui Jankauskui (LŽS nariui) rengiant temą apie galimą lėšų netinkamą ir neracionalų naudojimą uždarant Ignalinos atominę elektrinę, buvo uždrausta patekti į Vyriausybę. Apie tai LŽS raštu informavo patys kolegos, kuriems ir buvo pritaikyti tokie apribojimai.

Šio įvykio atspindžius galima buvo pamatyti ir kolegų parengtoje televizijos laidoje, rodytoje per TV3 kanalą. Pasak kolegų, renkant informaciją ir bandant gauti reikalingus interviu jiems buvo tiesiog pasakyta „NE“. Profesionali žurnalistė, kolegė R.Sinkevičienė jau nuo 1996 metų nuolat lankėsi Vyriausybės posėdžiuose ir ten rinko informaciją. Pasak jos, toks įvykis jai atsitiko pirmą kartą.

Deja, bet tenka konstatuoti, kad iki šiol nėra išspręstas ir kolegės Rūtos klausimas, tad artimiausiu metu LŽS gali tekti vėl imtis teisinių priemonių ginant viešąjį interesą – visuomenės teisę žinoti, ką veikia mūsų išlaikoma valdžia.



NAUJAUSI KOMENTARAI

respektas

respektas  portretas
i desimtuka.

pilieciai - zurnalistams

pilieciai - zurnalistams portretas
Pritariu 100 proc. Dainiau, nesileiskite nustumiami nuo informacijos!

autoriui

autoriui  portretas
"įstatymas buvo rašomas net ir visiškiems kvailiams" Cia apie Kauno valdzia? Stipriai pasakyta.
VISI KOMENTARAI 30

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių