Vaizdas sudegusiame naktiniame klube priminė dujų kamerą

Gaisras naktiniame klube Brazilijoje, per kurį tragiškai žuvo 233 žmonės, šokiravo šalį. Kas kaltas dėl tragedijos ir ar košmaro buvo galima išvengti?

Kraupus vaizdas

Po gaisro „Kiss“ klube pietiniame Brazilijos Santa Marijos mieste gelbėtojams teko po vieną rinkti jaunų žmonių lavonus. Klube žuvo daugiau nei 230 žmonių, dar maždaugšimtas buvo sužeisti. Daugelis žuvusiųjų mirtinai apsinuodijo nuodingais dūmais, kitus sumindė bėgantys nuo mirties.

Santa Marijoje gyvena maždaug ketvirtis milijono žmonių. Mieste yra įsikūręs Federalinis Santa Marijos universitetas. Brazilijos studentai mėgsta organizuoti vakarėlius. Jie siautė ir sudegusiame klube.

Šoką pakeitė gedulas. Santa Marijos miestas ėmė ruoštis laidotuvėms. O tyrėjai pradėjo aiškintis, kas nutiko lemtingąjį vakarą. Paskelbta, kad gaisras kilo dėl pirotechnikos. Vėliau tyrėjai pridūrė, kad kalti ir renginį saugoję apsauginiai, esą jie kurį laiką neleido klubo lankytojams per vienintelį išėjimą palikti pastato.

„Viduje buvo baisu. Žinote, kaip tuose filmuose apie holokaustą. Kūnai buvo sukritę vienas ant kito, – pasakojo po gaisro klube kraupių vaizdų išvydęs policijos inspektorius Sandro Meinerzas. – Turėjome samdyti sunkvežimius, kad kūnus išvežtume. Kol išgabenome lavonus, užtrukome apie 6 valandas.“

Žuvusieji buvo nešami į netoli esantį stadioną, kurį policija aptvėrė, kad į jį nesiveržtų gedintys artimieji. Pirmu sunkvežimiu buvo atvežta 67 lavonai, antru – maždaug 70.

Pragaras žemėje

Išsigelbėję žmonės taip pat sakė, kad apsauginiai žmonėms kurį laiką neleido palikti pastato. Brazilijoje įprasta, kad lankytojai išeidami iš klubo susimoka už praleistą laiką.

„Viskas vyko labai chaotiškai. Vis dėlto nemanau, kad kas nors neišleido žmonių tyčia. Juk tarp žuvusių buvo ir apsauginių“, – dėstė policijos inspektorius Marcelo Arigony. Ugniagesių atstovai pasakojo, kad patekti į pastatą jiems trukdė duris užgriuvę žuvusiųjų kūnai. „Lavonų sangrūda užblokavo įėjimą“, – pasakojo Guido Pedroso Melo, Santa Marijos ugniagesių departamento vadas.

Tyrėjai pabrėžė, kad nuodingi dūmai vos per kelias minutes užtvindė klubą. „Pastate buvo labai daug dūmų, buvo matyti liepsnos. Kilo visiška panika. Žmonės negalėjo išbėgti, daugelis žuvo“, – teigė liudininkė Luana Santos Silva.

„Mačiau aukų, kurių viena veido pusė buvo išsilydžiusi, – pasakojo Maxas Mulleris, stebėjęs gelbėjimo operaciją lauke. – Sunku pamiršti, ką mačiau. Žmonės, kurie bandė ištrūkti, kurie sustojo daryti dirbtinio kvėpavimo kitiems. Jeigu nemokėjo, kaip jį daryti, jie laužė žmonėms kaulus. Siaubinga matyti tiek daug žuvusių žmonių, vaikų.“

„Tai buvo absoliutus siaubas. Netekau labai brangaus draugo. Avariniai išėjimai neveikė, o tada per sumaištį pamečiau draugą, – prisiminė Mattheusas Bortolotto. – Tada man ant rankų mirė mergina. Jutau, kaip nustojo plakti jos širdis. Metalinės užtvaros, kurios reguliavo įeinančių žmonių eilę, neleido žmonėms ištrūkti.“

Bandė gesinti

Per gaisrą žuvo vienas klube grojusios grupės narys. Gitaristas Rodrigo Martinsas radijo stočiai „Rádio Gaúcha“ sakė: „Sugrojome kokias penkias dainas. Staiga pažvelgiau aukštyn ir pamačiau, kad dega stogas. Apsauga mums davė gesintuvus. Mūsų vokalistas bandė pasiekti gaisro židinį, tačiau jam nepavyko“, – pasakojo vyras.

Ekspertai išsiaiškino, kad naktinio klubo „Kiss“ priešgaisrinės saugos leidimas baigė galioti 2011 m. rugpjūtį.

Elaine Marques-Gonçalves klube neteko sūnaus Deivio, o kitas jos sūnus Gustavas sunkiai apsinuodijo dūmais.

„Mano sūnų nebuvo namie, ir aš nežinojau kur jie. Įsijungiau televiziją – rodė per visus kanalus, kas vyksta. Žinojau, kad jie ketina traukti į klubą, tačiau jie nesakė į kurį. Ėmiau savęs klausti: „Ką dabar reikės daryti, kur eiti?“ – sakė moteris.

Pastarojo meto nelaimės

Klubą „Kiss“ nuniokojęs gaisras pagal aukų skaičių yra viena didžiausių tokio pobūdžio nelaimių per daugiau kaip dešimtmetį.

2009 m. gruodžio 5-ąją Rusijos miesto Permės naktiniame klube nuo naudotų pirotechnikos priemonių užsidegus plastikinėms luboms žuvo 152 žmonės.

2004 m. mažiausiai 194 žmonės žuvo perpildytame darbininkų klasės naktiniame klube Argentinos sostinėje Buenos Airėse.

2003 m. JAV Rod Ailando valstijoje per gaisrą naktiniame klube žuvo 100 žmonių. Tame klube 9-ajame dešimtmetyje populiari roko grupė „Great White“ naudojo pirotechnikos priemones, nuo kurių užsidegė pigi garso izoliacijos puta ant sienų ir lubų.

2000 m. gruodžio 25 d. dėl nelaimingo atsitikimo atliekant suvirinimo darbus gaisras kilo klube Luojange Kinijoje, per kurį žuvo 309 žmonės.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių