Po gaisro naktiniame klube Brazilija gedi

Brazilijoje per didžiulį gaisrą naktiniame klube žuvo daugiau kaip 230 žmonių, o giminaičiai karštligiškai ieško savo artimųjų pasirodžius siaubingiems pasakojimams apie bandymus ištrūkti iš pragaro.

Šoko ištikti išsigelbėjusieji, daugiausia - studentai iš šalies pietuose esančio universitetinio Santa Marijos miesto, pasakojo apie blokuotus išėjimus ir kylančias liepsnas, trypiamus ar nuo dūmų trokštančius pramogautojus.

Gaisrą anksti sekmadienį sukėlė blogai veikusi klube koncertavusios grupės pirotechnika, sakė liudininkai. Šis incidentas tikriausiai privers susirūpinti visuomenės saugumu Brazilijai rengiant 2014 metų pasaulio futbolo čempionatą ir 2016 metų olimpiadą.

Naktinio klubo „Kiss“, kuriame kilo gaisras, priešgaisrinės saugos leidimas baigėsi 2011 metų rugpjūtį, valstijos ugniagesių departamento vadovą citavo vietos žiniasklaida.

„Mačiau aukas, kurių viena veido pusė buvo išsilydžiusi“, - pasakojo Maxas Mulleris, kuris ėjo pro šalį ir pradėjo filmuoti chaotiškas scenas prie to klubo.

„Patyriau traumą. Sunku pamiršti, ką mačiau. Žmonės, kurie bandė ištrūkti, kurie sustojo daryti dirbtinio kvėpavimo kitiems žmonėms - jeigu nežinojo, kaip jį daryti, jie laužė žmonėms kaulus, - sakė jis. - Siaubinga matyti tiek daug žuvusių žmonių, vaikų, ant žemės. Žmonės verkia, kiti žmonės, kurie negali kvėpuoti, vemia. Kai kurie žmonės plėšė žmonėms drabužius daryti dirbtinio kvėpavimo ir išorinio širdies masažo, bet nė nenutuokė, ką daro“.

Santa Marija yra į vakarus nuo Porto Alegrės, kur vyks kai kurios pasaulio futbolo čempionato rungtynės. Dėl gaisro Brazilija skubiai atidėjo renginį „500 dienų iki 2014 metų pasaulio čempionato“, kuris pirmadienį buvo planuojamas šalies sostinėje Brazilijoje.

Pareigūnai pranešė, kad žuvo 233 žmonės, o dar 116 buvo sužeisti. Sveikatos apsaugos ministras Alexandre Padilha (Aleksandrė Padilju) per spaudos konferenciją sakė, kad vyriausybės prioritetas yra „gelbėti tas gyvybes, kurias dar galime išgelbėti“.

Ši tragedija yra daugiausiai žmonių aukų pareikalavęs gaisras pasaulyje per daugiau kaip 10 metų - po 2000-ųjų gaisro prekybos centre ir diskotekoje Kinijos centriniame regione esančiame Luojange, kai žuvo daugiau kaip 300 žmonių.

„Tai buvo absoliutus siaubas. Netekau labai brangaus draugo. Avariniai išėjimai neveikė, o tada per sumaištį pamečiau draugą, - vietos televizijai pasakojo jaunas stomatologas Mattheus Bortolotto (Matėjus Bartolotu). - Tada man ant rankų mirė mergina. Jutau, kaip nustojo plakti jos širdis. Tokių dalykų buvau matęs tik filmuose“.

Pragaras iš klubo vidaus netrukus išsiveržė ir į lauką.

„Metaliniai barjerai, kurie reguliavo įeinančių žmonių eilę, galiausiai neleido žmonėms ištrūkti, - sakė M.Bortolotto. - Žmonės atsitrenkdavo vieni į kitus, spaudė vieni kitus, krito. O tie žmonės, kurie buvo klubo gale, paprasčiausiai atsidūrė spąstuose“.

Pranešama, kad gaisras kilo maždaug 2 val. nakties (6 val. Lietuvos laiku), kai klube vyko universiteto vakarėlis.

Pragarą išgyvenusi Michelle Pereira sakė, kad vienas koncertavusios grupės narys iškėlė į orą pirotechnikos priemonę, nuo kurios užsidegė lubos, ir kad liepsnos greitai apėmė visą patalpą.

Kita tame klube buvusi mergina, Taynne Vendruscolo, žurnalistams pasakojo: „Visi stumdėsi. Iš pradžių gaisras buvo nedidelis, bet per kelias sekundes sprogo. Tie, kurie buvo arti scenos, negalėjo ištrūkti“.

Santa Marijos ugniagesių vadas Guido de Melo sakė, kad kilus gaisrui klube kilo panika ir daug pramogautojų buvo sutrypti ar mirė apsinuodiję dūmais. Pasak jo, klubo apsauga neleido žmonėms išeiti, todėl susidarė spūstis.

Ugniagesiai pajuodusį raudonų plytų pastato kiautą liejo vandeniu ir kūjais mušė skyles sienose, kad žmonės galėtų greičiau ištrūkti į lauką.

Santa Marijoje, esančioje Brazilijos pietiniame pakraštyje netoli sienų su Argentina ir Urugvajumi, gyvena maždaug ketvirtis milijono žmonių, čia yra įsikūręs Federalinis Santa Marijos universitetas.

„Mano draugui pavyko ištrūkti, bet tada jis patyrė širdies smūgį ir mirė“, - sakė 19-metė inžinerijos studentė Ana Paula Miller.

Žuvusieji buvo nešami į netoliese esantį sporto stadioną, kurį policija aptvėrė, kad į jį nesiveržtų gedintys artimieji. Daugelis jų raudojo, o kai kurie buvo nuo suodžių pajuodusiais veidais.

Lauke jie laukė žinių apie dingusius savo artimuosius.

„Mano sūnus žuvo. Mano sūnus žuvo“, - raudojo viena motina, kuri atvyko ieškoti vaiko, bet rado jo pavardę žuvusiųjų sąraše. Paskui ji apalpo.

Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff dėl šio gaisro anksti sekmadienį nutraukė vizitą Čilėje, kur dalyvavo Europos Sąjungos ir Lotynų Amerikos ir Karibų Valstybių Bendrijos (CELAC) viršūnių susitikime, ir išvyko į Santa Mariją prižiūrėti reagavimo į tragediją.

„Tai tragedija mums visiems ir aš negaliu tęsti (darbo) čia, viršūnių susitikime, nes mano prioritetas yra Brazilijos žmonės“, - emocingai sakė prezidentė žurnalistams, vykusiems drauge su ja į Santjagą.

Pasak prezidentės, federalinė ir vietos valdžia mobilizuoja „visus resursus, kad ne tik išneštume lavonus, bet ir paremtume šeimas šiuo metu, užtikrintume labai veiksmingą priežiūrą sužeistiesiems“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių