Gaisro padaryta žala Tytuvėnų ansambliui – milijoninė

Papildyta 17 val.:

Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė sako, jog dar nėra pakankamai duomenų įvertinti padarytą žalą ketvirtadienį kilus gaisrui Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne, tačiau ji bus milijoninė.

Ketvirtadienį objekte, kuris laikomas vienu iš įspūdingiausių barokinių ansamblių Šiaurės Rytų Europoje, apsilankiusi KPD direktorė sakė su specialistais net negalėjusi išsamiai apžiūrėti gaisravietės, nes joje dar dirba pareigūnai.

„Visko net negalėjome apžiūrėti, nes vyksta gaisro priežasties nustatymo tyrimas, ir, pavyzdžiui, mes negalėjome įeiti į pastogę patikrinti situacijos“, – ketvirtadienį popiet sakė D.Varnaitė.

Pasak jos, didžiausią žalą, kurią vėliau tiksliai nustatys ekspertai, padarė prarastos pastatų konstrukcijos, sudegę stogai.

„Didžiausią žalą sudarys stogų atstatymo kaštai. Kol kas aišku tikrai – žala milijoninė, tik kiek tų milijonų, pasakyti negaliu, bet vien vienuolyno stogas bus daugiau kaip 2 mln. litų“, – sakė D.Varnaitė.

Taip pat per gaisrą sudegė vienuolyno įsikūrusiame sakralinio meno muziejuje eksponuoti liturginiai reikmenys, gesinant gaisrą nuo vandens nukentėjo vienuolyno pirmojo aukšto freskos.

Pareigūnų teigimu, išdegė apie 1 tūkst. kvadratinių metrų vienuolyno stogo, apie 100 kvadratinių metrų perdangos, nuardyta per 100 kvadratinų metrų skardinio bažnyčios stogo, apdegė ir apanglėjo bažnyčios medžio stogo konstrukcijos.

Vyriausybė pranešė, jog dėl susidariusios situacijos Kelmės rajono savivaldybėje paskelbta ekstremali situacija. Pirminiais duomenimis, vienuolynas ir bažnyčia yra apdrausti.

Papildyta 14 val.:

Ugniagesiai užgesino ketvirtadienio rytą kilusį didelį gaisrą Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne, kurie laikomi vienu iš įspūdingiausių barokinių ansamblių Šiaurės Rytų Europoje.

„Gaisras likviduotas, vyksta baigiamieji darbai“, – sakė Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas Stasys Kvietkus.

Ugnis buvo gesinima nuo paryčių. Ketvirtadienio popietę įvykio vietoje dar budėjo visos ugniagesių pajėgos, kurios dalyvavo gaisro gesinime.

Dėl gaisro pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įvykio vietoje apsilankė Kelmės rajono savivaldybės bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai.

Premjeras Andrius Kubilius gaisrą pavadino didele ir skaudžia nelaime. Dėl situacijos pirmadienį ministras pirmininkas Vyriausybėje kviečia pasitarimą.

„Tai – didelė ir skaudi nelaimė mums visiems“, – teigė premjeras apie gaisrą Tytuvėnų Šv. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčioje ir Bernardinų vienuolyno ansamblyje.

„Gaisras suniokojo vieną didžiausių ir vertingiausių XVII-XVIII amžių baroko sakralinės architektūros paminklų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Šiaurės Rytų Europoje. Esu tikras, kad ekspertai operatyviai ir kvalifikuotai ištirs visas gaisro kilimo priežastis ir aplinkybes“, – pranešime teigė A.Kubilius.

Ministras pirmininkas taip pat padėkojo visiems ugniagesiams ir gaisro gesinimo štabui už jų pasiaukojamą darbą, o Kelmės rajono savivaldybės žmonėms ir ypač Tytuvėnų parapijai bei jų tikintiesiems palinkėjo stiprybės, išgyvenant šią tragediją.

Anot Vyriausybės pranešimo, dėl susidariusios situacijos Kelmės rajono savivaldybėje paskelbta ekstremali situacija. Pirminiais duomenimis, vienuolynas ir bažnyčia yra apdrausti.

Papildyta 11.25 val. : Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas Stasys Kvietkus apie 11 valandą sakė, kad gesinamas bažnyčios stogas. Pareigūno teigimu, darbus apsunkina didelis aukštis ir tai, kad stogas yra skardinis – tai apsunkina priėjimą prie degančių konstrukcijų.

Pranešimas apie degančią šventovę gautas ketvirtadienį 4.40 val., skelbia Bendrasis pagalbos centras.

Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas S.Kvietkus sakė, kad nudegė vienuolyno stogas.

Apie 8 val. ryto gaisrą gesino devynios ugniagesių autocisternos, buvo pasitelkti du autokeltuvai.

S.Kvietkaus teigimu, nukentėjusiųjų nėra, gaisro priežastis ketinama aiškintis vėliau.

Dvejus metus trukę Tytuvėnų Švč. M. Marijos bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblio vienuolyno ir koplyčios stogų tvarkybos darbai buvo neseniai baigti tvarkyti. Ansamblis buvo restauruotas už 10 mln. litų.

„Restauruoti Tytuvėnų vienuolyno ansamblio pastatai yra atsikuriančios Lietuvos dvasinės ir kultūrinės tapatybės simbolis. Šiuose pastatuose gyvuoja ne tik praeitis, bet ir aktuali dabartis, tęsianti šimtametę kultūros tradiciją, be kurios esame benamiai“, – sakė Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.

 

Tytuvėnų bernardinų vienuolyno kompleksas – vienas didžiausių ir vertingiausių XVII-XVIII amžiaus baroko sakralinės architektūros paminklų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Šiaurės rytų Europoje. Ansamblį sudaro bažnyčia, šventorius su Kristaus laiptų koplyčia, dviaukštis vienuolynas ir ūkinės paskirties statiniai. Jo architektūra yra daugiasluoksnė, žavi gotikos, renesanso ir baroko stilių derme.

Pastaraisiais metais Tytuvėnų sakralinis ansamblis buvo intensyviai restauruojamas ir pritaikytas turizmo reikmėms, panaudojant Europos Sąjungos fondų lėšas. Čia autentiškai restauruotos vienuolių celės, ypatingą dėmesį skiriant išlikusiai, tačiau laiko ir drėgmės pažeistai sienų tapybai. Šiaulių vyskupo Eugenijaus Bartulio iniciatyva ansamblyje įkurtas Šiaulių vyskupijos bažnytinio paveldo muziejus.

Tytuvėnų sakralinis ansamblis patenka į Palaimintojo Jono Pauliaus II Piligrimų kelio programą, kuria siekiama įamžinti popiežiaus Jono Pauliaus II keliones po Lietuvos šventoves, o jo Kryžiaus kelias su Kristaus laiptų koplyčia yra viena gražiausių piligrimų traukos vietų Lietuvoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

once

once portretas
nebus taip, kad lėšos iššvaistytos, stogas uždengtas belekaip, o visi galai "sudegė", labai jau įtartini atrodo.....

JO valia

JO valia portretas
Viskas dievulio valia... Be JO žinios nė plaukas nenukris. Argi ne taip parašyta Biblijoje? „JO valia“ dega, skęsta ir griūva bažnyčios, jas nusiaubia vagys, plėšikai, audros... Ir jūs, ponai tikintieji, šliaužiojantys keliais aplink bažnyčias, klūpantys ir besimeldžiantys, bučiuojantys Nukryžiuotojo galūnes ir maldaujantys iš jo MALONIŲ, vis dar tikite, kad jūs JAM (jeigu jis toks ir būtų), kiek nors rūpit??? "JO valia" krikščionys, nešdami krikščionybę, tūkstančiais pačiais siaubingiausiais būdais kankino, žudė, degino ant laužų "nekrikštus", Hitleris, kaip pats rašė savo knygoje "Mein Kampf", vykdydamas "dievo valią", pasiuntė į dujų kameras milijonus žydų ir kt., jam nepatikusiųjų. Dvasininkų seminarijos auklėtinis J. Džiugašvilis-Stalinas, įgijęs teologinį išsilavinimą, Pol Potas ir kt. diktatoriai - taip pat. JAV - tankų "demokratijos" nešėjai po II pasaulinio karo beatodairiškai prievartavo „gyvuosius trofėjus“ - Vokietijos ir Austrijos moteris, nesirinkdami pagal amžių. Tiko visos – nuo 12 iki 70 m. Kad neplistų venerinės ligos, nugalėtojams iš JAV dešimtimis milijonų nemokamai buvo siunčiami ir dalijami prezervatyvai. Per trumpą laiką buvo išprievartauta daugiau moterų, negu hitlerininkai sugebėjo visose okupuotose valstybėse per visą karą... Ir dabar jie su šūkiu "Tepadeda mums dievas" naujausiomis bombomis ir raketomis pasiruošę sulyginti su žeme ką tik nori, kad tik "Laisvoji rinka" ir "demokratija" triumfuotų. Mahometo garbintojai, šventai įtikėję savuoju dievu, apsijuosia sprogmenimis ir susisprogdina islamo nepripažįstančių " netikėlių" minioje. Viskas dievulio valia... Beje, klausimėlis tikintiems: o iš kur atsirado tas dievulis-"visko sutvėrėjas". Iš nieko? Na, tada iš nieko galėjo atsirasti ir materija. Argi ne taip?

L

L portretas
Kažkaip labai jau dažnai senos bažnyčios pradėjo degti.
VISI KOMENTARAI 20
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių