V.Diawara: keliantis gyventi į loftą būtina ištirti patalpas

Kuo toliau, tuo daugiau žmonių įsigeidžia įgyvendinti savo svajonę ir įsikurti erdviame būste – lofte. Jau įprasta, kad loftai kuriami buvusių gamyklų patalpose. Visuomenės sveikatos specialistai kelia klausimą, ar buvusį pramoninį pastatą pavertus gyvenamuoju būstu ten saugu gyventi?

Jų teigimu, loftų teritorijų dirvožemyje, priklausomai nuo pramoninio objekto vykdytos veiklos, gali pasitaikyti toksiškų ar net mutageninėmis ir kancerogeninėmis savybinėmis pasižyminčių medžiagų. Jos ilgainiui gali sukelti sveikatos sutrikimų naujakuriams.

Kad taip nenutiktų, visuomenės sveikatos specialistai teigia, kad pramonės teritorijų vystytojai turėtų atsakingiau vertinti aplinkos ir rekonstruojamų patalpų galimą užterštumą bei su tuo susijusius galimus pavojus sveikatai.

Prieš pirkdami loftą, prašė dokumentų

Nors dažniausiai gyvenamieji būstai įrengiami buvusiose administracinėse patalpose, yra ir tokių, kur anksčiau buvo gamybinės patalpos. Keliantis gyventi į tokią vietą, būtina išsiaiškinti, kas buvo gaminama buvusioje gamykloje ir atlikti tyrimus, ar aplinka saugi žmogui.

Tokios tvirtos nuomonės laikosi ir žinomas šalies muzikantas Viktoras Diawara. „Manau, kad labai svarbu prieš keliantis gyventi į buvusias gamyklines patalpas pasidomėti, kas ten anksčiau buvo. Ypač Rytų Europos šalyje, kur žmonės nelabai žino, ką valdžia tose patalpose iš tikrųjų gamino“, - teigė V.Diawara.

Pasak muzikanto, svarbu ne tik susižinoti, bet ir atlikti aplinkos taršos tyrimus. Jis į savąjį loftą dar neįsikėlė, bet teigė, kad aplinkos tyrimai buvo atlikti. „Prieš pirkdami loftą prašėme pardavėjo pateikti visus aplinkos taršos tikrinimo dokumentus. Viskas buvo atlikta, dokumentai tvarkingi“, - sakė jis.

Ar buvo kokių nors bėdų, kurias reikėjo šalinti? V.Diawara aiškino, kad gamyklinėse patalpose buvo tam tikras teršalų nuosėdų kiekis, tačiau jis ne toks, dėl kurio būtų reikėję labai susirūpinti. „Jei laikui bėgant gyventojų atsiras daugiau, gal ir reikėtų dar teritoriją apsivalyti. Bet šiaip kokių nors kenksmingų medžiagų atrasta nebuvo. Tikiuosi, kad viskas buvo nustatyta teisingai“, - teigė muzikantas.

Gyventi lofte nebijo

Keletą gyvenamųjų vietų turintis menininkas Vaidotas Žukas lofte sakė gyvenantis ne nuolat. Minčių ar baimių dėl galimų kenksmingų medžiagų ir jų poveikio sveikatai, V.Žuko teigimu, nebuvo. „Viskas buvo labai konkretu. Kai rengėme šitas patalpas, atidengėme grindis. Nuėmę sluoksnį radome sovietinio šildymo sluoksnį, vadinamąjį koksą. Jis buvo iš dalies nuodingas. Mes jį visą iškuopėme, išvalėme visą tą medžiagą, liko tik betonas, perdengimai“, - pasakojo menininkas.

Patalpas jie išvalė, kaip teigė pats pašnekovas, nuo griaučių. Keldamiesi čia gyventi jie tikėjosi, kad kenksmingų medžiagų gali būti, nes anksčiau čia buvo sovietinė „pašto dėžutė“, slapta gamykla. Menininkas pasakojo, kad anksčiau buvo manyta, jog šioje gamykloje buvo gaminamos raketų galvutės – kaip karinė gamykla, tik, jo žodžiais tariant, buvo prisidengiama kitais vardais. Kas iš tiesų čia buvo gaminama, pašnekovas teigė per daug nesidomėjęs, bet dėl sveikatos sakė viską sutvarkę, kad patalpos būtų saugios gyventi.

„Kvietėmės ekspertus – ir chemikus, ir fizikus. Jie pamatavo ir pamatė, kad radiacijos lygis labai skiriasi, palyginti su tuo, kaip viskas buvo anksčiau, ir tada, kai visa tai buvo išvalyta. Dabar ta erdvė yra visiškai saugi gyventi“, - sakė V.Žukas.

T.Ševčenkos gatvės loftuose įsikūręs yra ir reklamos bendrovės „Idée fixe“ vadovas Evaldas Kubilius. Vyras teigė, kad be jokios abejonės, keldamasis į vietą, kur prieš tai veikė gamykla, turi išsitirti patalpas, nepaisant to, įkursi čia dirbtuves ar gyvenamąją vietą. „Kadangi tai buvo gamybinės paskirties pastatas, natūraliai tikrinome padėtį. Darėme tyrimus aplinkos užterštumui nustatyti. Buvo paimti mėginiai, tačiau užterštumo rasta nebuvo. Taigi mums nieko ir neteko daryti. Nepaisant to, išvežėme visas senas čia buvusias statybines medžiagas“, - pasakojo E.Kubilius.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių