Dauguma žmonių turinčių paskolą perka tik būtiniausias prekes

Naujausio gyventojų nuomonės tyrimo duomenys patvirtina, kad imant paskolą žmonės labiausiai banką įvertintų už pasiūlytą patrauklią palūkanų maržą paskolos ėmimo momentu (54 proc.), tačiau jei šį finansinį įsipareigojimą prisiimtų antrą kartą, Lietuvos gyventojai elgtųsi kitaip.

Tai yra,  daugiau nei pusė apklaustųjų (53 proc.) labiau įsigilintų į siūlomą palūkanų normą ir galimą įmokos kaitą, 34 proc. sukauptų didesnį pradinį įnašą, o 27 proc. geriau pasvertų galimą riziką bei skolintųsi mažiau.

„Gyventojų nuomonės tyrimas taip pat patvirtino, kad būsto paskolą turinčių žmonių finansinė situacija stipriai keičiasi, todėl net 75 proc. apklaustųjų, turinčių būsto paskolą, teigia, kad jie perka tik būtiniausias prekes, daugiau nei 60 proc. renkasi pigesnes prekes, taip pat daugiau nei pusė rečiau keliauja. Šie faktai sako, kad pagrindinės taisyklės skolinantis būstui įsigyti turėtų būti racionalus ir realus savo finansinės situacijos vertinimas, sukaupta nuosavų lėšų dalis ir ilgalaikis planavimas“, – pagrindines būsto paskolos taisykles pabrėžia „Swedbank“ Finansavimo departamento direktorė Jūratė Gumuliauskienė.

Tuo tarpu bankai, konsultuodami dėl būsto paskolos šiandien, privalo įvertinti būsimus žmogaus finansinius pokyčius ir poreikius, kuriems pats klientas šiuo metu galbūt nesuteikia didelės reikšmės.

„Suteikdami būsto paskolą vadovaujamės aiškiomis tradicinės bankininkystės gairėmis ir akcentuojame ilgalaikiškumą. Būsto paskola – rimtas įsipareigojimas, todėl dar praėjusių metų rudenį pasiūlėme naują paskolos kainodarą Lietuvoje, kurios skaičiavimo metodika sudaro galimybes geriau pasiruošti galimiems ekonomikos ciklų pokyčiams, nes bendra palūkanų norma stabilesnė, atsparesnė ekonomikos pokyčiams ir svyruoja mažiau. Tai svarbu ir kiekvienam būsto paskolą turinčiam žmogui, ir bendram visos rinkos stabilumui“, – apie būsto paskolos kainos kitimą ilguoju laikotarpiu kalba Jūratė Gumuliauskienė.

Dar vienas svarbus skolinimo būstui įsigyti kriterijus – pradinio įnašo vertinimas. Remiantis pasauline praktika, rekomenduojama sukaupti kuo daugiau nuosavų lėšų būstui įsigyti. Įvertinus Lietuvos žmonių finansinę situaciją ir galimybes bei NT rinkos tendencijas Lietuvoje, rekomenduojama sukaupti pradinį įnašą, kuris siektų ne mažiau 15 proc. planuojamo įsigyti būsto vertės.

„Kaip ir būstą įsigyti ketinančiam žmogui, taip ir bankui svarbu įvertinti realias ir nuolatines žmogaus pajamas. Tai yra, nevertėtų vadovautis nepagrįstu optimizmu ar kliautis geriausiais finansiniais ateities scenarijais – pavyzdžiui, būsima premija kitų metų pradžioje, būsimu paveldėjimu ir panašiai. Pavyzdžiui, jei pastovios šeimos pajamos nesiekia 4000 LT,  rekomenduotume, kad skiriama pajamų dalis paskolai neviršytų 30 procentų“, – teigia Finansavimo departamento direktorė.

Apibendrinant išmoktas pamokas Jūratė Gumuliauskienė pabrėžia, kad svarbiausia yra vertinti ne tik šį momentą.

Remiantis tyrimo duomenimis, ilgalaikę partnerystę su banku labiau įvertintų daugiau nei penktadalis (21 proc.) Lietuvos gyventojų, jei būsto paskolą imtų antrą kartą.

„Žmogus, paėmęs paskolą būstui įsigyti, su pasirinktu banku bendradarbiauja dešimtmečiais. Dėl to pradedant bendradarbiauti su žmogumi šiandien, svarbu atsižvelgti į įvairius veiksnius ilgalaikėje perspektyvoje ir profesionaliomis konsultacijomis padėti žmogui ne tik imant paskolą, bet visu paskolos naudojimo laikotarpiu“, – sako Jūratė Gumuliauskienė.


Šiame straipsnyje: paskolosnekilnojamasis turtas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių