Būsto nuomos sutartį sudaro kas antras

Lietuvoje tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar nelinkę savo santykių įteisinti nuomos sutartimi. Per pastaruosius dvejus metus būsto sutarties nesudarė daugiau nei pusė (52 proc.) nekilnojamojo turto skelbimų portalo domoplius.lt inicijuotos apklausos dalyvių. Nepaisant to, 63 proc. mano, kad sudaryti sutartį yra labai svarbu, rašoma pranešime spaudai.

Jurgitos Česnavičiūtės-Kudarauskienės, UAB „Vilniaus turtas“ teisininkės, teigimu, nuomojantis būstą būtina sudaryti sutartį, nes kitu atveju laikoma, kad nuomotojas vengia mokėti mokesčius pagal  LR įstatymų nustatytą tvarką.

Apklausos rezultatai įrodo, kad nuomos sutartis vis dar yra pakankamai retas reiškinys.

27 proc. apklausoje dalyvavusių nekilnojamojo turto skelbimų portalo lankytojų tikina, kad jiems yra tekę atsidurti konfliktinėse situacijose, kurias būtų padėjusi išspręsti pasirašyta nuomos sutartis.

Be sutarties – rankos surištos

Teisininkė pastebi, kad konfliktinės situacijos dažniausiai kyla dėl ne laiku apmokėto nuomos mokesčio ar sąskaitų už komunalines paslaugas.

„Kai nėra pasirašyta sutartis, neretai pasitaiko situacijų, kad nuomininkas piktybiškai vengia mokėti nuomos mokestį visus metus, slapstosi, keičia spynas ir pan. Tokiu atveju nuomotojo rankos yra surištos, jis turi sumokėti komunalinių paslaugų sąskaitas ir delspinigius už laiku nesumokėtas komunalines paslaugas, tačiau iš nuomininko nieko negali išsireikalauti. Nuomininką galima tik iškraustyti, tačiau nėra pagrindo kreiptis į teismą dėl nesumokėtų mokesčių“, - teigia teisininkė.

Ji atkreipia dėmesį, kad pasirašius nuomos sutartį, reikia griežtai apibrėžti terminus, iki kada reikia sumokėti visus mokesčius ir numatyti sankcijas, jeigu vėluojama tą padaryti.

„Žinoma, prie nuomos sutarties patartina pridėti ir priėmimo-perdavimo aktą, kuriame turi būti kruopščiai aprašyta bute esanti technika, baldai, kitas inventorius, jų būklė, jeigu įmanoma – netgi pagaminimo metai ir kitos charakteristikos. Tai naudinga tiek nuomotojui, tiek nuomininkui, kad vėliau nebūtų jokių pretenzijų dėl inventoriaus pažeidimų“, - pastebi J. Česnavičiūtė-Kudarauskienė.

Nuomotojui prieš pasirašant nuomos sutartį patariama patikrinti nuomininkų  asmens tapatybę, aptarti depozito (užstato) gavimo sąlygas, apdrausti nuomojamą būstą.

Patarimai nuomininkui

Nuomininkams prieš pasirašant nuomos sutartį patariama įsitikinti, kad nuomotojas turi teisę nuomoti nekilnojamąjį turtą, aptarti svarbiausias nuomos sutarties detales: apmokėjimą, einamąjį remontą (jei tokio prireiktų), išsikraustymo ir sutarties nutraukimo sąlygas.

Pasak teisininkės, nuomos sutartyje taip pat reikėtų numatyti, kas turėtų apmokėti už įvairius galimus santechnikos, elektros instaliacijos ir kitus gedimus.

Neretas konfliktinių situacijų atvejis – naminių gyvūnų laikymas. Jeigu nuomininkas turi gyvūną ar planuoja jį įsigyti, tokia sąlyga turi būti numatyta sutartyje, kad vėliau nuomotojas negalėtų pareikšti pretenzijų dėl naminių gyvūnų laikymo.

Sutartis gali padidinti nuomos kainą

Beveik trečdalis apklausos dalyvių (31 proc.) mano, kad nuomojamas būstas brangesnis, kai pasirašoma nuomos sutartis. „Nuomos sutartis iš tiesų gali padidinti būsto nuomos mokestį, kadangi nuomotojas padidina mokestį už nuomojamas patalpas ir taip mokesčių naštą perkelia nuomininkui“, - pastebi teisininkė.

Apklausos rezultatai rodo, kad būsto nuomos sutarties pasirašymu labiau suinteresuoti nuomotojai (25 proc.) negu nuomininkai (6 proc.) Daugiau nei trečdalis lietuvių nuomos sutartį pasirašo abipusiu sutarimu (35 proc.). Dauguma – 89 proc. apklausos dalyvių – prieš pasirašydami nuomos sutartį nesikonsultuoja su notarais, teisininkais ar brokeriais.


Šiame straipsnyje: nekilnojamasis turtasbutainuoma

NAUJAUSI KOMENTARAI

sigitas

sigitas portretas
Sukčiai ,plėšikai,aferistai-daugiausia tokiu yra išnaudotojų...,o galėtų jų ir nebųti jeigu Valstybė pasirųpintų žmonėmis...Plešia tokius pinigus už nieką.. Jiems bųtas tai melžiama karvė,kuri kas mėnesi atneša pinigų,apmoka už butą ,saugo ji nuomotojas nuo įsilaužėlių ir ttt Kodėl jie bijo pas notarą sudaryti sutarties?

sigitas

sigitas portretas
Kodel savivaldybes laiko geriau namus su užkaltais langais ,negu ,kad duotu žmogui išsinuomoti... Gal gražiau miestas atrodo su užkaltais langais ir net užmųrintomis durimis?Ant balkonų ,ar net namų stogų ..auga berželiai.ar tai gražu prieš užseniečius? Mato kokie esame ne šeimininkai ir apsileideliai... brrrrr

Sigitui

Sigitui portretas
tai ponas imkit ir pirkit buta ir irgi pralobsit)arba tesiog nereikes nuomotis.sakysit nera pinigu,brangu,uzdirbkit!kiti kaskaip jug uzdirba,nedejuoja!?
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių