Iš vidurinio ugdymo programų išbraukiamas civilizacijų istorijos kartojimas (atnaujinta)

Moksleiviams keičiamos dorinio ugdymo programos, vietoj dviejų bus galima pasirinkti šešias. Mokiniams nereikės kartoti civilizacijų istorijos, jie privalės gilintis tik į Lietuvos istoriją.

Tokie pokyčiai numatomi vidurinio ugdymo programoje.

Pirmadienį Švietimo ir mokslo ministerijoje pristatant atnaujintas vidurinio ugdymo programas, ministras Gintaras Steponavičius teigė, kad jos keičiamos atsižvelgiant ir į tai, kad tarptautiniai tyrimai rodo nedidelį Lietuvos moksleivių pažangumą.

"Moksleiviams ir visuomenei aiški žinia - kad judame nuo kalimo kultūros mokykloje iki mąstančios pilietiškos asmenybės ugdymo", - sakė G.Steponavičius.

Lietuvių kalbos ir literatūros programoje, anot ministro, numatoma daugiau dėmesio skirti kalbos vartojimo praktikai, viešo kalbėjimo ir teksto rašymo gebėjimams.

"Ugdoma mokinių tapatybė ir savivertė kaip atsvara saviniekai, suteikiami bendrieji humanitarinės kultūros pagrindai, daugiau dėmesio skiriama kalbos vartojimo praktikai, viešo kalbėjimo ir teksto rašymo gebėjimams. Lietuvos mokiniai geba gerai atkartoti, bet stokojame gebėjimo interpretuoti, viešai reikšti ir vertinti dalykus", - kalbėjo G.Steponavičius.

Mokytoja Dainora Eigminienė sakė, kad atnaujinta literatūros programa aiški, struktūruota ir konkreti, joje vietoj 29 autorių liko 26: "Programos ašis - Lietuvos literatūros visumos vaizdas nuo Renesanso iki mūsų laikų, žvelgiama iš Lietuvos kultūros perspektyvos į Vakarų Europos literatūrą, grįžtama nuo fragmentuotos teksto analizės, prie teksto visumos ir literatūros visumos suvokimo".

Ministras pripažino, kad dėl lietuvių kalbos programos ir strategijos kilo daug diskusijų - esą kritiškai nusiteikę dalis Marijampolės lituanistų, akademikų. Tačiau esą nebėra laiko atidėlioti sprendimus.

"Neabejoju, kad kritinė masė, lietuvių kalbos švietimo bendruomenė supranta ir palaiko būtinybę daryti atitinkamus sprendimus. Mes nebeturime laiko dar metus atidėlioti sprendimų. Geriausias žanras būtų ne laiškais skelbtis pozicijas, o sėsti, kalbėtis", - dėstė jis.

Istorijos programoje ketinama koncentruotis į Lietuvos istoriją - daugiau dėmesio skirti pokario kovoms, holokausto, nepriklausomos Lietuvos istorijai, tačiau bus atsisakoma detalaus senosios civilizacijos kurso kartojimo, kuris lieka pagrindinėje mokykloje.

Mokytojas Evaldas Bakonis per spaudos konferenciją teigė, kad taip nuspręsta dėl to, kad moksleiviai galėtų labiau gilintis į vieną sritį - Lietuvos istoriją, ir "nešuoliuotų" per temas, kaip esą būdavo anksčiau.

"Įvyko lituanizacija - padidintas Lietuvos istorijos svoris, centrine programos ašimi laikoma Lietuvos visuomenės istorijos raida. Pasaulio istorijos raida nagrinėjama ne kaip atskiras objektas, o tiek, kiek leidžia paaiškinti Lietuvos visuomenės raidą, supratimą", - kalbėjo jis.

Dorinio ugdymo programoje vietoj vienos katalikų tikybos programos parengti trys pasirenkamieji moduliai, parengta nauja žydų-judėjų tikybos programa, atnaujintos ir kitų konfesijų - ortodoksų, evangelikų liuteronų, evangelikų reformatų, karaimų - tikybos programos. Etikoje bus galima rinktis vieną iš trijų naujų modulių - profesinės, šeimos etikos bei etikos ir kino.

Matematikos kurse skatinama naudotis naujomis informacinėmis technologijomis, bus galima pasirinkti logikos kursą, o informacinių technologijų programa papildyta saugaus bendravimo socialiniuose tinkluose kursu. Gamtos moksluose ketinama daugiau dėmesio skirti praktiniams tiriamiesiems darbams, įtrauktos naujausios gamtos mokslų aktualijos, pavyzdžiui, biotechnologijos.

Menuose esą bus suteikiama daugiau galimybių realizuoti meninius interesus, pavyzdžiui, filmų kūrimo, fotografijos, grafinio dizaino, kompiuterinių muzikos technologijų.

Kūno kultūroje, anot G.Steponavičiaus, "šuolio per ožį normatyvo nebelieka" - esą atsisakoma ypatingų fizinių pastangų reikalaujančių normatyvų.

"Tai leidžia pereiti prie tikslingo ir kūrybingo mankštinimosi suvokiant sveikatos stiprinimo ir judėjimo naudą", - teigė ministras.

Anot jo, iki vasario pabaigos bus paskelbti 2013 metų brandos egzaminų projektai. Tais metais egzaminus pirmąkart laikys jau pagal atnaujintas programas mokęsi abiturientai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Jurga

Jurga portretas
na taip griaukit griaukit toliau visa svietimo sistema, prisirinkit visokiu "amerikonizmu", "europoizmu" pridekit dar ispusta ir idealizuota Lietuvos istorija, saugu socialiniobendravimo kibernetineje erdveje ir auginsim atsilikeliu, puikiai viesai plepanciu marioneciu karta.

as

as portretas
Teisingas sprendimas. Saunuolis p. Steponavicius!
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių