Saugaus slaptažodžio kūrimo ir naudojimo principai

Yra apskaičiuota, kad paprastai kompiuteriu besinaudojantis žmogus naudoja vidutiniškai 10 slaptažodžių, o informacinių technologijų profesionalas – 50 ir daugiau jų.

Galimos slaptažodžio atspėjimo rizikos ir to padarinių neįvertina daugelis, todėl ypač retai naudoja saugius slaptažodžius. Apie tai, kaip sukurti saugų slaptažodį ir kaip juo naudotis, pasakoja VU Matematikos ir informatikos fakulteto Informatikos katedros lektorius dr. Gintaras Skersys.

Populiariai kalbant, saugus slaptažodis – tai slaptažodis, kurį sunkiai atspėtų ir kitas žmogus, ir slaptažodžių atskleidimo programinė įranga.

Kad neatspėtų kitas žmogus, slaptažodis neturi būti susijęs su jūsų asmenine informacija: gimimo data, adresu, vardu, pavarde, pravarde, katino vardu, mėgstamiausios krepšinio komandos pavadinimu ir pan.

Kad slaptažodžio neatskleistų speciali programinė įranga, reikia žinoti du pagrindinius jos naudojamus metodus: žodyno ataką, kai bandomi visi žodžiai iš kurio nors (pavyzdžiui, lietuvių kalbos) žodyno ir visi tų žodžių vediniai, gauti juos šiek tiek modifikavus (pavyzdžiui, įvairiose vietose prirašius kelis skaitmenis, pakeitus kai kurias raides į jų vizualius atitikmenis: a į @, o į 0, i į 1 ar !, e į 3, s į 5 ar $ ir pan.).

Slaptažodžių atskleidimo programinė įranga taip pat naudoja visų variantų perrinkimo metodą, kai perrenkami visi nurodyto ilgių intervalo ženklų rinkiniai, sudaryti iš nurodytos aibės ženklų, pavyzdžiui, visi iki 8 ženklų ilgio rinkiniai, sudaryti iš mažųjų ir didžiųjų raidžių bei skaitmenų.

Norėdami išvengti žodyno atakos, neturėtumėte naudoti bet kurios kalbos žodžių bei jų artimų vedinių. O kad visų variantų perrinkimo metodas kuo ilgiau nesurastų jūsų slaptažodžio, turite neapsiriboti vien mažosiomis raidėmis arba nenaudoti trumpų slaptažodžių.

Paprastai rekomenduojama, kad slaptažodyje būtų visų keturių ženklų grupių atstovų: mažųjų ir didžiųjų raidžių, skaitmenų ir kitų ženklų. Šiuo metu saugiu slaptažodžiu laikomas ne trumpesnis nei 12–14 ženklų atsitiktinis slaptažodis, kuriame naudojami visų keturių ženklų grupių atstovai. Jei naudojami ne visų keturių ženklų grupių atstovai arba jei slaptažodis nėra atsitiktinis, jis turėtų būti atitinkamai ilgesnis, ne mažiau nei 20–25 ženklų.

Kad slaptažodį būtų nesunku atsiminti ir nesunku įvesti, rekomenduojama jo sudarymui panaudoti nesunkiai įsimenamus žodžių junginius, frazes, sakinius. Pavyzdžiui, galima naudoti pirmąsias (antrąsias, paskutines ir t. t.) kiekvieno žodžio raides, raidžių grupes ar net ištisus skiemenis.

Pavyzdžiui, iš sakinio „Praeito mėnesio 30 dieną 12:00 Jonui atsibodo valgyti bananus, jis užsinorėjo pašteto.“ žodžių pirmųjų raidžių gautume slaptažodį „Pm30d12:00Javb,jup.“ (įskaitant tašką pabaigoje). Arba galima naudoti visą žodžių junginį. Pavyzdžiui, „2+1+3 nelygu penkiems.“, „Mano sesei Eglei jau 25 metai.“, „Nuvaziavau laimingai. Tavo stogas.“, „Sustabdykite lektuva, as noriu išlipti!“, „ aspirinas@vaistine.lt“, „www.atomineVisagine.lt“, „Kokios spalvos Tavo masina?“, „DidelisNemazas“, „Tiesiai, paskui kairen“. Beje, kadangi tarpo mygtuko paspaudimas sukelia specifinį garsą, tarpą tarp žodžių rekomenduojama keisti kuriuo nors kitu ženklu ar ženklais, pavyzdžiui, /: „2+1+3/nelygu/penkiems.“.

Dažnai patariama kai kurias raides pakeisti panašiais ženklais (a į @ ir t. t.). Bet, kaip matėme, saugumo tai prideda nedaug, nes žodyno atakos metu tokie pakeitimai irgi yra daromi. Saugumas gerokai sustiprinamas prijungiant papildomą žodį ar žodžių junginį. Juo labiau kad slaptažodžio įvedimo tai labai neapsunkina, nes žodžius mes įvedame daug greičiau negu atsitiktinius raidžių kratinius. Geriau rinktis ilgesnį slaptažodį, kuris yra žodžių junginys, negu trumpesnį atsitiktinį, nes jų saugumas panašus, o pirmasis lengviau atsimenamas ir greičiau įvedamas.

Kiekvienoje žiniatinklio svetainėje asmens slaptažodis turi būti kitoks. Nėra saugu naudoti tą patį slaptažodį skirtingose svetainėse, nes negalima būti tikram, ar tų svetainių saugumu rūpinamasi pakankamai. Jei bent į vieną bus įsilaužta, iškils rimtas pavojus duomenų saugumui kitose svetainėse, todėl slaptažodžiai turėtų būti skirtingi.
Rekomenduojama reguliariai, kas 90–120 dienų, slaptažodžius keisti. Tačiau jei slaptažodis pakankamai saugus ir saugiai laikomas, nedidelio saugumo reikalaujančiose svetainėse jį galima keisti ir rečiau – kas metus arba net išvis nekeisti.

Kai kuriose svetainėse naudojamos slaptažodžių priminimo sistemos, susietos su tam tikru klausimu. Tai gali būti rimta saugumo spraga. Kas iš to, kad slaptažodis – ypač saugus, jei bet kas kitas gali apsimesti jumis, atsakęs, pavyzdžiui, į klausimą, kokia buvo jūsų pirmojo automobilio markė (galimų atsakymų aibė labai nedidelė, nesunku perrinkti populiariausius variantus, kurių yra tik pora dešimčių)? Todėl arba visai nenaudokite slaptažodžių priminimo sistemų, arba labai atsakingai parinkite klausimą. Klausimas turi būti toks, kad 1) galimų atsakymų būtų labai daug, 2) atsakymą į jį galėtumėte žinoti tik jūs vienas. Blogų klausimų pavyzdžiai: koks jūsų šuns vardas, kuriais metais gimėte ir pan. Geras klausimas galėtų būti, pavyzdžiui, toks: kokioje vietoje mėgdavote lankytis, kai buvote vaikas? Aišku, jei to niekam nesate pasakojęs.


Šiame straipsnyje: kompiuterisslaptažodžiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

vika

vika portretas
Taip iseina, kompiuteriu pasitiketi negalima.

kodel

kodel portretas
straipsnyje neraso kad nulauzt slaptazodi reikia galingo kompiuterio?paprastam vartotojui uztenka nuo 6 simboliu slaptazodzio.ir 6 netgi per akis.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pamestas telefonas – pasaulio pabaiga?
  Pamestas telefonas – pasaulio pabaiga?

  „Širdis nusirito į kulnus“ – taip būtų galima nusakyti išgąstį, kurį patiriame supratę, kad turbūt praradome savo išmanųjį telefoną. Jungtinėje Karalystėje organizacijos „Physiological Society“ at...

 • Net karščiausia vasara nebaisi: kaip išsirinkti kondicionierių?
  Net karščiausia vasara nebaisi: kaip išsirinkti kondicionierių?

  Pradžioje mes negalime sulaukti vasaros, o vėliau skundžiamės karščiais ir tvankumu. Varle.lt buitinės technikos specialistų teigimu, net ir tvankiausias dienas galima išgyventi labai ramiai ir maloniai tiesiog sukuriant namie ar darbo vie...

 • „Kaspersky Lab“ pradeda platinti nemokamą antivirusinės programos versiją
  „Kaspersky Lab“ pradeda platinti nemokamą antivirusinės programos versiją

  Sankcijų Jungtinėse Valstijose sulaukusi ir pareiškimą Europos Komisijai dėl galimo antimonopolinio tyrimo prieš korporaciją "Microsoft" pateikusi Rusijos kibernetinio saugumo priemonių kūrėja "Kaspersky Lab" pristat...

  2
 • Dirbtinio intelekto kūrėjas: greitai robotai pakeis darbo rinką
  Dirbtinio intelekto kūrėjas: greitai robotai pakeis darbo rinką

  Laikų, kai pasimatymuose bandysime sužavėti ne vaikiną ar merginą, o robotą, dar teks palaukti. Nors dirbtinis intelektas pirmyn žengia septynmyliais žingsniais ir jau šiandien ligas diagnozuoja efektyviau už gydytojus, žmogui vis dar negali p...

  1
 • Skelbiamos mokyklos, kuriose rudenį prasidės skaitmeniniai pokyčiai
  Skelbiamos mokyklos, kuriose rudenį prasidės skaitmeniniai pokyčiai

  Daugiau kaip 10 norinčiųjų į vieną vietą – tokia konkurencija užvirė paskelbus atranką į ketvirtus metus Lietuvoje vyksiančią pedagogų mokymo programą „Samsung Mokykla ateičiai“. Paraiškas pateikusios 106 mokyklų komand...

  1
 • Konkursas sieks išlaisvinti šalies inovatorių potencialą
  Konkursas sieks išlaisvinti šalies inovatorių potencialą

  Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) paskelbtas konkursas „Ieškomas inovatorius!“ jungia aukščiausiąją pavarą – paraiškas dar galima pateikti iki rugpjūčio 7 d. Pasiryžti ir suskubti kviečiami vis...

 • Internete fiksuojama vis daugiau žalingo turinio
  Internete fiksuojama vis daugiau žalingo turinio

  Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) antrąjį šių metų ketvirtį gavo 189 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete – 9 proc. daugiau nei 2016 metų balandį-birželį, kai buvo gauti 173 pranešimai. ...

  1
 • Vieta, kur saugoma Lietuvos žemės šerdis
  Vieta, kur saugoma Lietuvos žemės šerdis

  Žemės gelmių informacijos centras dažnai vadinamas tiesiog „akmenų muziejumi“, tačiau šis pavadinimas slepia kur kas daugiau. Čia saugoma informacija apie tai, kaip atrodytų Lietuvos žemės gelmių pjūvis. Daugiau kaip prieš...

  1
 • Kodėl „SteelSeries Arctis 5“ ausinės vertos žaidėjų dėmesio?
  Kodėl „SteelSeries Arctis 5“ ausinės vertos žaidėjų dėmesio?

  „Siberia“ ausinių dėka „SteelSeries“ kompanija sukūrė labai aiškias pozicijas žaidėjų sąmonėje. Varle.lt ausinių specialistai parengė „SteelSeries“ ausinių serijos atstovo – elegantiško modeli...

 • Mėnulis yra drėgnesnis, negu lig šiol manyta
  Mėnulis yra drėgnesnis, negu lig šiol manyta

  Mėnulis, kuris daugelį metų buvo laikomas sausi nesvetingu pasauliu, iš tikrųjų turi netikėtai dideles vandens atsargas po savo paviršiumi, ir kada nors juo galės malšinti troškulį iš Žemės atvykę tyrinėtojai, par...

Daugiau straipsnių